Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
colyo написа:
Снощи влязох с термометъра в банята и както се бях намръзнал си пуснах 38 градусова вода от душа. След това бучнах термометъра в канала и си закова на 34 градуса. Студената вода в кухнята тече със 7 градуса. Има мегдан за топлообмен при 4-5 пъти разлика в температурата.
При тия цифри аз виждам следния потенциал (34+7)/2=20,5 градуса 20,5/(38-7)=66% максимално К.П.Д. Разбира се самия бойлер също ще има загуби ако е в земята (макар че ако е в сравнително отопляемо помещение ще са смешни), но 30-40% К.П.Д. все би трябвало да измъдри.
torbalan - Дървен философ
E, ти ще го изолираш тоя бойлер... А и при този малък температурен напор загубите няма да са големи.

Сметни в левове колко ти струва повишаването на температурата на водата с 1 градус за литър.

Само така ще можеш да оцениш дали си заслужава или не....
Ето една бърза скица как може да стане бързо, евтино и без много къртене. Успех!

Прикачен файл

boiler.JPG
boiler.JPG (73.18 KиБ) Видяна 2808 пъти
Tsilkov - майстор
Не знам дали е нарочно или по случайност, но хуабвото в твоята схема (за разлика от тези които е за целия водопровод и канал на сградата) е че точно когато ползваш топлата вода тогава ти ходи и в канала :thumbs: =D>
piron45 - майстор
kishaji1 написа:
Ето една бърза скица как може да стане бързо, евтино и без много къртене. Успех!
Схемата изглежда добре, но ако се направят съответните пресмятания ще стигнеш до извода, че е безсмислено да се прави.
С тези 25 градуса няма да загрееш много входящата студена вода. Оптимизма ти за 15град. е голям. Нали си наясно че тръбата на канала няма да е пълна в целия си обем, за да нагрява серпентината, скоростта на преминаване на студената вода през серпентината е значително по голяма, поради малкия диаметър на тръбата, каква трябва да е дължината на каналната тръба и серпентината за да се усети положителен резултат и т.н. задачки за пресмятане, с които трябва да се започне преди всичко друго.
Ако толкова ти се рови в банята и искаш някакъв икономически резултат, след съответните вложения, мога да ти дам друго предложение. В серпентината да пуснеш не студената вода, а фреона на климатик, който да ти загрява бойлера директно или пък през топлообменник да подгряваш студената вода. Със сигурност резултата ще е по добър и реален.
stamenov1 - специалист
Преди доста години в един вестник, мисля че беше "Направи си сам" имаше статия за подобно самоделно устройство за душ кабина, на пода на която има тава с височина 5-6 см. в която са поставени един над друг няколко стари кондензатора от хладилници свързани в паралел през които минава студената вода. Над тавата има скара на която се стъпва като се къпеш.
На тавата има и кран за източване на тавата след приключване, или се оставяше леко отворен да изтича сама водата не помня. Водата отива или в бойлера или директно в студения кран, който разрежда топлата вода. Имаше и данни с колко се затопля водата, но не помня данни.
Чаро - Акълия
Ако не се монтира строго вертикално е абсолютно излишно да се навива серпентина около тръбата на канала!
Не съм инжЕнер, вие ще кажете явлението как се казва- когато тръбата е абсолютно вертикална- +/- 3 % се получава явление- разливане на течащата вода по стените- спираловидно. Един вид образува тънък филм по вътрешната повърхност на канализационната тръба. Така отнемането на топлина чрез външно намотана тръба е най-добро!
Рекуперираната вода трябва да е свързана само към входа на бойлера- топлообменника работи само с ползването на топла вода.
Най-ефективно е медна тръба ф110 около която е намотана ф16 мед. Нямам достъп до харда със снимките - Правих такова чудо и доста се занимавах с него...
Излезе доста скъпо, но предвид дълговечността и абсолютната нулева поддръжка,мисля че си струва !
bulhomes2 - майстор
Посоката на затопляната вода трябва да е обратна. Чистата входяща студена да е там където е охладената отпадна. Респективно - чистата входяща затоплена при най-топлата отпадна. Тогава ефекта би бил по-добър от посочения на схемата. Но не бих се обзаложил, че има смисъл от цялата игра. Факт е, че не се прави. Едва ли не е опитвано досега.
Пол3вал съм проточен бойлер. И бе3 те3и непостоянни температури на входната вода си има проблем с командването на включването и и3ключването на нагревателя/ите. Имам предвид, че докато си стабили3ираш подходяща 3а къпане вода, той в3еме че прегрее и и3ключи, после пък обратното =в3еме че включи и те свари жив... И това при постоянна входна температура... Мога да си представя какво ще да е ако и това 3апочне да се променя... С така начертаната схема ще трябва да е някой доста модерен проточен с някое скъпо управление, което да управлява те3и промени на входа. И всичко това, ако въобще това нещо функционира, което много ме съмнява. И студената вода трябва да вли3а в другия край на отходната тръба, 3а да се и3равнят ра3ликите в температурите... Идеята е добра, но трябва да се дообмисли...

Тема "Топлообменник за използване на топлина в отпадъчната вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: