Всичко за този вид строителство.
Тани - модератор
Ами разбира се, че ще бачка в студените дни! Колкото по-студено и слънчево, толкова по-добро КПД има! В жегите КПД на фотоволтаика пада. Относно мъглите , според рекламите поликристалните работели и в мъгла , но съм малко скептичен за това!
torbalan - Дървен философ
Таниииии, Тани... Теб те е треснал некакъв фотоволтаик...

Тук около централата разположихме едни светещи табели с фотоволтаици и акумолатори. Цената не я коментирам, тя за целите на моя пример не е важна. Изпълнени бяха съгласно всички изисквания, които са измислени...

Ако щеш ми вервай - от ноември, до ден днешен - въпросните светещи табели не светят... Толкоз няма слънце....

Тия дни се появи слънце и съм сигурен, че табелите ще почнат да светят :)
Тани - модератор
Къде прочете да съм писал, че работят без слънце? Имаше едни дето чакаха и на пълнолуние някакво производство пък макар и минимално , ама не ме бъркай с тях!
Какво обаче ще кажеш за производството в ясен слънчев зимен ден с температура на въздуха -10°С

- фотоволтаик
- плосък панел за топла вода и помпа с бойлер в къщата
-термосифон


А табелите ако са правилно оразмерени компонентите , би трябвало да светят ако ги пекне поне са 3-4 часа слънцето. Та поне толкова не е ли пекло от ноември?
Tsilkov - майстор
Тани написа:
Ами разбира се, че ще бачка в студените дни!
Бе да бачкат, да бачкат - колко да бачкат :lol:
Нямам данни за Сопот ,но виж за Казанлък (ей не се научиха че Карлово е в геометричния център на България :lol: ) колко енергия пада на квадрат през студените и мъгливи дни:
Изображение
Има няма докарва едни 9-10% от цялата годишна енергия. Вярно можеш да ги вдигнеш нагоре да хващат зимното слънце ама лятото когато е голямата енергия нямаш добив.
Тани - модератор
Да не си мъчите главите със сметки, ето ви реални данни трупани с години!

http://www.sunnyportal.com/Templates/Pu ... lang=en-US
Прикачен файл:
а8.png
а8.png (9.16 KиБ) Видяна 3093 пъти
Ясно се вижда, че днес са произведени 16 kWh , a вчера са били 28 kWh в Габрово. От началото на месеца са 244kWh. Хайде умножете го по какъвто си искате СОР на термопомпата и кажете ще ви стине ли енергията за отопление и топла вода?

ПП Ако искате и осветлението и телевизора включете!
torbalan - Дървен философ
Тани, от ноември до днес колко месеца са?

През това време фотоволтаиците са дали нула, ама нула... Нула волта, нула ампера, нула вата...

От тук нататък смятай каквото искаш...
Тани - модератор
Явно ги е хванала радиацията , както и тебе, че не можеш и да четеш! Е как пък само при вас не работят! Как ще коментираш резултатите от реално работещите фотоволтаици в Габрово ? Как в Габрово от ноември до днес успяха да произведат 1149kWh - над един мегаватчас а при вас НУЛА? Не мислиш ли че вече прекаляваш с АНТИ ФОТОВОЛАИЧНАТА ти кампания и вече започваш да ставаш смешен!
stivemaster - майстор
Ей това без да "турят пръст в раната" няма да стане Тани да знаеш :mrgreen:


Приятелю Цилков исках да те накарам да дадеш мнение по проблема ,като ни обясниш как се получава изчислението ,какво е съотношението първична - крайна енергия ,ама ти нямаш желание явно. Иначе мен ми е ясно ,че "услужливите сметачи" вече са го сметнали http://webcache.googleusercontent.com/s ... bg&ct=clnk (Приложение 3 последния ред) ,но нещо не им се връзват сметките http://www.google.com/url?q=http://www. ... A1pvwXP97w Таблица 6. Е това именно ме притеснява .Иначе не случайно съм поствал (в други теми),изисванията на евродирективата за енергийна независимост на сградите след 2020 ,тоест да произвеждат на място толкова колкото и потребяват.
torbalan - Дървен философ
Тани написа:
Явно ги е хванала радиацията , както и тебе, че не можеш и да четеш! Е как пък само при вас не работят! Как ще коментираш резултатите от реално работещите фотоволтаици в Габрово ? Как в Габрово от ноември до днес успяха да произведат 1149kWh - над един мегаватчас а при вас НУЛА? Не мислиш ли че вече прекаляваш с АНТИ ФОТОВОЛАИЧНАТА ти кампания и вече започваш да ставаш смешен!
Абе малко съм пресилил нещата... То е ясно, че все някой ден ги е пекнало слънце, но като цяло тук зимата е мъглива и мрачна...
Дори да успеят да заредят нещо в акумолаторите - не им стига за до сутринта...

Не съм антифотоволтаичен... Просто се мъча да съм по-обективен...
Тани - модератор
Следователно проблема не е във фотоволтаиците , а в мечтите на проектанта, който за разлика от нас не е бил обективен :partyman: и е сметнал работата им само за юли месец с мечтата всеки месец да пече по толкова! За да е рентабилна инвестицията във фотоволтаици , а и в каквито и да е слънчеви панели, трябва да се намери приложение на излишната енергия през лятото, за да могат въобще да работят през зимата, пък макар и не всеки ден. Това е реалността, другото са мечти!

Тема "Топла вода в нискоенергийни сгради?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: