Всичко за този вид строителство.
valio2007 - специалист
stivemaster написа:
Кво умножавате по три не ми е ясно ,говорим за коловати ,няма първични киловати или вторични киловати.
За източник на БГВ съм раздвоен между комбинацията посочена от Торбалан - слънчев колектор само че плосък (селективен , марков) колектор и термопомпа маркова .Цената на комбинацията е като цената на котел на пелети ,но пак по мое мнение пъти по икономична комбинация.Другата алтернатива ,между които се двоумя ,е вместо колектора да се ползва фотоволтаични панели ,с мощност поне 1250W и комбиниран бойлер включващ и термопомпата .
Второто ти предложение е по-разумно. Фотоволтаиците произвеждат и през зимата, а излишната енергия през лятото все ще намериш как да я оползотвориш. Един фотоволтаик оползотворява >15% от слънчевата радиация и в съчетание с термопомпа КОП>3 дава повече от 45% сумарно. Да не говорим, че колектора за топла вода ще е счупен още на 5-тата година, а фотоволтаика ще работи и след 20 години.
stivemaster - майстор
Това което пишеш е така и аз ще кажа веднага защо се двоумя ,причината е че при плоския колектор ,можеш да повикаш фирма и тя да ти го спретне отраз с гаранция ,то при фотоволтаичния вариант viewtopic.php?p=439706#p439706 очевидно няма много специалисти !
Tsilkov - майстор
estqwerty написа:
ако тока е произведен от фотоволтаици пак ли по 3?
Ако са собствени волтаиците (оф-грид) ти се води даже 0.
stivemaster - майстор
Цилков хайде е човек ,няма ли да кажеш какво загатна с това х3. Когато говорим за киловати и разполагаме с формулата 1 ГДж = 0.239 Гкал = 278 кВтч = 0.0239 т н.е. ,какви киловати вторична енергия и как ги изчисли ? Звучи ми като да представиш количество въздух ,даречем в литри и да различаваш литри ,ама чист въздух и литри ама с миризма на кебапчета. :mrgreen:
Tsilkov - майстор
stivemaster написа:
Цилков хайде е човек ,няма ли да кажеш какво загатна с това х3.
Ми Антон вече го обясни подробно в една тема в която си писал и ти. Има го в Наредба 7 и още куп други Евро документи. Кой слушал и чел - разбрал. Нито е моя мисъл, нито съм безкрайно вещ, нито ми е интересно да ти го обяснявам . Накратко това е условен коефицент които сравнява усилията и загубите да стигне дадена единица енергия до дома ти - усилия които водят да въглеродни емисии и ценови повишения. Антон беше писал че умножението по три на тока му е малко множко (и според мен де) - ама да се пишат реферати по тя тема е безмислено.
stivemaster написа:
Другата алтернатива ,между които се двоумя ,е вместо колектора да се ползва фотоволтаични панели ,с мощност поне 1250W и комбиниран бойлер включващ и термопомпата .
Е за да ползваш колекторите с термопомпа не виждам как ще минеш без инвертори и акумулатори? Тия образи от темата фотоволтаиците са ги треснали директно на нагревателя на бойлера - нещо което бях писал преди време ама се намери някои да се изкаже че съм избълвал глупост. Цената и обслужването обаче пак си отива на цената на пелетна система. За мен най-ефективното е това което esquwerty нарича термосифон - просто и ефективно-няма помпи,няма антифризи, струва около 1000 лв цялата система с барабар бойлера.....
valio2007 написа:
и в съчетание с термопомпа КОП>3
Термопомпата дава тоя КОП на нискотемпературно подово отопление защото е на 25 градуса. Бойлера ти трябват 50-60 градуса. Сгурен ли си че КОП-а пак е над 3 :?
torbalan - Дървен философ
А какво правим с "термосифона" през мъгливите месеци в които температурите са отрицателни?
Tsilkov - майстор
torbalan написа:
А какво правим с "термосифона" през мъгливите месеци в които температурите са отрицателни?
Източва се - звучи смотано ама ако го сравниш с другите системи като експлоатация, капиталовложения и резултат ще видиш че е "скрития първенец" защото е непретенциозен.
Тани - модератор
Тя термопомпата ако ти загрее до 45-50°С с голям СОР, загряването до и над 60° заради легионелата веднъж седмично, може да си го правиш и с нагревателя. Тези 10-15°С дозагряване няма да вдигнат драстично разхода, а ако е от фотоволтаици тока, още по-добре! Предполагам, че може да се направи автоматика, така че вместо да отдава цялото количество енергия произведено от фотоволтаика в мрежата , да върти инверторния климатик със съответната мощност и да "пълни" в буфера/бойлера.
torbalan - Дървен философ
Tsilkov написа:
torbalan написа:
А какво правим с "термосифона" през мъгливите месеци в които температурите са отрицателни?
Източва се - звучи смотано ама ако го сравниш с другите системи като експлоатация, капиталовложения и резултат ще видиш че е "скрития първенец" защото е непретенциозен.
Източваш го ноември и го пълниш март...
Не ме кефи...

Има много слънчеви дни в този период, а системата ще е празна...

Аз смятам да сложа слънчев панел с обикновен бойлер със серпентина и един контролер, дето да следи температурите...
Когато има слънце - ползвам го... Когато няма - ще грея на ток...


Надявам се следващата зима да мога да споделя някаква статистика... Все пак живея на 500 метра от една от най-големите реки в Европа, така че мъгли тук не липсват :)
Tsilkov - майстор
Тани написа:
Предполагам, че може да се направи автоматика, така че вместо да отдава цялото количество енергия произведено от фотоволтаика в мрежата , да върти инверторния климатик със съответната мощност и да "пълни" в буфера/бойлера.
То за моженето може ама нали пак трупаш инсталация струваща пари и поддръжка. Пък и ако си успял да се "вържеш към мрежата" там продаваш тока - за 34 ст./квч за чии ти е да го отклоняваш към теб. Ако не си успял "да се вържеш към мрежата" ти трябват акумулатори и тогава инициативата се обезмисля тотално. Всичко тва имаше смисъл да го дъвчим ако въпросния фотоволтаик бачкаше добре :
torbalan написа:
през мъгливите месеци в които температурите са отрицателни

Тема "Топла вода в нискоенергийни сгради?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: