Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
След като направим една сграда нискоенергийна/пасивна нейните годишни разходи за отопление рязко спадат. Тогава нуждата от инсталиране на водна отоплителна система (котел на дърва/пелети/газ) силно намалява или направо отпада. За съжаление така губим и възможността за икономичен добив на битова гореща вода (БГВ). В същото време след рязкото падане на енергията за отопление, тази за топла вода (която до преди това дори не забелязваме) става най-голямото перо в общия разход на енергия в сградата. В допълнение ако се опитваме и да покрием някой стандарт (Passiv haus, Minergie, Effinergie, Plus energy house) там има допълнителни изисквания за този разход.
От тук нататък има доста варианти за икономичен (на пари и CO емисии) добив на битова гореща вода (БГВ): бойлер на твърдо гориво или газ, термопомпи и слънчеви колектори. Естествено винаги остава варианта да подгряваме водата на ток. Мисля че е добре да има една тема в която да се разглеждат плюсовете и минусите на отделните начини.
estqwerty - специалист
от тук :
http://www.passiv.de/en/02_informations ... ements.htm

3. The use of specific primary energy for all domestic applications (heating, hot water and domestic electricity) must not exceed 120 kWh/(m²a) in total. The calculation is carried out in accordance with the PHPP.

120 киловата на квадрат на година, нали така?
ами топлата вода си влиза абсолютно спокойно в това изискване. пример аз живея в 50м2, всичко ми е на ток и особено топлата вода :( . средно киловатите ми на месец са 200 или 2400 за година / 50м2 = 48кwh/m2/a.
това е лесно и има огромен потенциал за пестене.
един термосифон ще смъкне поне 100 киловата месечно за поне 9 месеца годишно . останалите 3 месеца на ток. 900+600/50=30кwh/m2/a.

друг е въпроса че ми тябват едни 3000 киловата ел за отопление на сезон. но ако изпълнявах изискването за 15кв/м2/а щях да се събера в общата енергия. сега за отопление ~45кв/м2а
капана тук е "primary energy" което за ел енергия се умножаваше по нещо - нали така? така че стойностите горе не са такива :)
Tsilkov - майстор
Ел.енергията се умножава по 3 :rolleyes: :) . Какъв е този "термосифон"?
estqwerty - специалист
ами ето това е примерно : http://sunstarbg.com/product/8/ss-termo ... litra.html
няма помпи - трябва да е монтирано отгоре.
нагревателя няма да се ползва. зимата трябва да си го източваш и да имаш алтернативен източник на бгв.
грозно е.
май само минуси станаха.
просто, няма помпи.
може да ползваш нормални тръби.
цената. са +овете
torbalan - Дървен философ
Моето мнение е, че един вакуумен колектор върши добра работа за БГВ.

Зимите тук са добри, така че без минимално отопление няма как. Ако се ползва термопомпа - тя може да грее и водата в бойлера.

Тоест за мен най-добрия вариант е комбинация от термопомпа и вакуумен колектор на покрива.
VLADO66 - майстор
Или термопомпен бойлер.
torbalan - Дървен философ
Ами с какво ще се топлиш?

Ако има газ - бойлера на газ.

Не че не може бойлера да е на твърдо гориво, ама все пак в 21 век живеем, а не в 19ти.

Ако ще се прави термопомпена инстлация - върло безсмислено ми се вижда да се купува отделен бойлер с термопомпа.

Колкото съм фен на термопомпите, толкоз не ме кефи самостоятелен бойлер с термопомпа.
Tsilkov - майстор
estqwerty написа:
май само минуси станаха.
Що да са само минуси. Това че няма помпа (хабяща ток и топлинна енергия) и нужда от антифриз които да прегрява лятото е огромен плюс. Грозни са защото така ги монтират - просто по нашите географски ширини сме ориенталци по душа.Не знаех че му викат термосифон - мислех ,че е просто различна схема за вързване на колектори.
estqwerty - специалист
ако тока е произведен от фотоволтаици пак ли по 3?

тия за това строят големи къщи за да могат да влязат в киловатите.

както и да е за бгв няма по добро от солара - просто е фрии. просто трябва да има и резервен източник кой каквото му е удобно - газ, и дървета ако сте решили да сте по-офф грид или термопомпа или дори електричество ако сте намерили как да го крадете.
скоро ще се чудим как е можело да не си топлим водата с фотоволтаици :)
stivemaster - майстор
Кво умножавате по три не ми е ясно ,говорим за коловати ,няма първични киловати или вторични киловати.
За източник на БГВ съм раздвоен между комбинацията посочена от Торбалан - слънчев колектор само че плосък (селективен , марков) колектор и термопомпа маркова .Цената на комбинацията е като цената на котел на пелети ,но пак по мое мнение пъти по икономична комбинация.Другата алтернатива ,между които се двоумя ,е вместо колектора да се ползва фотоволтаични панели ,с мощност поне 1250W и комбиниран бойлер включващ и термопомпата .

Тема "Топла вода в нискоенергийни сгради?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: