Всичко за този вид строителство.
stivemaster - майстор
За мен понтон от бетон ще излезе по скъп от такъв от стомана тоест плаващи елементи от стоманени тръби.
Има вариант и такива от стиропор 4/1/0.5м - 6бр. , обвити със слой от полиурея.
С други думи Гечев има закъде да ги хванем има ,ти намери разрешително и гледай да е наблизо,пък за фотоволтаиците не се кахъри. :partyman:
gechev - специалист
Нали Владо точно от такава тръбна конструкция се опасяваше с дрелката. Ама заспамихме темата.
stivemaster - майстор
Ами нали съм по сочил алтернатива, полистиролни блокове обвити в полиурея.
Между другото Гечев полиуреята е пожарозащитно и огнеустойчиво покритие.
gechev - специалист
Добре бе Стив но тук темата е друга и аз съм виновен за което искам прошка.
Тани - модератор
Няма защо да ти прощаваме! Разделих темите, за да си развиеш спокойно концепцията!
Tsilkov - майстор
Хубава темичка сте заформили (браво на Тани че я отдели). Обикновенно плаващите къщи са къщи изградени върху плаваща платформа (нещо като сал за къщи) и стават само за река или оградена крайбрежна зона. Ето два примера:
http://www.archdaily.com/10842/floating-house-mos/
http://www.archdaily.com/189043/float-h ... rchitects/
При нас интерес към подобен тип сгради няма - предполагам защото няма големи реки които да минават по територията ни (единствено Дунав , но там е малко по-сложно понеже е гранична).
gechev - специалист
На много панаири и изложения хората ми задават въпроси като:" Каква е разликата на Тивит от Итонг освен теглото", "Пие ли Тивит вода като Итонг" и аз за да си спестя голяма част от обясненията натопявам едно Кубче в стъклен съд и го оставям да плува докато е изложението. Хората го натискат да го давят, но то си изплува и им доставя кеф да гледат плуващ плътен бетон. Една година, когато беше цунамито в Япония си поиграх и направих къща върху платформа и и забих отгоре българското знаме. Посетителите и особенно децата много и се радваха на плаващата къща. Един ден минаха двама японци с преводач и половин час я гледаха и нещо си говореха. Преводачът ме попита дали може да се правят платформи и къщи за японското крайбрежие и дали схемата е патентована. Как да си призная, че бях направил къщата за радост на децата. Та мисля, че може плаващите къщи да имат доста приложения особенно в зони където земята струва безбожно скъпо или за туристически цели. И в България има такива на яз. Въча, но язовира е вододайна зона и екоминистерството изисква от собствениците абсолютна хигиенна автономност. Иначе до колкото съм запознат таксата е 50 лв на година което е нищо спрямо парцел земя на атрактивно място.
stivemaster - майстор
Да уточним защо са непопулярни тези къщи и после да поговорим какви са качествата им.
На първо място - Плаващите понтони в язовира се поставят с разрешение на Министерството на околната среда и водите срещу наем,но и срещу предмет на дейност само - рибовъдство,развъждане и изследвания върху аквакултури ,научна деиност ,спортен риболов.
Второ, всички собственици на такива съоръжения, трябва да имат "капитанско право" за управление на плавателен съд.
Трето, всички такива къщи трябва да имат пречиствателни инсталации и при поискване да извършват и представят анализ на водата.Необходим е и предварителен договор с оператор на ВиК услуги за транспортиране на отпадъчните води и с фирма за извозване на образуваните отпадъци.
Четвърто язовира трябва да не е вододайна зона.Макар че има и изключения от тези правила.
Всички тия условия и поглед над групата притежаваща такива понтони, води до извода че разрешителните не се раздават току така, а срещу яка цифра.
Няма да сравнявам пряко с други по развити държави, ще дам пример с Румъния дето си мислим че е като нас.

Та сега вече, можем да поговорим и за качествата на една такава къща, вече дали ще е за спокойна вода или за реки ,за описаните функции тоест едноетажни или за живеене и отдих - двуетажни вече е друга тема, така да се каже. защото такъв режим за разполагане, засега не съществува в България и май по добре да се реализира в Румъния.
gechev - специалист
Сега в България може нищо да не става, но в бъдеще не се знае. Скоро влязох във връзка с две архитектурни фирми в Холандия, които здраво работят в тази насока и синът ми им занесе различни образци от материала. Хората се изкефиха, но попитаха ред въпроси:1. Може ли сградите да бъдат пасивни? 2. Може ли да бъдат като тип "ЛЕГО" за лесна логистика 3. Имаме ли в България производители на всичко нужно за оборудването? Въпросите за цените са последни. Едното студио е спечелило конкурс за построяване плаващи хотели на Малдивите, а другите се готвеха за конкурс в Дубай. Защо при тази свита икономическа обстановка тук в България нашите кадърни архитекти и инженери не погледнат пазара навън. Просто ниша.
stivemaster - майстор
За модулността, вече съм ти показвал бай японец какво прави от стиропор .Ти си скептичен към стиропора, но можем веднага да спретнем кофражна форма за полистиролбетон, всичко знаеш е въпрос на цифри и сметки, намери клиент и дай заявка за форми и ти ги правя.Както ти казах и за принудителна бъркачка, помпа и т.н.

Тема "Плаваща къща и ако може пасивна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: