• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за този вид строителство.
Тани - модератор
Вентилация
Tsilkov - майстор
Обикновенно в повечето теми се обсъжда "митичния" рекуператор които по същество е едни топлообменни пити с два вентилатора. Вярно че той е най-скъпото перо в инсталацията , но е доста важно и как ще се изгради, експлоатира и управлява цялата система за вентилация. Дори за сертифициране на "пасиван сграда" се иска протокол от изпитване и баланс на вентилационната система. Пускам една схема на вентилацията с надежда че ще се намери някои да драсне нещо за останалите части от вентилационната система:
Изображение
Специфичното спрямо "стандартните офис/магазин" инсталации е ,че всяка тръба независимо от къде се намира тръгва от въпросния шумозаглуител, а не една централна тръба с разклонения към всяко помещение :yawinkle: . Там някъде (около заглушителя) трябва да се сложи и управляващи клапи примерно за различни кръгове (ако има естествено) .
estqwerty - специалист
има ли други вентилатори освен тези в рекуператора?
ясно че има вътре в рекуператора без значение колко са :)
но достатъчни ли са за да вкарва и изкарва или са нужни допълнителни?

в другата тема ми каза гледам има на мицубиши не са топ модели за пк но пък са 1400 лева. що пък да не бодна един такъв?
какво още ще ми е нужно? тръби, решетки, къртене... картона да скрия тръбите ще излезе повече от колкото инсталацията мисля.
idunno - специалист
Що за въпроси?! Ехо, елементитте на вентилационните системи се пресмятат.Човек не пита дали са достатъчни.Все едно да отидеш до Мерцедес и да ги питаш, дали трябва допълнителен компресор за техния двигател.
С горното не искам да кажа ,че инженерните познания на хората от Мерцедес трябва, по някакъв начин, да се сравняват с познанията на така изявените тука специалисти. :-D
...и рекуператорите, които се произвеждат от различни марки, не означава, че стават за пасивни къщи, само защото се казват Дайкин или Мицубиши.
Tsilkov - майстор
Няма нужда от допълнителни вентилатори.idunno е прав трябва ти рекуператор предназначен за къща и то с високо К.П.Д. Ако преди това не си вентилирал зимата (както правят над 90% от хората) и сложиш рекуператор с ниско К.П.Д. и без степени на моторите ще се видиш в преразход, в къщата ще има течение и ще шуми. Освен това самите елементи трябва да бъдат пресметнати от ОВК проектант за да няма изненади.
P.S. Цените които писах в другата тема се за рекуператори с високо К.П.Д. и дебит за жилища, а не просто първите рекуператори които са ми попаднали в нета. Въпросите за нея не е лошо да си стоят там :wink:
estqwerty - специалист
idunno написа:
Що за въпроси?! Ехо, елементитте на вентилационните системи се пресмятат.Човек не пита дали са достатъчни.Все едно да отидеш до Мерцедес и да ги питаш, дали трябва допълнителен компресор за техния двигател.
С горното не искам да кажа ,че инженерните познания на хората от Мерцедес трябва, по някакъв начин, да се сравняват с познанията на така изявените тука специалисти. :-D
...и рекуператорите, които се произвеждат от различни марки, не означава, че стават за пасивни къщи, само защото се казват Дайкин или Мицубиши.
питам защото не разбирам :) надявам се да не пречи на никой.
примерно ако нагъчкам 100 завоя , гъвки и кривки и каквото още там има, заглушители и подобни шуротии, от де да знам дали няма да трябва да сложа нещо да бута от едната страна и да влачи от другата?
сега е ясно. мерси.

колкото до рекуператора ще си питам в темата за рекуператори дали става за апартамент, защото си мисля че е даден за даден за определена кубатура 80% не мисля че е ниско - в другата тема фло пише че всичко над 60 е просто реклама :)

май много ги пръснаха темите и са за обединяване - поне тези двете.
Tsilkov - майстор
estqwerty написа:
май много ги пръснаха темите и са за обединяване - поне тези двете.
По добре са си така. Вентилацията си е вентилация и има нужда от обсъждане и за мен е по-важна дори от рекуператора. Другата тема ще стане оффтопик за "туй митично устройство" - ето Фло вече почна за световната конспирация с КПД-та.
estqwerty написа:
примерно ако нагъчкам 100 завоя , гъвки и кривки и каквото още там има, заглушители и подобни шуротии,
Ако ги нагъчкаш значи нещо дълбоко в схемата ти е сгрешено. За това смятам , че тази тема е толкова важна и трябва да е самостоятелна. Надявам се по-разбиращи от мен в материята да се включат ( например АнтонВМ).
radius - майстор
Как се пържи цаца в пасивна къща?
Въпроса не е шеговит, как се решава проблема с готвенето и миризмите.
Предполагам с абсорбатор ( с въглен или кой знае какво) , но дълбоко се съмнявам в ефективността му.
bulhomes2 - майстор
Цацата се пържи до пасивната къща.
jekasus - майстор
Боба и той се вари до пасивната къща :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Вентилация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: