Всичко за този вид строителство.
Тани - модератор
Каква е разликата между пасивна и нискоенергиийна сграда?
Tsilkov - майстор
Пасивните сгради са част от обобщената група на "нискоенергийните сгради". В този ред на мисли е добре да се отговори на въпроса какво е "нискоенергийна сграда". Принципно това е термин за всички сгради които изразходват поне два пъти по-малко енергия от конвенционалното строителство в дадения момент. Това е "доста плаващо" понятие. Като ориентировка се използва средната консумация на топлинна енергия за година спрямо квадратен метър от полезната площ - kWh/m2a. За Германия в момента е прието максимум 50kWh/m2a, Швейцария (Minergie стандарт) максимум 42kWh/m2a, Франция (Effinergie) максимум 50kWh/m2a ........... В Америка нямат цифри ,но имат една много стара концепция (от времето на първата петролна криза) -Passive solar building design която мисля е началото на "нискоенергийните сгради" като модерен принцип. Тези цифри за консумация на енергия освен че плуват през годините също така включват различни неща: със/без битова гореща вода(БГВ), със/без преобразуване на енергията(COP), със/без изваждане на енергията добита от възобновяеми източници (фотоволтаици и т.н.).По-нататък в схемата за пестене се появяват "ултра-нискоенергийните сгради" и "пасивните сгради". След това са "нулево енергийните" и "плюсово енергийните". Тези стандартни не се "боричкат" един друг(описват различни методи и цели), но и много често взаимно се допълват.
valio2007 - специалист
Може би разглеждайки стандартите Цилков е описал правилно какво е нискоенергийна къща, но не е обяснил защо критериите в годините се променят. За мен нискоенергийна къща е "икономически разумна къща" и стандартите се променят според това къде е границата на икономическата ефективност през годините.
stivemaster - майстор
Критериите през годините се променят щото такива са международните договорености интересуващите се от материята сигурно са чули че миналата седмица предоговориха протокола от Киото . В него първо става дума за политики относно намаляне отделянето на парниково газове и после за отражението върху световната и регионалните икономики.В него изобщо не става въпрос за пестене на средства при някакви условия !
Tsilkov - майстор
Критериите се променят по много причини. Най-основната причина е ,че това е понятие/термин които обхваща усилията на много хора с различни виждания, местонахождение, мнения и възможности. През годините промените идват поради това ,че като всяко област на човешкото познание и строителството се развива.
Най-фрапантния пример които се сещам е Германия. Там този термин е бил нормиран (не мога да кажа колко дълбоко) доста отдавна на принципа ,че това са сгради изразходващи два пъти по-малко енергия от стандартните нови сгради в момента. Първо тази цифра е била 150/2=75kWhm2a, после 100/2=50kWh/m2a. Сега е изгубил смисъла защото влиза нормиране с буквени индекси и масово новите сгради са такива, а в близката петилетка се очаква там новото строителство да стане поне "пасивно" ако не и "нулево-енергийно". Изобщо в близкото десетилетие се очаква "ниско енергийните" сгради просто да започнем да ги наричаме "сгради" :lol:

Тема "Каква е разликата между пасивна и нискоенергиийна сграда?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: