• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 44
Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
При хубава изолация и добре проектирана къща,в която слънцето не навлиза лятото ,и при само нощна вентилация ,ще се постигнат добри резултати.
Миналата година в нашата Пловдивска къща,най-неприятният месец, като климат , бе септември,защото слънцето влизаше през южните прозорци и бе по-топло от юли и август.
martin54 - помощник
и при мен има големи южни прозорци но те са със алуминиева дограма Етем Е75 advance Hi и на юга стъклопакетите са с 6 мм Iplus Energy + 4 мм Iplus clear + 6 мм IplusTop 1.1 и не би трябвало да пропускат никаква толина, на останалите фасади пропускат за да може да се затопля малко от тях.
brum - майстор
пон фев 22, 2021 10:54 pmmartin54 написа:
За сега няма предвидени климатици, ще разчитам на много дебелата изолация от каменна вата и 38 сантиметровите тухли. Идеята ми беше ако все пак има вариант да се охлажда допълнително през горещите дни въздуха, който ще идва от системата, защото разсъждавайки върху написаното излиза, че лятото когато през деня навън е много по-топъл въздуха едва ли не машината няма да работи за да не вкарва по-топлия въздух отвън.
Лятно време пак е добре да работи. Запазването на енергията работи както от към затопляне на въздуха който подаваш когато вън е студено, така и към охлаждане на въздуха който подаваш когато навън е топло.

Рекуператора при мен в момента е на южната тераса. Лятно време не го спирам и вътре не става жега. Денем бавно качва температурата, но нощем успява да навакса и да я смъкне. А терасата е толкова напечена и на завет, че в дни като днешният можеш слънчеви бани да правиш и грам студ няма да усетиш. Термометъра в 15:20 е отчел 42 градуса.
nelina_london - специалист
Martin,принципно ,зимните печалби от слънцето са предимно от юг и там се подхожда със засенчване над тях-1 м. стреха,тента.
Дограмата ви е хубава,но с енерджи стъклото минимизирате 6 месечни приходи от южните ви прозорци ,за сметка на спиране на макс 3 месеца лятно слънце.
brum,вярвам ти за рекордната температура.
Факт е,че при нас от 6те огромни прозореца с нискоемисионни стъкла,без грам отопление(защото има значение дали изобщо е била затоплена преди това) ,при минусови температури навън ,къщата достига 23° ,а термометърът е закачен на северна стена,при отворени вътрешни врати.
По въпроса с охлаждащият модул на Зендер...тези хора прекаляват с цените.Модулът се прикачва към рекуператор,не може да работи самостоятелно и забележете,струва малко повече от самия рекуператор :) Кой на такава цена би го избрал пред климатик?
bota156 - специалист
пон фев 22, 2021 11:33 pmnelina_london написа:
При хубава изолация и добре проектирана къща,в която слънцето не навлиза лятото ,и при само нощна вентилация ,ще се постигнат добри резултати.
Миналата година в нашата Пловдивска къща,най-неприятният месец, като климат , бе септември,защото слънцето влизаше през южните прозорци и бе по-топло от юли и август.
Ползвайте външни щори и с евтин климатик за 500лв може да се охладите.
Трябва поне 1000м3 да прекарвате с канален климатик - 2 пъти по скъп рекуператор (2-3к отгоре), още 5-6к за каналния климатик ...
По добре климатик от 1000лв във всяка стая/етаж. Аз само на всекидневната имам - и се спи много яко на хладничко - 18-19гр
nelina_london - специалист
Bota,до мен ли е адресиран съветът ти?
Ако да,ние сме с канални климатици.Ще се ползват и за отопление, и за охлаждане.За 200м2 чиста площ(кубатурата не съм я смятала-тавани между280 и 330см),инсталацията с 2 канални климатика Дайкин стъпи малко над 8 хил лв.
Давам за пример,миналото лятото ,защото сме с 20см изолация на стените,35 см вата на тавана и нито сме охлаждали(само септември месец),нито сме вентилирали, а беше приятно като климат.Да се потретя,че не живеем в къщата,но работим по нея всеки ден.
Няма смисъл да поставяме 50м2 щори за южни прозорци,през които не влиза слънце лятото.Над всички има стрехи или еркери.Имаме само един западен,пред който има над 4м.покрита веранда.Затова споменах,че проектирането на самата къща е важно,не само изолацията.
naster - майстор
пон фев 22, 2021 8:11 amnelina_london написа:
Не е толкова просто обаче,защото naster,бе споменал,че и най-малкият климатик има доста по-голям дебит от рекуператора, и затова му трябва и още един въздуховод от някое сервизно помещение/коридор,от където да засмуква допълнително количество въздух.
С малкото уточнение, че двете устройства, оразмерени към един и същи обект, изпълняващи своята функция: вентилация ИЛИ топлообмен. Рециркулацията се осъществява от място, което се предполага, че има минимум "скапан" въздух - при мен ще е от най-горната точка на стълбищната клетка.

И един свеж продукт от Дания: рекуператор с вградена термопомпа за дозагряване/доохлаждане плюс вграден бойлер. Цена, около 13-14К лева. Чак се замислям дали...
https://en.nilan.dk/en-gb/frontpage/sol ... t-p-cts602
brum - майстор
Ей, това го бях пропуснал. Значи утече схемата ми в която добавях канален климатик след рекуператора :( . Ще се поинтересувам от сметките за нужен дебит за да работи адекватно климатик, но предполагам ще е нещо като при подовото. Може и с 1л/м, ама с голямо dT и маса кусури...

Иначе ако искаме да смъкнем температурата на въздуха с 10 градуса при дебит от 250м3/ч ще трябва мощност от 830Wh. При 1000м3/ч и при 3kW отиваме на dT от 9 градуса. Хм, тук цифрите изглеждат разумни...
martin54 - помощник
вт фев 23, 2021 11:03 amnaster написа:
пон фев 22, 2021 8:11 amnelina_london написа:
Не е толкова просто обаче,защото naster,бе споменал,че и най-малкият климатик има доста по-голям дебит от рекуператора, и затова му трябва и още един въздуховод от някое сервизно помещение/коридор,от където да засмуква допълнително количество въздух.
С малкото уточнение, че двете устройства, оразмерени към един и същи обект, изпълняващи своята функция: вентилация ИЛИ топлообмен. Рециркулацията се осъществява от място, което се предполага, че има минимум "скапан" въздух - при мен ще е от най-горната точка на стълбищната клетка.

И един свеж продукт от Дания: рекуператор с вградена термопомпа за дозагряване/доохлаждане плюс вграден бойлер. Цена, около 13-14К лева. Чак се замислям дали...
https://en.nilan.dk/en-gb/frontpage/sol ... t-p-cts602
Моята ситуация е подобна на Вашата, на третия етеж над стълбите се получи една площадка около 4 м2 и там мисля да сложа рекуператора, мястото ми се строи най-удачно, защото лесно мога да прекарам свежия и отработен въздух, засмукването също ми е идеално само с една вертикала от баните и тоалетните, подаването горе долу е на подобен принцип с една вертикала, колектор за всеки етаж и разклонения от него.

Много ми се иска ако мога лятото в жегите да доохлаждам въздуха за да може да изпълнява отчасти и ролята на климатик, за тази къща няма да се иска много студова мощност, защото като цяло си е хладно вътре. Отоплението ще е на газ с подово, така, че няма да има нужда от допълнително затопляне, въпреки, че ако съм сигурен, че е достатъчно мога направо да си спестя и подово и котел и всичко и да сложа една комбинирана машина.

Сега чета подробно за тази компания NILAN и нейните продукти, интересни неща има.
brum - майстор
Хората дето ми правят инсталацията ми дадоха добър жокер - вместо канален климатик за моите цели малка термопомпа въздух-вода ще свърши по-добра работа. Във вентилационните пътища монтирам топлообменник вода/въздух, а термопомпата го захранва през буферен съд. Предимство е, че не е екзотика като каналните клматици. Отделно, че сравнително лесно ще се управлява затоплящата/охлаждащата система в моя случай с доста елементарни технически решения.

Отделно май е доста добър вариант за подгряване на водата за къпането. Нещо като комбинираното решение рекуператор с термопомпа и бойлер. Та това ще обмислям догодина ако се окаже нужно.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: