• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
Всичко за този вид строителство.
hristo_qn - специалист
Почти завършвам рекопураторчето си, то ще е съставно от 9 елемента с по 70 бр ламели всеки. Една ламела е 0.5 кв. метра. Монтажа на тези 9 елемента ще е вертикален, като височината на конструкцията е 3.5 метра - ще бъдат монтирани до буфера, като същевременно ще бъдат и преградна стена към него. Теглото на 1 елемент е 50 килограма.

Между другото обявявам за продан и пресата за вълново валцоване на ламелите - цена 200 лв.

Пускам ви няколко снимки на съставния рекопуратор:

Прикачен файл

DSC_1131.JPG

Прикачен файл

DSC_1142.JPG

Прикачен файл

DSC_1154.JPG
hristo_qn - специалист
Здравейте: Подробно ви запознах с буферния ми съд от стъклопласт 20 кубика - той вече е история. Купих си нов алуминиев 33 кубика, дебелостенен 12 мм. Стария го продавам. Предстои ми новия да го полагам и имам 2 вариант, с които ще ви запозная, като търся и ваш съвет. Понеже буфера е изцяло положен в земята, а за изолация ще ползвам каменна вата, трябва на 100% да е защитен от проникване на влага.

Вариант 1 - илюстриран е на първата снимка
Бетонно помещение с размери L - 10 m., H - 3.90 m., B - 4.50 m.
От дъното нагоре - пясъчна възглавница, 15 см бетон, 10 см фибран, 10 см бетонно корито и пясъчна възглавница върху която ляга цистерната. В този вариант на 15 см от бетонните стени се зидат вътрешни тухлени стени (тип паянта), като на определени места се закамяват с обратно сложена тухла към бетонната стена. На чертежа е отбелязано с червени малки квадратчета. С други думи на 1 кв. м само 1 тухла се монтира обратно. Така паянтата с височина 3 метра ще бъде подсигурена, а в обратната посока ще я подпира насипаната трамбована вата. Най-отгоре се нареждат стериопорни плоскости, а върху тях паропропускливо фолио.
В съседно на буфера помещение ще се намира рекопуратора. Идеята ми е изхвърления въздух от рекупоратора посредством тръби да се прокарва през 15 см фуги между бетонната и тухлената стена с цел проветряване против влага, а на дъното вече съм поставил и канализационна тръба Ф-110, в случай на подпочвена вода.

Варианр 2 - илюстриран е на втората снимка
Последователността отдолу нагоре е същата. Разликата е, че тук няма тухлен зид а дървена обшивка от греди и дъски, като парафолиото тук е върху цялата дървена обшивка. В този случай бетонното съоръжение трябва да бъде с около 1.2 м по-широко, за да може да се ревизира дървената обшивка и парафолиото. И в този случай въздуха от рекуператора ще преминава през тези кухини.
Неяснотията за мен е как ще се държи ватата в това бетонно подземие със сезонно променяща се влага, необходимо или не е ползването в тези случаи на парофолио и дали постоянното вентилиране от рекупоратора на тези кухини ще ми е от полза.
Топлофикациите в големите градове също полагат тръби под земята в бетонни корита, тръбите също са изолирани с вата и ламинирана обшивка. Не ползват парофолиа и не вентилират тези съоръжения, но загубите сигурно им са доста големи.

Прикачен файл

1.jpg
Вариант 1
1.jpg (114.69 KиБ) Видяна 2766 пъти

Прикачен файл

2.jpg
Вариант 2
2.jpg (106.77 KиБ) Видяна 2766 пъти
VLADO66 - майстор
Топлофикациите отдавна не полагат тръби в корита и изолирани с вата именно заради хигроскопичните и качества.Сега се полагат тръби фабрично изолирани с полиуретан.Така би трябвало да го направиш и ти.Намираш двукомпонентна пяна на варели и наливаш в коритото.
Ето ти един пример. www.vegabuild.com/poliuretan.html
hristo_qn - специалист
VLADO66 написа:
Топлофикациите отдавна не полагат тръби в корита и изолирани с вата именно заради хигроскопичните и качества.Сега се полагат тръби фабрично изолирани с полиуретан.Така би трябвало да го направиш и ти.Намираш двукомпонентна пяна на варели и наливаш в коритото.
Ето ти един пример. www.vegabuild.com/poliuretan.html
И без това съоръжението ми е доста скъпо - изкоп, бетон, тухли, зидове. Само ватата ми е почти без пари. Възможно ли е ако ползвам полиеритановата пяна да направя изкоп, да положа цистерната, да запеня и да я заровя. Какъв е екслотационния срок на полиеритановата пяна. Вероятно като всички полимери и той се разпада, докато ватата е вечна.

Все пак въпроса в моя случай е дали с парафолио и постоянно проветряване ще се получи добра и почти суха изолация. Парафолиото е въздухонепроницаемо и пропуска влагата само в една посока.
radius - майстор
Вече съм наясно, че всичко това не е да спести пари, поне не в близките 100г. Измислил си го доста сложно, но за сметка на това с неясен резултат. Ще налееш една камара пари и ще ползваш вата без пари. То направо си е една къща под земята.
Това с ПУ-то на Владо е доста хитро, но пак ще иска хидроизолация, защото пяната не е хидроизолатор. Едва ли при теб ще се накисне цялата, но знаеш ли...
шоп - майстор
Поздрави за разкошният буфер, 33м3 с дебелина 12 мм е приказка. По принцип такива буфери се монтират в изкоп под къщата или като вграден конструктивен елемент от нея. При Вас явно това няма как да се случи.

Можете да заложите многослойна изолация от пяна, вата, фибран вата и между всеки слой или вата с ал. фолио или паронепрупосклива мембрана. Важното е между слоевете да няма движение на въздух за да няма топлозагуби.

Успехи.
VLADO66 - майстор
В началото на темата се осмелих да пиша/по спомен/ че основи не се изолират с вата ама пак-тя била без пари.Ето едно друго предложение, което ще спести стени, кофражи, топлоизолации, зидове и т.н. http://www.penobeton.bg/betoterm.htm
Tsilkov - майстор
hristo_qn написа:
Все пак въпроса в моя случай е дали с парафолио и постоянно проветряване ще се получи добра и почти суха изолация. Парафолиото е въздухонепроницаемо и пропуска влагата само в една посока.
Стига и трепери на тая вата. Вата не е за основи ама ти си и направил още една къща отстрани където да я ревизираш - ако стане нещо ще го видиш и ще го оправиш.
Ти докато се моткаш и преоткриваш колелото всеки път половината неща ще ти се обезсмислят. Например Тесла вече пуснаха модула си (инвертор с 14kWH LiIon батерия) за 5500 долара, а цените тепърва предстоят да падат. В Швейцария направиха цяла кооперация автономна с водородна система (PV панел, хидролизатор, резервоар, генератор) и това тепърва почва да се развива като пазар и цена в следващите 5 години.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23

Тема "Пасивна къща в строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: