Всичко за този вид строителство.
torbalan - Дървен философ
То ако правиш топлообменник от типа съд в съд мазнините няма да ти пречат...

Премери температурата на пода в банята... тогава ще го мислим дали има смисъл или не...
Tsilkov - майстор
Нямам IR термометър - някой ако има да помогне с две измервания - температура в канала като се къпеш и температура на външна вода (по възможност измерена в шахта отвън)
alsted - майстор
За този буфер ми се струва, че ще те подплашат с Легионела, но и без нея, с тази температура, той ще се явява инкубатор за всякакви твари, не мислиш ли :?
От друга страна - кога ли ще се изплати инвестицията с икономисването на енергия за има-няма 10°С :?

Tsilkov написа:
Лошото на кухнята обаче е че ще запушва топлообменника с мазнини - така че по-скоро не става.
vanko68 написа:
И аз се опасявах от затлачване,но се оказва,че няма изобщо такава опасност.На всеки 2-3 месеца отварям хоризонталната ПВЦ тръба и няма засега нищо опасно. Може да се сипва отвреме навреме по малко каналин в сифона и готово.
Tsilkov - майстор
alsted написа:
З че ще те подплашат с Легионела,
Какво е това?
alsted написа:
той ще се явява инкубатор за всякакви твари, не мислиш ли :?
Какви твари като няма въздух?
radius - майстор
Водата от банята първо затопля пода и после евентуално ще остане нещо за оползотворяване. Но срока на откупуване на подобно съоръжение го прави безсмислено. Naughty май имаше някакви серпентини.
Tsilkov - майстор
alsted написа:
От друга страна - кога ли ще се изплати инвестицията с икономисването на енергия за има-няма 10°С :?
Е колко да е тая инвестиция от един бойлер в земята - в най-лошия случай да удари 500 лева. Ако изкара 30-40% регенерация това са 0,35*50= 17,5 лева на месец или 210 лв. на година.
alsted - майстор
Легионела
Tsilkov написа:
Е колко да е тая инвестиция от един бойлер в земята - в най-лошия случай да удари 500 лева.
Не съм сигурен, че ще стигнат за цялостното изпълнение.
Tsilkov написа:
Ако изкара 30-40% регенерация това са 0,35*50= 17,5 лева на месец или 210 лв. на година.
50лв средно годишно на месец за подгряване на вода :shock: Мойта къща не я броя за ниско енергиина, но плащам средно около 30лв ток. От друга страна много се съмнявам да са релно постижими тези проценти.
ivanovbg - майстор
Tsilkov написа:
alsted написа:
З че ще те подплашат с Легионела,
Какво е това?
alsted написа:
той ще се явява инкубатор за всякакви твари, не мислиш ли :?
Какви твари като няма въздух?
Прочети тук, пък тогава... http://www.xn--e1aabhzcw.bg/vik/analyse ... 0%BB%D0%B0
colyo - специалист
Какво ви бъркат тварите в изходящата мръсна вода? В една септична яма да не би да са по-малко? Мен лично ме притеснява , че трябва да се разделят канализациите и тръбопроводите и това, че буферният съд ще играе ролята на утайник и ще се запълва във времето.
Относно разходите......един еднокубиков контейнер струва 50-60лв, тръби и фитинги още 100лв и няколко дни играчка със собствени сили.
Според мен ако човек има условия (каквито аз нямам за съжаление) и желание, нищо не пречи да си направи един експеримент. Снощи влязох с термометъра в банята и както се бях намръзнал си пуснах 38 градусова вода от душа. След това бучнах термометъра в канала и си закова на 34 градуса. Студената вода в кухнята тече със 7 градуса. Има мегдан за топлообмен при 4-5 пъти разлика в температурата.
colyo - специалист
Какво ви бъркат тварите в изходящата мръсна вода? В една септична яма да не би да са по-малко? Мен лично ме притеснява , че трябва да се разделят канализациите и тръбопроводите и това, че буферният съд ще играе ролята на утайник и ще се запълва във времето.
Относно разходите......един еднокубиков контейнер струва 50-60лв, тръби и фитинги още 100лв и няколко дни играчка със собствени сили.
Според мен ако човек има условия (каквито аз нямам за съжаление) и желание, нищо не пречи да си направи един експеримент. Снощи влязох с термометъра в банята и както се бях намръзнал си пуснах 38 градусова вода от душа. След това бучнах термометъра в канала и си закова на 34 градуса. Студената вода в кухнята тече със 7 градуса. Има мегдан за топлообмен при 4-5 пъти разлика в температурата.

Тема "Топлообменник за използване на топлина в отпадъчната вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: