• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 44
Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
Да с канален климатик, но той вече си е самостоятелна отоплителна система - реално двете можеше да са независими.
milanss - специалист
Благодаря ти за отговора Tsilkov.
Темата за пасивните къщи я следя още от форума на сайта http://www.passive.bg/, но вече не е активен. Там мисля ти също отговаряше на много от въпросите.
Относно за смисъла дали трябва да се използва вентилационна система с рекуператор в домовете, поне за мен е ясно, че трябва. С тези нови дограми и изолации домовете се запечатват. Аз сега отварям вратите да проветрявам сутрин след ставане и вечер преди лягане за 4-5 мин. Но за да се наложи нова технология и практика трябва да се говори с факти и цифри. Не да се крият.
Гледам и този сайт също http://apxe.eu/. На него видях тази презентация http://apxe.eu/filebank/att_49.pdf и цената е доста стряскаща за това питах за цените.
Имам няколко въпроса:
1. Когато имаме две помещения с различен обем как става подаването на еднакво количество въздух към тях? Как се регулира?
2. За да циркулира въздуха в една къща, на всички интериорни врати се слагат решетки ли?
3. На твоя обект използваш обикновенни PVC тръби за въздухоотводи. Няма ли да са шумни, да предават вибрациите от рекуператора?А на местата където минават през стените изолираш ли ги от допир до тухлата?
4. В кухнята аспиратора към системата ли го свърза?
Tsilkov - майстор
milanss написа:
С тези нови дограми и изолации домовете се запечатват.
Не е от новите дограми и изолации - старите жилища също си имат нужда - всъщност хората в тях я имат. Тая тема изобщо не ми се "зачеква" - темата е хубава с техническата и част - нямам желание сега да цъфне някои дето няма кво да прави и да ме убеждава как "черното е бяло". Които не му харесва този начин на вентилиране да не го прави и толкова :lol:
milanss написа:
На него видях тази презентация http://apxe.eu/filebank/att_49.pdf и цената е доста стряскаща за това питах за цените.
Цените в строителството не са като да си купиш кашкавал от магазина - на килограм. Всичко толкова варира на конкретния обект че не е истина. Например това което показваш е с цени на рекуператора от 2008-2009 - някои ако си спомни колко струваше тогава дограма с троен стъклопакет и колко е сега :rolleyes: После цените за самата инсталация по спомени са от един доста "баровски проект" за къщи на 3 етажа и РЗП по 300-400-++ квадрата.

По въпросите:
1.Обема се регулира не от обема на помещението а от подаващата тръба. При тези системи обаче няма много какво да регулираш на обемите защото вентилацията е "балансиран тип". Подаваш в дневните и спалните(чисти помещения) и смучеш от бани и кухня(мръсни помещения) като циркулацията се извършва през вратите. Останалото го върши свойството на въздуха да изравнява въглеродния двуокис и влагата(че и температурата макар и в пъти по слабо) при контакт.
2.Аз предпочитам изрез в прага с 2 см. Също така решетката може да е в стена.
3. Рекуператора в случея е безмълвен, но подробни впечатления мога да кажа чак като започне да се живее в сградата. Във всички случей няма как да се предаде вибрация за разлика от "стандартния вариант" вентилаторче окачено на гипсокартон :lol: Що се отнася до връзката стена-тръба - монтажна пяна - не толкова да не предава вибрации а понеже е най-лесно. Колебаех се и за шумозаглушители ама за тях пари и време не остана - винаги могат да се сложат в последствие.
4. Аспиратора си ходи на покрива по класическата схема за всеки случей като мисля да сложа клапа която да работи на рециркулация и на външно изхвърляне при необходимост.
bulhomes2 - майстор
Днес за пръв път се докоснах до купешки рекуператор. Монтиран беше на закрития басейн в един хотел. Май е единствения рекуператор по нашия край. Целта на собствениците била да изкарат влагата от парите, които горещата минерална вода иначе оставяла по стените и таваните. Като цяло са доволни, че нямат влага. Недоволни са само от разхода за ток. Голямо нещо - 47ХХ м3/час. Тъй като топлообменника дава до 72% КПД другото се доподгрява с вградена термопомпа. Нямам представа каква е инвестицията, но бих се обзаложил, че е 5 цифрена сума. Някой по-горе питаше за купешки рекуператор. За това пиша този пост. Никога не бих дал толкова пари за толкова малко КПД.

http://www.damvent.com/uploads/client_f ... ist_bg.pdf В началото на последната страница пише, че е VEDA Max.E 11.1 Pool, но в техническите характеристики - http://www.damvent.com/bg/produkt/max-e ... ristiki--1 не открих баш такъв модел.
estqwerty - специалист
тия решетки са голямо перо така като гледам, а ако са на стена а не подови може да си го нарисуваш и да се даде да ти го нарежат с лазер от плексиглас. то и за цветните метали има водоструйки или пък лазер и боядисване. и ще си уникален :)
hristo_qn - специалист
estqwerty написа:
тия решетки са голямо перо така като гледам, а ако са на стена а не подови може да си го нарисуваш и да се даде да ти го нарежат с лазер от плексиглас. то и за цветните метали има водоструйки или пък лазер и боядисване. и ще си уникален :)
Ето едно изключително евтино решение, както за вентилационни решетки с клапа, така и за байпасна клапа за рекуператор:
http://www.youtube.com/watch?v=gRtRq6Sw ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=KueBMpAZ ... e=youtu.be
milanss - специалист
При пасивните къщи как е решен въпросът с аспиратора, и ... с камина например?
Tsilkov - майстор
estqwerty написа:
тия решетки са голямо перо така като гледам
Правоъгълните решетки са скъпи понеже обикновенно са метални, имат направляваща част (за насочван на въздуха) и преходна метална част от кръг към правоъгълник. Цената за прилично изглеждаща такава с кутията и т.н. в зависимост от размера е 30-100 лева без ДДС. При система само за вентилация смисълът от подобни решетки е никакъв. Там ти трябва една проста кръгла решетка която се нахлузва директно на тръбата - цените са от сорта 10-20 лв. за бройка. Не съм си поставял за цел да видя до къде може да слезне цената на инсталацията понеже обикновенно ги съчетавам с отопление, но ако говорим само за вентилация с рекуператор (както е при пасивните къщи) мисля че добре планирана система може да легне под 1000 лева със всичките карантии около рекуператора. Общо взето хубаво направена система с високоефективен рекуператор (80-90+%) е постижима за цифра от 4000 лева към днешна дата. Като добавиш и това че на нова сграда за проста система от вентилатори и тръби все ще дадеш поне 500 лева и че рекуператора можеш да го вземеш по програма "енергийна ефективност"............
hristo_qn написа:
Ето едно изключително евтино решение, както за вентилационни решетки с клапа, така и за байпасна клапа за рекуператор:
Христо какви пари купи Белимото? На мен ми взеха нещо от сорта 160 лева за машинката и направата на клапата към нея?
estqwerty - специалист
milanss написа:
При пасивните къщи как е решен въпросът с аспиратора, и ... с камина например?
има цяла тема за това.

аспираторът : филтър и обратно в стаята и после го вадиш навън - кухнята е "мръсна" стая.
камина: захранване от вън.

Tsilkov: сега прочетох отново поста от предната страница - цялата система под 4к, ПРЕКРАСНО!
Tsilkov - майстор
Под 4к трудно, но 4-4 и малко са напълно резонна цифра. До година-две може и още малко да паднат цените на самите рекуператори или например да се намират без ДДС и на старо..... Цената на самият рекуператор за жилища е толкова висока заради платките с управление и моторите-от това поне при готовите системи не виждам как може да се избяга :sad: .
bulhomes2 написа:
Нямам представа каква е инвестицията, но бих се обзаложил, че е 5 цифрена сума.
На Дамвент нещата са доста сериозни (бих казал че са водещи дори в Европа) понеже са комплектовани с термопомпи(активен рекуператор). При тях обаче става въпрос за специфични сградни инсталации за големи сгради - място за сравнение с пасивните системи за рекуперация и вентилация няма.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: