• 1
  • 2
Всичко за този вид строителство.
Тани - модератор
Земен топлообменник
estqwerty - специалист
още един калкулатор за земен топлообменик - интересно ми е могат ли да се изкартат формулите? някой ако е смятал подобно нещо да потвърди че бачка.


http://sdinfo.ru/расчет-грунтового-тепл ... %25d0%25b0
nasko957 - напреднал
Конденза се получава основно през ноща, когато са близки Т на кондензация и ок.Т.
Водата на ден ще е около 20-30 литра и става за поливане.Температурата на конденза е не повече от 18 Гр. а бактериите искат топлина около 30 гр. легионерската около 38 гр. без движение на конденза и да се консумира за изтрезвително като айран например.
estqwerty - специалист
бързо линкче. някои от продуктите им се внасят и у нас :

http://www.ventilation-system.com/cat/e ... aving-geo/

има някакви сметки, но ми се мярнаха някакви хиляди киловати спестени ... :)
hristo_qn - специалист
estqwerty написа:
бързо линкче. някои от продуктите им се внасят и у нас :

http://www.ventilation-system.com/cat/e ... aving-geo/

има някакви сметки, но ми се мярнаха някакви хиляди киловати спестени ... :)
Интересно че тук е ползвана неръждавейка без "вълшебните" сребърни йони на Рехау. Несъмнено топлопредаването е по-голямо от полипропилена. За съжаление цената обаче е същата, около 90 лв на метър.
- Ако тръбите за земен топлообменник са от алуминий дали и в тях ще се въдят гадните бактерии?
Навремето войските от варшавския договор бяха непобедими защото всички прибори от кухнята бяха алуминиеви.
Варианта с алуминиеви тръби е 10 пъти по-евтин.
idunno - специалист
:-D :-D :-D :-D а HEPA филтрите са 10 пъти по-скъпи.Човек може да зарови каквото с поиска в земята.Пробвай с бетонни - вече са слагани. :-D :-D :-D
Вие да не мислите,че Рехау са измислили земния топлообменник, просто са произвели тръби, които пасват най- добре.
estqwerty - специалист
е накрая нали въздуха от заровената тръба го прекарваме през топлообменник и няма никакъв достъп с този въздух който се влиза в къщата? в тръбите може да вирее и живее всичко стига да не ги запушва :) от гъби до зайци, просто не ти пука. :)
ivanovbg - майстор
hristo_qn написа:
Навремето войските от варшавския договор бяха непобедими защото всички прибори от кухнята бяха алуминиеви.
Особено джобните, плоските с червената звездичка -то сега се навъдиха и неръждаеми, но не е същото :lol:
Tsilkov - майстор
estqwerty написа:
е накрая нали въздуха от заровената тръба го прекарваме през топлообменник
Защо реши така? Земните топлообменници прекарват пресния въздух през тях. Въпросителните при строежа и най-вече експлоатацията на тази система според мен са твърде много за една къща - за това не я харесвам. На една стандартна къща от 200-ина квадрата загубите от вентилация (и то ако проветряваш редовно и както трябва) са около 2500-3000 kWh годишно. Като и сложиш хубав рекуператор за пасивна сграда стават на към 700 kWh годишно. Аре ми кажи от къде ще дойдат тия 2500 kWh годишни спестявания :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Земен топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: