• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 44
Всичко за този вид строителство.
stilian20 - специалист
Колеги как се смята площ на топлообменника (ядрото),
какъв тип топлообменник бихте ми препоръчали да си направя: три с кръстат поток или един с противопотоци.
hristo_qn - специалист
stilian20 написа:
Колеги как се смята площ на топлообменника (ядрото),
какъв тип топлообменник бихте ми препоръчали да си направя: три с кръстат поток или един с противопотоци.
Трудно, даже много трудно. С това се занимава екип от специалисти, особено когато трябва да се докара КПД около и над 80% и когато теоретично се стигне до вариант се прави модел и започват практически опити - изследвания и ситуации. Ако е необходимо се правят корекции и чак когато теорията и практиката се пресекат, изделието е готово, измерват му се характеристиките и се пуска на пазара.

А такива като нас ентусиасти, които искаме сами да си го направим не ни остава кой знае какво, освен да си откраднем идеята от някой друг. Аз например дълго време надничах и се рових къде ли не, за да придобия смелост и взема решение сам да си направя рекуператор. Най-лесно е да си харесаш модел, да разгледаш детайлно габарита му и ако е възможно да изброиш от колко ламели е съставен. Само преди месец привърших с моя рекуператор, който е съставен от 9 отделни елемента, всеки с по 70 ламели (пуснал съм коментар в темата "Пасивна къща в строеж").

Марковите рекуператори се слепват с немски силикон Detaflex 4000. Той е разработен специално за алуминиеви изделия - цената му обаче е дебела. Никакъв проблем не е да се използват силиконите на Den Braven. Пускам ти едно клипче и ако наистина си решил сам да си правиш рекуператор ще ти дам много и подробна информация. Ако пък си го направил вече дай инфо.

Пускам ти и една снимка с набора от силикони, с които съм направил моите рекуператори. Всеки от силиконите е много специфичен и се използва за строго определени операции.
hristo_qn - специалист
Не можах да кача снимката и видеото, ако искаш дай Скайп или Имейл да ти ги пусна.
stilian20 - специалист
Имейла съм ти го пратил на лично.
Tsilkov - майстор
Ето едно филмче за ротационен рекуператор с високо КПД - https://www.youtube.com/watch?v=gAcG_R8 ... v30TIJM-Ir
Колко точно е високо не е напълно ясно защото нямат сертификат от пасивхаус, но сравнявайки с друг техен които има са над 85%.
world_explorer - специалист
Здравейте. А не може ли за рекуператор да се използва обикновен радиатор от автомобил? Те имат достатъчна площ, а и на автоморгите не струват много на старо. Също така знам, че разсейваната мощност е приблизително колкото е мощността на двигателя. Това показва, че и от малка кола спокойно може да стане (малко пари).
За топлообменник въздух-течност няма проблеми- идеален е.
За топлообменник въздух- въздух просто е нужно да са два, като топлообмена между тях е с вода която се върти на самотек (коминен ефект).
bulhomes2 - майстор
Какъв процент от температурата на въздуха, минаващ през радиатора, ще остане в течността според теб? Идеята му е съвсем друга - неограничен дебит, който намалява нуждата от повишаването на горепосочения процент.
шоп - майстор
има хляб в идеята.
Единственото по-сложно нещо е херметизация на корпусите и по-специалмо местата където ще излизат изходите.
world_explorer - специалист
Няма проблеми с херметизацията. Радиаторите са правоъгълни. Единият е за изходящият въздух, а другият за входящият- две отделни кутии. Връзката е чрез вода или антифриз. Положителното е че може да се използват и вентилаторите на радиаторите заедно с корите за насочване на въздуха. Вярно че може да не са достатъчни но и мощността която обслужват -60 конски сили или 45 киловата си е голяма. Така че смятам щатните вентилатори за напълно достатъчни.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: