• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за този вид строителство.
Ahmakov - специалист
За всеки влак си има пътници, друг е въпросът, че влакът не спира на всяка гара...
bulhomes2 - майстор
Ония на мицубиши го знам. Ама той е с два отвора и вентилатора и топлообменник. А тук има един отвор, един вентилатор и един топлообменник.
skostadinov - специалист
ср апр 28, 2021 11:30 pmMamaMy написа:
getAir та getAir. Голема реклама за вентилатор. Аз съм особено впечатлен от някой тъпанари дето ни взимат за канарчета. Още по впечатлен съм, че модераторите се правят на неразбрали. Явно някой се цака някъде под масата.
Та коя казваш е фирмата? И каква е офертата за вятър? Всяка една фирма за продажба на климатици ти е конкуренция и то със сигурност по-добра и с опит :-D
Не съм сигурен дали те разбирам правилно, та ако съм сгрешил да прощаваш. Но ако си мислиш, че имам нещо общо с тези фирми жестоко си се объркал. Аз съм програмист по звание и скоро (скоро скоро не по-рано от пролетта ана 2022) се надявам да започна да строя новия си дом. Преди 2 седмици започнахме с идейното проектиране, така че когато имам нещо готово най-вероятно ще видиш да споделя нова тема по случая. Та в момента активно чета, търся и събирам всякаква полезна информация.
Относно децентрализираната вентилация, на теория звучи много добре, на практика си нямам никаква идея и точно за това пиша тук. С надеждата да получа компетентно мнение и полезни съвети. Твоето мнение определено не ми помага.
Относно фирмата с която комуникирах, казва се "Smart Air Systems Ltd", в София се намира. Предполагам това може да се види и от уебсайта.
Относно офертата която получих от тях е следната:
Разширен вариант за двуетажна къща с ориентировъчна площ за вентилация 120м2 около 6000 евро. Това включва 8 устройства (4 на долен етаж + 4 на горен етаж), един контролер и всички аксесоари за изпълнение. Не включва обаче труда за монтаж, но до колкото виждам се монтират доста лесно и може човек сам да си ги сложи.
Проблема е, че не разбирам немски, а пък на английски и български не мога да открия никакви мнения на потребители.
За устройствата на другата фирма намерих мнения на потребители в amazon.co.uk понеже устройствата в някакъв момента са се продавали там. Та там имаше доста положителни мнения за тези устройства, които според мен работят на абсолютно същия принцип.

@resistbody това че, децентрализираната вентилация излиза в пъти по евтина е интересно. Аз до преди да получа тази оферта си нямах на идея колко парички ориентировъчно трябва да приготвя за вентилация на двуетажна еднофамилна къща (около 200 РЗП - около 150м2 отопляема и внтилируема площ).

Ако някой има кординати на читава фирма изпълнител в Софийско, моля да сподели някакви кординати, за да проуча и там въпроса.

Единствено ме притеснява на централизирания вариант къде ще положат всички тези въдуховоди тъй като на пода ще имам подово на всякъде. Ел инсталцаията също ми се иска да се изтегли в гофрета и ми се ще да не е по тавана, а по-скоро по пода ако е възможно. Варианта в който плащаш скъпи тухли и после започваш да копаеш канали в тях, за да полагаш всякакви инсталации ми се струва доста странен, макар да разбирам, че в някои ситуации и за някои неща това е неизбежно. Най-вероятно ще трябва окачени тавани да се правят и всичко да минава там. Надявам се някой минал по пътя да сподели идеи и контакти на изпълнители.
bota156 - специалист
пет май 07, 2021 11:44 amskostadinov написа:
ср апр 28, 2021 11:30 pmMamaMy написа:
getAir та getAir. Голема реклама за вентилатор. Аз съм особено впечатлен от някой тъпанари дето ни взимат за канарчета. Още по впечатлен съм, че модераторите се правят на неразбрали. Явно някой се цака някъде под масата.
Та коя казваш е фирмата? И каква е офертата за вятър? Всяка една фирма за продажба на климатици ти е конкуренция и то със сигурност по-добра и с опит :-D
Не съм сигурен дали те разбирам правилно, та ако съм сгрешил да прощаваш. Но ако си мислиш, че имам нещо общо с тези фирми жестоко си се объркал. Аз съм програмист по звание и скоро (скоро скоро не по-рано от пролетта ана 2022) се надявам да започна да строя новия си дом. Преди 2 седмици започнахме с идейното проектиране, така че когато имам нещо готово най-вероятно ще видиш да споделя нова тема по случая. Та в момента активно чета, търся и събирам всякаква полезна информация.
Относно децентрализираната вентилация, на теория звучи много добре, на практика си нямам никаква идея и точно за това пиша тук. С надеждата да получа компетентно мнение и полезни съвети. Твоето мнение определено не ми помага.
Относно фирмата с която комуникирах, казва се "Smart Air Systems Ltd", в София се намира. Предполагам това може да се види и от уебсайта.
Относно офертата която получих от тях е следната:
Разширен вариант за двуетажна къща с ориентировъчна площ за вентилация 120м2 около 6000 евро. Това включва 8 устройства (4 на долен етаж + 4 на горен етаж), един контролер и всички аксесоари за изпълнение. Не включва обаче труда за монтаж, но до колкото виждам се монтират доста лесно и може човек сам да си ги сложи.
Проблема е, че не разбирам немски, а пък на английски и български не мога да открия никакви мнения на потребители.
За устройствата на другата фирма намерих мнения на потребители в amazon.co.uk понеже устройствата в някакъв момента са се продавали там. Та там имаше доста положителни мнения за тези устройства, които според мен работят на абсолютно същия принцип.

@resistbody това че, децентрализираната вентилация излиза в пъти по евтина е интересно. Аз до преди да получа тази оферта си нямах на идея колко парички ориентировъчно трябва да приготвя за вентилация на двуетажна еднофамилна къща (около 200 РЗП - около 150м2 отопляема и внтилируема площ).

Ако някой има кординати на читава фирма изпълнител в Софийско, моля да сподели някакви кординати, за да проуча и там въпроса.

Единствено ме притеснява на централизирания вариант къде ще положат всички тези въдуховоди тъй като на пода ще имам подово на всякъде. Ел инсталцаията също ми се иска да се изтегли в гофрета и ми се ще да не е по тавана, а по-скоро по пода ако е възможно. Варианта в който плащаш скъпи тухли и после започваш да копаеш канали в тях, за да полагаш всякакви инсталации ми се струва доста странен, макар да разбирам, че в някои ситуации и за някои неща това е неизбежно. Най-вероятно ще трябва окачени тавани да се правят и всичко да минава там. Надявам се някой минал по пътя да сподели идеи и контакти на изпълнители.
Залагаш височина 3,50, слагаш окачен таван и всичко там. А как хубаво става скритото осветление с въздуховодите.
8 локални измислени рекуператори ще слагаш?
Не луд ами много луд трябва да си. Една централна хем ще ти е по евтина, хем по ефективна.
Трябва ти макс 1 на м3 или за 200кв къща - 500м3 рекуператор да има. Реално и 200 ще се справи с добра авторегулация
Моя е от тангра, консултираха ме и си го правих с познати.
Помисли за автоматизация в началото - че ръчно регулиране е мъка и не го правиш като я ползваш. Ако не го направиш в началото НИКОГА няма да го направиш - аз 6-та години се каня ;)
resistbody - майстор
skostadinov
Прегледай темите за рекуператорите... има няколко колеги с работещи вече системи...
И аз имах твоето мислене за кабелите в пода, но ме разубедиха - кабели в пода и подово не.. Скъпи тухли колко да са скъпи... те са сравнително евтини на фона на целия проект...
То така или иначе окачения таван от ГК е почти невъзможно без него та там ще скриеш и вентилация и електрическите кабели и нисковолтово и комуникация ...

Аз съм заложил 3м просвет, но нищо не пречи тръбите да вървят в декоративни куфари, и без това равен таван на 40м2 помещение седи грозно..
brum - майстор
Гледам писано назад за мазнините и миене на питата с веро. Това е опция само за HRV-тата, но не и за ERV-тата дето са с топлообменник от някакъв полимер.

Филтри има, ама топлообменника е най-скъпото в ERV-то. Струва едни 80+% от цената му. Или поне толкова струва резервен топлообменник. За Митсубиши Lossnay серията са цифрите. Та дори с активен въглен да са ни аспираторите, не бих оставил рекуператора да извежда въздуха от кухнята докато се готви. Нищо, че има F9 филтър преди топлообменника.

При мен решението е следното - 2 клапана по 150мм с ел. задвижки. Един на отвеждането на въздуха от кухнята към рекуператора и един на тръбата за аспиратора. Отворен е само един от двата във всеки един момент. Ако са пуснати аспираторите се спира отвеждането към рекуператора.

В режим на готвене рекуператора работи на +1 степен на подаване на въздуха, за да може да докара някакъв въздух за абсорбаторите. Ако не достига ще се отваря и прозореца в зоната на кухнята.

А за децентрализираната вентилация - няма такъв смях. КПДто е нейде в дъното. И не връща влагата. Само се сещам как четох за тях навремето и правех сметки. Две вентилатора (един подаващ, един извеждащ) със същият дебит и с прост електрически нагревател излизаха по-евтино от тия смешните устройства при 10 години експлоатация. Та се чудех дали да мина на евтиният вариант с два вентилатора и електрически нагревател.

Накрая пуснах тръбите и закачих рекуператора на терасата. Не само не съжалявам, а даже за къщата дето я правим в момента заложихме от начало такава система. Окаченият таван пада с едни 20см. И е работа на проектанта да подреди системата. При нас с малко акъл нещата се получиха така, че таваните падат само в коридора и в две от баните. При чиста височина от 3м на етажа на груб строеж на финала имаме 2.7м по коридорите и 2те бани, а в стаите 2.85м след настилките (с подовото) и окачените тавани.

И тук да сложа последният детайл който много хора подценяват - филтрите. Особено важно ако въздуха не е много чист навън. Шуми се и се рекламират постоянно пречиствали за въздуха. С рекуператор си решаваш и този проблем. Слагат се филтри на постъпващият въздух и ни химии, ни фини прахови частици влизат. Само трябва да се вземе в предвид съпротивлението на тези филтри и да се балансира цялата система.
skostadinov - специалист
bota156 Да това е вариант. Нещо такова ще се мисли. И аз си мисля, че няма да ми се получи номера с гофретата за контактите и ключовете да са в пода с това подово колкото и да ми се иска. :-D
Иначе да съм луд не съм. Щях да съм ако бях скочил в боя без да се консултирам предварително. Нали именно за това пиша тук :)
На теб колко ти легна вентилацията, ако не е тайна разбира се?

Интересуваме също в процеса на експлоатация на такава централна с-ма колко често се налага почистване и скъпа ли е тази операция? Най вече за тръбите ме вълнува, рекуператора е ясно че може да се отвори и почисти.

resistbody четох я темата за рекуператора. Сега ще я преметна отново и ще помоля там някой да сподели съвети и контакти на фирма изпълнител.
skostadinov - специалист
brum това е доста полезно инфо, благодаря ти! Ще го спомена на моя архитект да го има предвид от самото начало. Ама първо трябва да видя няква ориентировъчна сметка, за да преценя дали изобщо ще мога да си го позволя. Че то много неща искам, но накрая всичко се свежда до финансите.
Макар, че щом твърдите, че този вариант е по-евтин от децентрализираната значи трябва да мога да се справя :)
bota156 - специалист
пет май 07, 2021 5:06 pmskostadinov написа:
bota156 Да това е вариант. Нещо такова ще се мисли. И аз си мисля, че няма да ми се получи номера с гофретата за контактите и ключовете да са в пода с това подово колкото и да ми се иска. :-D
Иначе да съм луд не съм. Щях да съм ако бях скочил в боя без да се консултирам предварително. Нали именно за това пиша тук :)
На теб колко ти легна вентилацията, ако не е тайна разбира се?

Интересуваме също в процеса на експлоатация на такава централна с-ма колко често се налага почистване и скъпа ли е тази операция? Най вече за тръбите ме вълнува, рекуператора е ясно че може да се отвори и почисти.

resistbody четох я темата за рекуператора. Сега ще я преметна отново и ще помоля там някой да сподели съвети и контакти на фирма изпълнител.
1800 рекуператор
800лв спирални тръби, колена бля бля - 30-35 метра, после май докупувах нещо ама макс 100-150лв
500лв куфари
500лв труд/почерпка
малко вата за обезшумяване - напълних куфарите
500лв решетки - 9 бр.
На всекидневна - 1етаж във тавана въздуховоди.
при спалните на пода(1) и стените (4).
Проекта трябва да е съобразен с рекуперация - че ще дадеш поне 2 пъти повече за тръби, ще ти пада яко дебита с дълги трасета. А после как се поддържат майка плаче. Аз допълнително я слагах, ама се получи прилично. Не бих казал че е по книга.
Спиралните е най-лесно - само един път съм го правил импровизирано. Не събрах много мръсотия на 4 година от единия и реших че е чисто и рано. (абе мързи ме :)
Най-големия провал - "куки", за закрепване. Хубаво да премислят и да ги направят ХУБАВО и тихо да няма вибрации и дрънчене на ламарина. Отвратителен звук - тих ама пили на мозъка
Последна промяна от bota156 на пет май 07, 2021 5:33 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
За почистването на подаващите тръби - ако сложиш хепа филтър на входа на рекуператора няма да се наложи да ги чистиш. Моята система е на 2+ години, не е спирана никога и като обършеш с пръст подаващите тръби по пръста няма нищо.

За почистването на отвеждащите тръби - по тях се събира прахоляк, но имаш филтър на входа на отработеният въздух към рекуператора и не ти пука много за тях. Чистиш филтъра переодично за да пазиш рекуператора (примерно веднъж на 6 месеца). Основният проблем на този прахоляк е, че като се натрупа по филтрите пада дебита на вентилацията. Колко често се чистят си има инструкции към всеки рекуператор. И винаги има вариант да бръкнеш по тръбите с четка за кумин (от меките) и да извадиш прахоляка от тях. Ама ще го вкараш в рекуператора, та трябва да си подготвен да почистиш и него след това.

При мен за да балансирам системата заради филтрите на входящият въздух съм добавил външен филтър на входа на отработеният въздух към рекуператора. Той се чисти доста по-лесно от филтъра вътре в рекуператора при Mitsubishi Lossnay серията.

За сметка - при мен за двуетажна къща парите са около 12-14 хиляди лева. Това с филтрите, решетките, тръбите, труда и яко преоразрмерен рекуператор (1000м3/ч за 400м3 обем в който се живее) . Но за част от нещата се наложи да търся алтернативни варианти заради цените тук. Рекуператора го взех с над 2000лв по-ниска цена от Англия (преди brexit-а) и ми дойде на 4000лв. Има и 4 клапи със задвижки дето тук излизаха над 2000лв. За тях малко aliexpress и малко направи си сам смъкнаха цените на под 200лв за 4те.

И не архитекта, а ОВК проектанта ти трябва. Т.е. трябва ОВК-то и архитекта да работят заедно за да наместят вентилацията като хората.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Вентилация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: