• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 23
Всичко за този вид строителство.
hristo_qn - специалист
Прикачен файл:
DSC_0916.JPG
Прикачен файл:
DSC_0914.JPG
Прикачен файл:
DSC_0909.JPG
Прикачен файл:
DSC_0908.JPG
Бавно но славно напреднах напред - направих терасите и парапетите на стълбището.
Предстои поставянето на буфера. Нормалното му положение е изправен с височина 5 метра. Отводняването обаче ще е голям проблем. Дайте идея как да го поставя в легнало положение без да се деформира, така височината му ще е само 2.50 метра. Буфера е 20 тона и е от стъклопласт.
Прикачен файл:
DSC_3626.JPG
bulhomes2 - майстор
Изкопай му легло!

Доста си напреднал...
hristo_qn - специалист
Цистерната е проектирана стояща - проектираните легнали цистерни имат обръчи на всеки метър, който не позволява да се смачкат при напълването им. Дилемата за мен е да и правя обръчи или да я бетонирам на 50% в легнало положение. Ако някой се е сблъсквал с този проблем очаквам съвета му.
bulhomes2 - майстор
А ти що не я закопаеш цялата? Аз мислех, че така ще правиш. Хем няма да ти пречи, хем ще е по-добре изолирана, и ще ти отпаднат тия притеснения. Но я заривай след като я запълниш!
Фитилчо - майстор
bulhomes2 написа:
А ти що не я закопаеш цялата? Аз мислех, че така ще правиш. Хем няма да ти пречи, хем ще е по-добре изолирана, и ще ти отпаднат тия притеснения. Но я заривай след като я запълниш!
По логично е, вярно, направо цялата закопана.
Легло от бетон с изолация, изолация на горната част и заривай :)
estqwerty - специалист
като ще се лее бетон и изолация - защо не я вкараш в къщата направо? виждал съм една такава в нета.
hristo_qn - специалист
Проблема за заравянето е в това, че буфера е от стъклопласт. Ако директно го заровя ще се сплеска, а и така поставен изолиран с фибран ще са необходими около 10 кубика, а той с скъп. По-изгодно е да го поставя в бетоново легло до средата в легнало положение, след което да го заровя с 40 кубика вата с дъсчена обшивка и най-отгоре бетонна плоча. Всичко това ще е пред къщата, като странична изба. Що се отнася до предложението да го сложа в самата къща това не е възможно. Все пак буфера е 20 кубика.
hristo_qn - специалист
Природното явление "Слънцето" и тази година е проблем от цели 30 дни е гряло и то сегиз-тогиз по малко само 2 дни. Така беше миналата и по-миналата година. Мъгли почти няма, но няма и слънце. Започвам да преосмислям кое е по-рационални слънчеви колектори 40-50 кв. метра и воден буфер 20 кубични метра или същия буфер, но в комбинация с котел на твърдо гориво, около 80 киловата, който да бъде пален веднъж в седмицата, за да осигури отопление и БГВ.
В момента къщата е остъклена и слагам подовите настилки - ефекта на изолацията си казва думата. Температурата е от 17 до 19 градуса и зависи от това колко човека работят в една стая. Ако засиля осветлението се вдига и температурата. В стаите в които не се работи и няма осветление е по-хладно. Температурата вън е от 2 до 8 градуса. Конденз по прозорците няма. Маркучетата, които бях оставил на прозорците между камерите на тройния и двойния стъклопакет против появата на конденз се оказаха излишни.
Tsilkov - майстор
hristo_qn написа:
или същия буфер, но в комбинация с котел на твърдо гориво, около 80 киловата, който да бъде пален веднъж в седмицата, за да осигури отопление и БГВ.
Какъв е смисъла на буфера ако ще си на твърдо гориво - само ще трупаш загуби. Щом смяташ да си на твърдо гориво слагай една каминка на водна риза към голям бойлер 400-500 литра за буферен съд и това е. При тая изолация необхдоимите дърва ще са ти символични като количество - в рамките на няколко кубика. Може да помислиш и за камина на пелети -занимавката е по-малка а и има и автоматика което е плюс за сгради с малък разход на енергия.
P.S. Аз не намирам много смисъл в системата която искаш да правиш - солари за топла вода + голям буфер - явно и ти си взел да се разубеждаваш.
nikolovvd - майстор
Аз бих направил нещо като мазе наподобаващо силоз за балистична ракета, в което на фундамент да легне долната половина, а горната половина на съда да остане над земята, но под някаква дървена постройка.
Така ще има място да разположиш и допълнителни съоръжения около него. Помисли по въпроса какво би станало при евентуално земетресение, защото ако е свободен (не е вкопан), тези 20+ тона стават опасни.
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 23

Тема "Пасивна къща в строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: