Всичко за този вид строителство.
torbalan - Дървен философ
За да са рентабилни фотоволтаиците трябва да са многократно по-евтини и да паднат субсидиите при изкупуването на цената от тях...

Другото е "мижи да те лажем"... Източваме пари от бюджета в "наши фирми"...
Термосифонен колектор и то с обикновени вакуумни тръби,които са пълни с вода,мога да ви кажа,че в Пловдив не замръзва.Преди няколко години монтирахме такъв на съседа.Миналата/особено студена за нас/ зима,веднъж беше замръзнала вик тръбата към системата,но не и изходната и.Зимно време,естествено когато има слънце,редовно достига 40-45 градуса,като водосъдържателя е 120л.Така,че не отписвайте термосифона,на него му пречи повече котления камък,отколкото студа,защото цяло лято водата ври и натрупва котлен камък в пълнещото гърне с поплавъка.Да не говорим,че стойността на панела,с материала за стойката,с вик тръбите,не надмина 1200лв.По наши сметки за три години е изплатен,че и отгоре!В Пловдив е ефективен средно осем месеца в годината.Аз ще слагам това лято,само че си мисля да въртя водата през серпентината на бойлера който имам,като помпата смятам да се управлява от терморелето му.Т.е.-вместо да включва реотана,ще включва помпата.Когато източа долния бойлер,помпата ще се включи и ще върти топлата вода акумулирана в бойлера на термосифончето.Мисля,че това ще е най-безопасната и бързоизплатима система-няма налягане,няма вариант на прегряване,няма електроники.Термосифона ще си допълва само загубите от изпарение.Мисля,че идеята ми е евтина и е супер,ако греша,приемам мнения.А за през зимата бойлера със серпентината си има и суперефективен мантел,който е вързан към парното и нямам никакво намерение да си усложнявам живота и оборудването,за да ползвам успоредно системите.Макар че съм почти сигурен,че през пролетта и есента,особено ако са топли като тази година,ако вкарам топлината през серпентината и я използвам през мантела към парното,може и да си климатизирам жилището без да паля камината.

Тема "Топла вода в нискоенергийни сгради?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: