• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за този вид строителство.
estqwerty - специалист
няма кухня защото е дневна - хол+кухня=пищник :)

“пищник” : едновременно е средище на дневния живот, помещение за готвене, хранене и извършване на някои домашни и стопански работи през дъждовните есенни дни и зимни сезони.
http://mladite.com/index.php?level=6&sub=370

след това българският не бил богат език :) ;) хайде и всекидневна става.

edit :

хубаво видео не намерих по кратко и по-подробно - показват тръби, разпределитените кутии, решетките, филтрите които слагат на решетките в кухнята, както и рекуператора.

филтъра за решетката в кухнята прилича на обикновен алуминиев - като тези на ширмовете, не е с въглен.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=U7wjtRkPOM4[/youtube]

инфо за системата от видеото линкове към производителите и материалите.
http://www.passivehouseinthewoods.com/2 ... l-systems/

тръбата се оказа 3" което е под 8см , което е малко странно и ме изненада, но явно си докарват нужните дебити. не трябва ли по-голямо налягане за да прекарат въздуха през толкова малка тръба?
мен ме изненада че са само решетки и няма вентилаторчета зад решетките :) явно има само две перки в рекуператора, то май иначе ще се гори много ток ако имаме 5-8 че и повече вентилаторчета. от това поне ще се спести.
dr_slavov - напреднал
Видях (в Дания) едно просто решение за абсорбатора в кухнята.
Много близо до абсорбатора, на външна стена е монтирана клапа която се отваря с пускането му. Въздуха изминава много кратък път и така не изсмуква топлината от къщата. Да най вероятно има загуби, но пълно щастие няма.
Tsilkov - майстор
Това е много разпространен вариант при които комина просто е външен - хем не отнема площ, хем не отнема топлина.
Tsilkov - майстор
Малко инфо след еднодневно обитаване на къща с рекуператор(Brink Renovent 300):
Единствения проблем с шумът които установих е в нагнетателанта част към жилището при високи кубатури (над 150 кубика) шумът започва да се осеща. В пъти по-тихо е спрямо кухненския аспиратор (250 кубика се ползват само при готвене или къпане), но не е и безшумно както при 50-150 кубика на час. За препоръчване е на въздуховода за пресен въздух към къщата да се сложе шумозаглушител от този тип http://www.airtradecentre.com/BG/BG/doc ... 0%B4%D0%B8.
И без него може , но при условие че е 90 лева - мен ме е яд че не сложих, но то всеки "първи път" не минава и без контузии :lol:
Фитилчо - майстор
Прилича на ауспух за мотоциклет :wink: :-D

Благодаря Цилков, за полезните съвети както винаги и споделеният опит.

Моят рекуператор по принцип ще е самоделка :roll:
Tsilkov - майстор
То и самоделките шумят :-D . То и заглупителя можеш сам да си направиш като кашираш вата, ама то при цена 90 лева на готовия те само материалите ще са ти поне 50.
Фитилчо - майстор
Ем прав си, ама мисля моят да е 200 мм та няма да е 90 лева :cool:
То най лесно ще се направи с надупчена ламарина свита на тръба Фи 200 и отгоре нахлузена фи 300/350 пластмасова и по средата вата. :^^:

Иначе имам голяма вентилация от ресторант. Изпадна ми гешенк - 800 кубика е, имам я заедно със охлюва и стойката с клапата :wink:
Ще я ползвам за изсмукване :yawinkle:

П.П. На ауспусите на моторите има едно допълнително заглушаване, което се казва DB Killer . Може би ще е удачно и тук да се добави. Само се притеснявам да не ограничи много въздушният поток.

Представлява това(стои накрая на ауспуха преди да излезат газовете навън)

Изображение


Изображение
mindless - специалист
Не искам да отказвам, който и да е от намеренията му да си прави контролирана вентилация, но искам да посоча един проблем, който често се премълчава, за който все по-често се говори и в Германия и си правят разни конференции по въпроса. Една вентилационна система има нужда от поддръжка и почистване, особено ако в нея попада влажен върздух от кухня или баня. За тези, които разбират немски тук има едно филмче, което обръща внимание на този проблем, а в началото на това филмче се разглежда проблема за горимоста на EPS фасадната изолация.
Фитилчо - майстор
Аз искам само лекичко да му смуче цигарен дим и да ми смуче от абсорбатора и да мине през рекуператор.
Това ми е достатъчно , без сложни схеми :rock:
Tsilkov - майстор
mindless написа:
Една вентилационна система има нужда от поддръжка и почистване
То със всичко е така. Системите от клипчето нямат много общо с вентилационните системи за къща. При къщите няма рециркулация, а с рекуператор с високо КПД по въздуховодите няма голяма ралзика в температурата и условия за конденз. Почистването на филтъра става с прахосмукачка. По изсмукващия въздуховод с времето ще се събере гняс - няма как (отваряш и чистиш с препарати след 5-10-15 години), но важното е че за свежия ще си е чист. То по тая логика дай да не слагаме и абсорабтори в кухнята и да не си монтираме климатици.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Вентилация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: