• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 44
Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
Ами,някой ще го нарече мързел,но не е.Имаме 10 помещения и пробвах един ден да отварям всички сутрин,ами ако бяха широко отворени,трябваше да имат и стопери,за да не се тряснат.
Някои ше кажат,че баба ми и без рекуператор е оцеляла,но е готвила и на огън и е прала на ръка.За мен ,всичко улесняващо живота и допринасящо комфорт,без да вреди на околната среда ,си заслужава.
brum - майстор
Факт, лятно време може да се кара на отворени прозорци. Забравил съм ги тези моменти :) ...
bota156 - специалист
    нед юни 06, 2021 11:04 pmnelina_london написа:
    Ами,някой ще го нарече мързел,но не е.Имаме 10 помещения и пробвах един ден да отварям всички сутрин,ами ако бяха широко отворени,трябваше да имат и стопери,за да не се тряснат.
    Някои ше кажат,че баба ми и без рекуператор е оцеляла,но е готвила и на огън и е прала на ръка.За мен ,всичко улесняващо живота и допринасящо комфорт,без да вреди на околната среда ,си заслужава.
    Окрехваш нагоре и ги затваряш само при буря или на есен. За мен е кощунство да се ползва рекуператор лятото, еле па ако не е мръсен външния въздух, ака не си на орлов мост
    iliya_i - майстор
    нед юни 06, 2021 11:04 pmnelina_london написа:
    Ами,някой ще го нарече мързел,но не е.Имаме 10 помещения и пробвах един ден да отварям всички сутрин,ами ако бяха широко отворени,трябваше да имат и стопери,за да не се тряснат.
    А освен прозорци, дали нямате и врати между помещенията, та като отворите прозорците, да си затворите вратите, че да не се тряскат прозорците.
    brum - майстор
    Лятото рекуператора има и плюс, че държи хладно. Нощно време го пускаш в байпас режим да охлажда, а дневно време като напече навън го местиш в режим да връща енергията. И съответно смъкваш температурата на външният въздух преди да го вкараш вътре.

    Та не е съвсем същото като отворен прозорец. А и понякога дори лятно време навън рязко застудява, та е добре да има нещо дето да обере пика в температурите.

    И да допълним, че спокойно можеш да му сложиш HEPA филтър на входа и да не ти дреме много за външният въздух, пък било и да си в центъра на София. Сегашният дето още му събирам филтрите е с 3 филтъра - пре-филтър G7 (30х60х5), активен въглен (30х60х30) и HEPA H14 филтър (30x60x30). Това в скобите са размерите им в сантиметри :) . Ако съседа си запали барбекюто и опуши квартала не знам дали ще спре всичко, но на теория би трябвало почти да не се усети.

    Дори в момента съм с посредствени хепа филтир на входа на рекуператора в апартамента. Навън PM2.5 е скачало до над 200μg/m3. В апартамента пиковете са на 25μg/m3. Само че точно защото са посредствени и с неизвестни характеристики съм ги сложил на 2 реда. Пада в дебита не знам колко е, ама не е нещо фрапантно. От 150м3/ч по спецификации според анемометъра падат до около 120м3/ч на максимална мощност.
    nelina_london - специалист
    Рекуператорът има и други функции все пак,освен вкарване на въздух,например изсмукване от кухня и бани.
    Не си спомням да съм давала съвети кой как да го ползва.За своето семейство съм установила режим,който работи добре този месец.За идните,ако се включи и климатикът отново ще има различен график,предполагам.
    воtа,кое е кощунството?Амортизацията на уреда или фактът,че ще обеднея с 5 лв. на месец ?
    Или това,че децата ми с вечно мокри потни глави върху възглавницата,трябва да спят на отворен прозорец срещу тях ?
    Не,iliya,икономисахме от интериорни врати,за да сложим рекуператор. :-D

    Ако отворя прозореца вечер ,температурата пада поне 4°, я в момента се поддържа постоянна температура от 23°,нали комфортът се изразява точно в това?
    brum,писали сме по едно и също време.Ще допълня,че прахът по мебелите е съизмеримо повече на отворен прозорец за сметка на този с работещ рекуператор.
    brum - майстор
    Праха по мебелите не е фактор при нас. Този по дробовете обаче е :) .

    Топлообменниците си имат филтри предназначени да пазят тях. Те с лекота спират видимият прах. Но там е рядкост да има HEPA филтри.

    И цената за 1 месец работа на рекуператора далеч не е 5лв. Енталпиините топлообменници струват много пари. Моят по спомени е около 4000лв. Ако му заложиш 10 години живот само за него имаш по 30лв на месец :) . А зимно време загубите на топлинна енергия хич не са малко.
    bota156 - специалист
    пон юни 07, 2021 10:40 pmnelina_london написа:
    Рекуператорът има и други функции все пак,освен вкарване на въздух,например изсмукване от кухня и бани.
    Не си спомням да съм давала съвети кой как да го ползва.За своето семейство съм установила режим,който работи добре този месец.За идните,ако се включи и климатикът отново ще има различен график,предполагам.
    воtа,кое е кощунството?Амортизацията на уреда или фактът,че ще обеднея с 5 лв. на месец ?
    Или това,че децата ми с вечно мокри потни глави върху възглавницата,трябва да спят на отворен прозорец срещу тях ?
    Не,iliya,икономисахме от интериорни врати,за да сложим рекуператор. :-D

    Ако отворя прозореца вечер ,температурата пада поне 4°, я в момента се поддържа постоянна температура от 23°,нали комфортът се изразява точно в това?
    brum,писали сме по едно и също време.Ще допълня,че прахът по мебелите е съизмеримо повече на отворен прозорец за сметка на този с работещ рекуператор.
    И къде отива тази липса на прах?
    После ти ще чистиш тръбите 2пъти в годината. Аз 6-та година не съм ги чистил.
    Философиите са ни различни. Моята АКО НЯМА НУЖДА ОТ НЕЩО НЕ ГО ПОЛЗВАМ. Всяко ползване си има цена, често кофти цена
    За филтрите - моя е с Г7 - мрежичка като на всеки климатик. Слагах г12 от прахосмукачка, задръсти се за 2 седмици, после сложих и дунапрен пред хепата - след месец същата история и изхвърлих хепата, после само дунапренчето оставих за една зима и после махнах всякакви доработки и приключих с експериментите и занимавка с глупости
    Последна промяна от bota156 на вт юни 08, 2021 8:42 am, променено общо 1 път.
    brum - майстор
    По филтрите. Те за това са предвидени. Тръбите за постъпващ въздух винаги са чисти, защото преди да стигне до тях въздуха е минал през филтрите на топлообменника.

    Тръбите за отработеният въздух пък винаги са мръсни. Но те не са драма.

    А за цената - здравето и комфорта също си имат цена.
    nelina_london - специалист
    Говорих за прахът,който влиза отвън при отворени прозорци(около нас е като пустиня,все още без трева), липсващ при затворени прозорци,спиращ се от филтъра на топлообменника.Не очаквам мръсотия по входящите тръби,такъв може да има по изходящите,или по-скоро по тези от кухнята където всеки е наблегне на различни решения.
    Мисля,че описах режимът на нашия рекуператор в момента и той е нощен, на бай пас.
    brum,навсякъде попадам на средна продължителност живот на HRV от 20г,на ЕRV е възможно да е по-малък.
    5те лева са конкретно в сегашния период,в който няма нито охлаждане,нито отопление.
    Явно е моя грешката,че като си купя нов котлон не разпределям цената му в съответните ястия.Просто съм вложила парите,част от които се избиват ако вентилирате качествено по нормалния начин зимата,а не обикновената съпоставка,че отново е разход, ако не вентилирате изобщо.
    Пак сме писали заедно.
    • 1
    • 33
    • 34
    • 35
    • 36
    • 37
    • 44

    Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


    Сподели форума:

    Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

    Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: