• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23
Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
За съжаление нямам много време да пиша по темите , но това с дограмата не ме свърта. Няма абсолютно никакъв смисъл да се сложи двукатна дограма вместо троен стъклопакет-ето и причините:
- единствения плюс е че може теоретично да се постигне по-добър коефицент на топлопреминаване U. На практика обаче имаш повече термомостове на стъклоразделителя и монтажа. След това имаш по-голямо засенчване и по-нисък коефицент на светлопреминаване (g) което води до нуждата от доста по -голяма площ на прозореца и пак цялостното годишно топлопреминаване няма как да се подобри (намали).
- струва доста по скъпо
- имаш двойно повече механизми и места които да се развалят
- миеш двойно повече стъкла
- отваряш двойно по-бавно и неудобно
До преди 10 години когато тройния стъклопакет беше екзотика и в по-студените страни този вариант е доста разпространен.Виждал съм варианти на двукатна дограма с троен стъклопакет - вероятно по инерция. Не виждам никакво бъдеще обаче в тази насока [-X

Прозорци е правилно да се отварят само навътре!
На пасивна сграда прозорците имат отваряне заради проветрение.
Прозорците се правят отваряеми основно заради миенето.Ако си на партер/балкон и могат да се мият отвън няма нужда от отваряемост на вертикална ос, а само от вентилираща част на хоризонтална ос и то с по-малък размер!

Знам за въпросната къща и идеята на собственика и като цяло шапка свалям за ентусиазма и изпълнението :prayer: , но с дограмата нещата не мога да кажа че са оптимално направени(предполагам си има причина за това).

Ето линк към една синтезирана и смислена презентация за прозорците:
http://www.passivehousecal.org/sites/de ... uilder.pdf
ArturDent - Почти Безобиден
Tsilkov написа:
1. Прозорци е правилно да се отварят само навътре!
2. На пасивна сграда прозорците имат отваряне заради проветрение.
3. Прозорците се правят отваряеми основно заради миенето.Ако си на партер/балкон и могат да се мият отвън няма нужда от отваряемост на вертикална ос, а само от вентилираща част на хоризонтална ос и то с по-малък размер!
1. Това като аксиома ли да го приема или имаш някакви аргументи?
2. Що пък? Няма ли да ми е по-комфортно (кеф), пролетта да ми мирише на липи или люляк, па макар и с 2-3 градуса разлика от "идеалната" температура?
3. - виж 2. ?
gechev - специалист
Аз пък мисля че този новатор е градил с полистеролбетон или така ми се струва. Само гадая по снимките. Дано да съм прав.
npnconstruction - специалист
До колкото съм запознат, при пасивните къщи, за да се постигне стриктния стандарт, освен всичко останало, прозорците трябва да са монтирани правилно и профилите да са изработени от материали с много ниска топлопропускивост. Чувал съм, че и стъклата са по-специални, както и това че трябва да е троен стъклопакета. И накрая да, прозорците се отварят :)
Tsilkov - майстор
ArturDent написа:
2. Що пък? Няма ли да ми е по-комфортно (кеф), пролетта да ми мирише на липи или люляк, па макар и с 2-3 градуса разлика от "идеалната" температура?
Добре де аз пиша, че на пасивна сграда прозорците са отваряеми с цел контакт с външния въздух ,а ти ме питаш не е ли по-добре да са отваряеми с цел поетичен контакт с външния въздух :? :lol: Пък и после ме караш пак да ти прочета това умосъждение :rolleyes: Когато на пасивна сграда прозорците трябва да са затворени навън птички няма а мириса е само на северозападен вятър.
ArturDent написа:
Tsilkov написа:
1. Прозорци е правилно да се отварят само навътре!
[
1. Това като аксиома ли да го приема или имаш някакви аргументи?
Приемам го като извод на база много опит и много изчетена литература. Не се аргументирам защото по темата материал има много ,а тук се говори за друго.
gechev написа:
Аз пък мисля че този новатор е градил с полистеролбетон или така ми се струва.
На мен ми изглежда като втора употреба листове полистирол с малка дебелина но монтирани напреко. Тя изобщо цялата къща има много интересни неща от типа "рециклиране".
bullhomes2 имаш ли информация как и от какво е направен топлинния акумулатор?
estqwerty - специалист
ако имахме леедс стандарт човека щеше да го е взел.

моля малко повече инфо за основи, вентилация, колко излиза един отоплителен сезон или на година.

а и като гледам къщата колко е интересна от вън , искам да видя как се направена отвътре.
bulhomes2 - майстор
Tsilkov написа:
bullhomes2 имаш ли информация как и от какво е направен топлинния акумулатор?
Не. Доколкото разбрах се познавате с Христо, защото ме пита наскоро за теб.
estqwerty написа:
моля малко повече инфо за основи, вентилация, колко излиза един отоплителен сезон или на година. а и като гледам къщата колко е интересна от вън , искам да видя как се направена отвътре.
За фундамента вече писах, че е отделен с 30 см вата. Вентилацията ще е със земен топлообменник и рекуператор. Другите неща - няма как, защото все още не е достроена.
npnconstruction - специалист
Аз бих желал да поздравя приятеля на bulhomes2 за инициативата, да стартира строеж на пасивна къща. Лично аз смятам, че след 10-15 г. това ще е бъдещето, а може и по-скоро. Суперизолацията ще започне да намира все повече приложение от тук нататък, защото съгласете се 5 см или дори 8 см стиропор или неопор са крайно не достатъчни да задържат топлината в къщата. За евтините PVC дограми да не говорим. А разходите за отопление ще стават все по-скъпи с годините и подобен тип креативни решения ще станат актуални.
mikeangel - специалист
До преди 10 години когато тройния стъклопакет беше екзотика и в по-студените страни този вариант е доста разпространен.Виждал съм варианти на двукатна дограма с троен стъклопакет - вероятно по инерция. Не виждам никакво бъдеще обаче в тази насока
В северните държави продължават да строят по този начин, като предишният ми пост показва какво например във Финландия считат за най-добро като прозоречна конструкция. Но да се върнем на дискусията: прозорците се отварят само навътре. Странно защо в Европа няма практика с плъзгащи се нагоре прозорци, които изглеждат по-практични, както и няма практика с интериорни брави да се правят с топка вместо ръкохватка, което пак е по-практично.

Отностно линка от американското проучване, интересно е изследването за колко време ще се изплати инвестицията от тройният стъклопакет и високотехнологичен прозорец: почти 20 години при такъв прозорец.

Прикачен файл

Windows_PBT.JPG
Windows_PBT.JPG (83.54 KиБ) Видяна 3683 пъти
Tsilkov - майстор
bulhomes2 написа:
Tsilkov написа:
bullhomes2 имаш ли информация как и от какво е направен топлинния акумулатор?
Не. Доколкото разбрах се познавате с Христо, защото ме пита наскоро за теб.
Да познаваме се от скайп/телефон. Знам и сравнително добре къщата и начина по които и с каквото строи - както вече казах :prayer:. Даже ми е пращал немски линк с идеята за резервоара, ама за съжаление и в скайпа трудно се комуникира с него - не му е кеф да пише явно :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23

Тема "Пасивна къща в строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: