Всичко за този вид строителство.
Тани - модератор
Аспирация на кухнята
estqwerty - специалист
Един ФАК за кухни в ПК : http://artisansgroup.com/blog/qa-on-pas ... appliances

..."it’s generally true that a recirculating range hood will not be as effective as one that is vented to the outside of the home. But when you have an HRV in your home, this is not a problem. The range hood is there to collect heavy steam and the grease that is in the air right above the cooktop. The HRV deals with everything else – minor cooking smells, moderate increase in humidity, etc.

It’s important to remember that the HRV is is moving a lot of fresh air into the entire home, and that this approach works well. Here is an analogy: If you have a pool in the yard that is full of water that is never cleaned, you will be really picky about keeping impurities out of the water. But if the pool has a stream running into and out of it all the time, the flow of water from the stream will keep the water in the pool clean, even if impurities are introduced occasionally. I hope this analogy applies for you! " ...
estqwerty - специалист
тук поради липса на по-подходяща тема :)

днес понеже съм човек без работа реших да тествам за въздушни течове. затворих всичко вкъщи, пуснах ширма на макс, и запалих една от тези димящи пръчици. колкото и да е глупав метода дава доста насоки за пропуските във в "енвелопа", който се оказа не е енвелоп ами гевгир :)
ами имаше и очаквани неща но имаше и доста изненади.
нормалните места:
1.отворите за климатиците - дори и напълнен с пяна и замазан със силикон явно не е качествено направено. лесно поправимо като цяло.
2.ъглите на пвц - дограмата и най-вече на тежките крила - вижда се когато се прави тежка "врата" че профила не е предвиден за това. въпреки че около пантите нямаше "теч" , такъв имаше около ъглите на прозорците, дали от пресукване или защото механизъма не стига до ръба... прозорците са си определено дупки. особено отваряемите и особено по-големите.
3.входната врата - въпреки че съм лепил уплътнения.

сега изненадите:
1. ел. таблото - голяма дупка и неприятен сюрприз. трябва да разглобя и да видя, но явно си диша през шлауха.
2. водомера в банята - най-голямата изненада за мен. затворен е в кутия от гипс-картон няма как да видя какво подяволите става там. но от там си теглеше здраво.
3. ключовете към терасите, кабелите са в шлаух и си дърпа.
4. кабела за бойлера на покрива - вероятно приходите от там са повече от разходите но ще го замажа мамицата му. около тръбите нямаше проблем, извод на дребните неща трябва да се обръща повече внимание.

да обобщя : доста пропуски по ел. и вик. влиза ли нещо в дома ви става през дупка - ама наистина.

дано да съм помогнал.
ZMeyGorianin - майстор
Тръгвам и аз със свеща!
Тани - модератор
Адмирации! Blower door тест направи сам! Гениалните неща са прости! Благодаря ти, че сподели с всички идеите си!
estqwerty - специалист
свещ не знам, ползвах една от тези араоматни пръчици които димят доста.
мокър пръст или ръка също помага доста да се усети какво става веднага се усеща от къде дърпа - към края не ми трябваше пръчицата :)
докато дими ако има голям пропуск :) върха светва :)
а и пафюмираш/ или гониш духовете от цялата къща с тамяна :)

100% ще има изненади.
Tsilkov - майстор
estqwerty написа:
и запалих една от тези димящи пръчици
Хубаво си се сетил =D> Я пусни картинка на тия пръчици, че аз и преди бях писал за това но го правя с пръста - верно се усеща ама не дава нагледно скорост и посока.
estqwerty написа:
сега изненадите:
1. ел. таблото - голяма дупка и неприятен сюрприз
2. водомера в банята .....
Не знам защо те изненадват :lol: - аз мисля ги бях писал при моя "аспиратор тест". При мен не само от таблото ми направо през всички контакти си вее :sad: Най-лошото при Ел. и ВиК мрежата е че за разлика от прозорците те не са източници на "свеж въздух" а на "мухлясал въздух" и са основните пробойни!
estqwerty - специалист
моите си ги избрах в каугланд 1.5 лева кутийката, 1 пръчка ми стигна да обиколя целия апартамент.
не ги оставяйте на пвц и други пластмасови повърхности - тамяна направо ги разгражда и не се чисти после.
мен ме кефят как миришат незапалени :) и за това ги разхвърлям тук там, но трябва да се внимава.

https://www.google.com/search?q=%D0%B0% ... 53#imgdii=_

Изображение

едит : прозорците също лесно и евтино се уп-гредват ще ги направя падащи и това ще добави поне още две точки за заключване точно там където са ми нужни на ъгъла :

Прикачен файл

obkygyl.jpg
obkygyl.jpg (10.51 KиБ) Видяна 4421 пъти
estqwerty - специалист
ето как се избира място за вентилацията в кухнята. като гледам чертежчето на тоя човек , нарисувано на ръка много се изкефих. не е като да носи 5 версии на чертежи а0 и накрая пак да се чуди какво да направи. мисля че малко се прекалява с проектирането тук, но това е друга тема.
интересното е как се избира мястото за екстракциите в кухнята.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WJXBNrkUUYQ[/youtube]

друго интересно ми стана - американците не ги е срам да си пишат цените на продуктите си по сайтовете, докато за европейските им колеги това не е практика.

Тема "Аспирация на кухнята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: