Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
Дайте идея какъв топлообменник (за предпочитане готов) да използвам за да оползотворя максимално топлината от битовата отпадна вода?
В нета има доста системи от този тип http://www.hvac-eco.com/bg/passive-hous ... ation.html, или големи устройства на принципа на термопомпа за вързване към канала. При непостоянния дебит в еднофамилна къща и на отпадната и на чистата вода те не вършат работа.
На мен ми се върти в главата устройство подобно на бойлер с дебела серпентина. В него ще влиза студената вода и ще "отлежава" до пускане на чешмата. През нея ще минава серпентината от канала и ще я загрява с 5-15 градуса. Лошото е че серпентини със фи 110 няма :lol: .
Другия вариант е в "бойлера" да влиза водата от душа и кухнята, а чистата вода да минава през серпентина :?

P.S. Доста е късно и може да съм написал голяма простотия, но болния ми мозък това роди в 1 през ноща :rolleyes:
colyo - специалист
Това го бяхме дискутирали преди много време с приятел, който живее в северна Франция да се полвза в големи жилищни сгради (блокове). Мръсната канализация се разделя на 2. Водата от тоалетните по една тръба, а от баните, кухните, съдомиялни и перални по друга. В мазето се прави един голям сифон (примерно ф1000 и висок да речем 5м), който играе ролята на буфер, задържащ мръсната топла вода и около него се прави водна риза. Водата от водната риза, през втори топлообменник (слага се от съображения за сигурност) отива на вход на бойлерите с температура от 30 - 35 градуса в зависимост от това колко хора ползват топла вода към момента. В самия буфер можело да се сложи някакъв индукционен нагревател, ползващ "на аванта" магнитното поле на захранващия кабел на сградата. Младежа (и той Кольо, същия болен мозък като мен) тогава работеше към някакъв институт за оползотворяване на отпадъчни материали и енергии и това беше част от настоящия му проект за нискоенергийно строителство (тогава, средата на 90-те за пръв път чух, че има и такова нещо). Последният път, когато се видяхме преди 5-6 години ми обясняваше за новата си разработка за преработка на бетонови отпадъци и обръщането на процеса на полимеризация и не се сетих да го питам за оползотворяването на топлината от отпадната вода.
torbalan - Дървен философ
Заа еднофамилна къща е абсолютно безсмислено.

Всеки един слънчев колектор ще грее много повече, отколкото подобен топлообменник.
alsted - майстор
Тук е разисквано.

Тя темата ти май нее много за тук. Очаквай Тани да ти я премести в най-скоро време :)
Tsilkov - майстор
alsted темата която ми пращаш е от типа на "воден рекуператор" или първия линк които пуснах - както писах за къща няма смисъл - докато влезе в работен режим и вече душа е изгасен. За това моята идея е да има топлообменник да кажем 100 литра които да пази постоянно междинна температура от 15-20 градуса.
Иначе темата си е точно за нискоенергийни сгради.
torbalan - Дървен философ
Tsilkov, каква е температурата на водата, която се събира от душа?
Колко вода се събира при едно къпане?
От къде другаде очакваш да дойде топла вода в тоз топлообменник?
colyo - специалист
Идеята има някакъв смисъл ако се ползва в сграда с примерно поне 10 семейства. По мои лични наблюдения за едно къпане отиват около 30 л. Идеята за воден рекуператор също не е лоша, но там работата опира до площ и дебит и при еднофамилна къща се обезмисля. Директен допир на тръба за чиста вода до тръба за мръсна вода принципно е забранен, а и топлообмена по този начин е пренебрежимо малък и пак опираме до буферен съд с допълнителен топлообменник, от който КПД-то допълнително пада.
Tsilkov - майстор
torbalan написа:
Колко вода се събира при едно къпане?
От къде другаде очакваш да дойде топла вода в тоз топлообменник?
Ми аз се къпя с поне 50 литра, но да кажем средно от къпане вечер на 4 членно семейство си отиват 200 литра с чиниите от кухнята (в кухнята също само топла вода се ползва) и миене на ръце. Само за кенефа се ползва студена вода. Топлата вода в кухнята и банята гони 40-50 градуса - до въпросния бойлер-топлообменник да е станала на 35-40.
torbalan - Дървен философ
За кухнята не знам, у дома и съдомиална има, а тя ползва повече студена вода...
Лично аз също ползвам студена вода в кухнята :)

Я премери на пода колко е температурата на водата - ще се учудя, ако е повече от 30 градуса...
Tsilkov - майстор
torbalan написа:
За кухнята не знам, у дома и съдомиална има, а тя ползва повече студена вода...
Изхвърля обаче топла :) Лошото на кухнята обаче е че ще запушва топлообменника с мазнини - така че по-скоро не става. Иначе за слънчевия панел е ясно че е по-ефективен ама лятото през деня.

Тема "Топлообменник за използване на топлина в отпадъчната вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: