• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
При вакуумните практиката показа че в нашия климат на Юг от Стара Планина няма нужда да са с антифриз - просто не замръзват.
Странното е обаче че немците все пак си ползват масово плоските.
sonofsyn - специалист
къщата в старозагорско ли беше
в такъв случай е наложително да са монтирани на стената
(защото лятото като започнат да вдигат Т и ако няма къде да се
оползотвори виждал съм завряла избушена система)
така когато е вертикалното слънце те ще са засенчени
защото после почват едни проекти за ролетни щори
с мотори и т.н.
http://www.btfsolar.com/roomspaceheating.htm
виж тук
hristo_qn - специалист
Весела Коледа Господ здраве и топлина да ви дарява - а вие му помогнете, като за добро здраве редовно си пиете ракията, а за топлинката си сложете изолация.
Tsilkov написа:
При вакуумните практиката показа че в нашия климат на Юг от Стара Планина няма нужда да са с антифриз - просто не замръзват.
Странното е обаче че немците все пак си ползват масово плоските.
Това твое изказване не ми влиза в главата - как без антифриз няма да замръзнат, ако не вакуумните тръби, то тръбната развивка по покрива как ще издържи на температура по ниска от -10 градуса.
sonofsyn написа:
къщата в старозагорско ли беше
в такъв случай е наложително да са монтирани на стената
(защото лятото като започнат да вдигат Т и ако няма къде да се
оползотвори виждал съм завряла избушена система)
така когато е вертикалното слънце те ще са засенчени
защото после почват едни проекти за ролетни щори
с мотори и т.н.
http://www.btfsolar.com/roomspaceheating.htm
виж тук
Относно прегряването през лятото и по-рано съм коментирал, че колекторите ще бъдат вертикално изправени, дори и частично засенчени. За по-голямо удобство колекторите ще бъдат монтирани в най-долната част почти на земята. Ще ползвам тефлонови гъвкави съединения, издържащи до 250 градуса.
Tsilkov - майстор
Причините са комплексни и не значи че няма никакъв начин да замръзнат, но е факт колко термосифонни системи има монтирани в Южна България. Баща ми има такъв на къщата си /в Карлово/ и понеже е вързан с проточен боилер, до сега вътрешния му реотан не се е случвало да заработи.
Тръбната разводка ще замръзне, ама ти ако сложиш колектори и сложиш голяма разводка над покрива на дали ще получиш много топла вода.
Аз над 4 години не съм виждал повече от едно, две денонощия на минус 10 градуса, а в София е сравнително студено спрямо всички останали градове в Южна България.
hristo_qn - специалист
Ще започвам рекупоратора. Подготвил съм ламелите - 600 броя размери 105 см на 40 см, като ще бъде съставен от 3 тела с по 200 броя ламели, свързани в последователна схема. Така пътя на въздуха, който ще се рекопурира ще е над 3 метра. Общата площ на ламелите е 250 кв.м., а теглото им 180 кг. Да напомня, че това ще е рекопулатор за жилище с 250 кв.м. - разгъната площ. Разчитам, че ще постигна КПД над 96.5% РЕАЛНИ ПРИ 200 КУБИЧНИ МЕТРА НА ЧАС
На една от снимките се вижда, че съм залепил около 15 ламели, но не бях помислил за турболентност при преминаването на въздуха. Веско Монков ме посъветва да ги накъдря на тенекеджийски валяк.
Нека запознатите с турболенция при флуидите да се изходят по въпроса
- ако някой го боли главата повече от мен и смята да ме цака с по-голям рекопуратор да си казва от сега, имам резерв от 200 ламели :)

Прикачен файл

4.jpg Тези 2 снимки са след валцоване в тенекеджийница - 1.5 мм височина на вълната. Ако бъдат минати повторно бройките на вълните ще се удвоят.

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

2.jpg Тази мостра е от гладки ламарини, но ще я демонтирам, за да ги валцовам и накъдря. Разстояние между ламелите 4 мм.

Прикачен файл

1.jpg 600 броя ламели нарязани и готови за слепване със силикон 105 см х 40 см, дебелина 0.4 мм, тегло 300 грама на бройка
шоп - майстор
hristo_qn, твоят рекупертор наистина има впечатляващи характеристики.

Въпросите ми към теб са, мислиш ли че оребряването на ламелите ще има осезаем положителен ефект, който да компенсира по-трудното слепване?

И какъв материал от 4 мм използваш за дистанционер?

Благодаря за отговора и успехи!
hristo_qn - специалист
шоп написа:
hristo_qn, твоят рекупертор наистина има впечатляващи характеристики.

Въпросите ми към теб са, мислиш ли че оребряването на ламелите ще има осезаем положителен ефект, който да компенсира по-трудното слепване?

И какъв материал от 4 мм използваш за дистанционер?

Благодаря за отговора и успехи!
Оребряването е по широчината и това ги прави устойчиви на огъване, а по дългата си страна са осиликонени - вижда се на снимката.
2;3;4;5;6;8 мм дистанционери се ползват за фуги на теракот и фаянс. По-скъпите са по-добри, защото са от здрава пластмаса.
Въпреки това целите пластмасови дистанционери ще бъдат покрити са двукомпонентен силикон за стъклопакети - "Ден Бравен".
bulhomes2 - майстор
Ще обясня за оребрявянето, въпреки че не съм имал баш такова в пред вид. Ицо ми каза, че разстоянието между ламелите му ще е около 4 мм. Съчетано с големия брой и широкото сечение без да съм смятал нещо (не че мога де - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1% ... 0%B4%D1%81) допуснах, че е възможно потока между ламелите да се получи ламинарен. Ламинарния поток се характеризира с това, че молекулите на границата на потока (тези в контакт с ламелите) не се движат. Най-бързо се движат молекулите в центъра на потока. Такова движение ще намали КПД-то на рекуператора. По-добро КПД би имало с турболентен поток.

Ицо, не знам какво е тенекеджийски валяк. Предполагам, че съм мислил за валяк, който прави оребрение на ламарината от сорта на радиалните оребрения по правите кюнци. Но си ги представях примерно зигзагообразно по пътя на потока. Както и да е - и така ще помогнат, но както шоп забелязва - много игра те чака да ги напаснеш. Слагай и дистанционери в средата на ламарините! Хубаво ще е ако можеш да ги уцелиш едно над друго.
шоп - майстор
Разбрах те!
Предполагам ламелите са от печатарски плаки 0.3мм дебелина. Аз съм в дилема дали да правя рекупертор с ал. ламели или с поликарбонат.
Дръж ни в течение на проекта.
hristo_qn - специалист
шоп написа:
Разбрах те!
Предполагам ламелите са от печатарски плаки 0.3мм дебелина. Аз съм в дилема дали да правя рекупертор с ал. ламели или с поликарбонат.
Дръж ни в течение на проекта.
Зависи каква е цената на поликарбоната. Аз си държа на алуминия - по здрав материал е и не е скъп. Една плоскост с размери 104x81 см. струва от 2.15 до 2.30 лв., а от нея излизат два елемента.

Представителството на "Атаро клима" предлагат UW лампа за ширми на кухни, като твърдят, че лампата обира мазнините и така пречистениея въздух може да мине през рекупоратора без да го задръства, като лампата е достатъчно веднъж месечно да се почиства.
Цената и обаче е много солена, около 1000 лв.
В Сливен правят луминисцентни лампи, които покриват с бял луминофортен прах. Ако обаче не се покрият с този прах, те са прозрачни и излъчват светлина в UW спектъра. Тези лампи са с мощност 60 W и струват около 4-5 лв .Ако се ползват 4 броя, общата мощност става на 240 W.
Ако някой е "СВЕТНАТ" по този въпрос или ме подкрепя или ме опонира.
Пускам ви снимка с параметрите на тази "СОЛЕНА" лампа на "Атаро клима"

Прикачен файл

SNIMKA1.jpg

Прикачен файл

SNIMKA1.jpg
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23

Тема "Пасивна къща в строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: