Всичко за този вид строителство.
BLUEPUPIL - майстор
Tsilkov написа:
Какво показват цифрите:
- и стоманените колони и дървените практически се справят еднакво добре и губят годишно 30-40kWh енергия годишно
- при стоманобетон загубите са поне шесткратно повече. Тук някои вероятно ще възрази че загуба от 200kWh годишно също е пренебрежимо малка понеже се равнява на 20 лева. Това обаче е подвеждащо понеже термомоста от колоните е обикновенно най-минималния. Когато се добавят по-лошите термомостове от ъгли, бодове, еркери, основи, прозорци......... нещата спокойно могат да набъбнат до едни 2000-4000kWh годишно което за една малка къщичка е доста. Като добавим усложненията по лепене на фибрана, възможността макар и минимална от него да се появят пукнатини и конденз - за мен лично оптималните конструкции при полистиролбетона са дърво и метал.
Извода е правилен само , ако гледаш нещата от твоята камбанария. Колоните от дърво и стомана имат няколко неприятни качества, достойни да отблъснат всеки инвеститор. И те са- ще ми позволиш да се цитирам:
BLUEPUPIL написа:
2..КОЛОНИ-(тук влизат всички онези знайни и незнайни вертикални строитилни елементи, които носят товара от покрива или горните етажи).Създателите на сглобяеми къщи се придържат традиционно към два материала за колони-дърво и стомана.Позволете ми да проявя дързост,която от някой може да се интерпретира като лошо възпитание и да "оплюя" тяхното приложение за колони ,които фактически носят тонове и то стоящи над главата ни. ПЪРВО-дървото и стоманата не издържат на високите температури от пожар.Като резултат(не дай боже)покрива или вторият етаж могат да се окажат във всекидневната.Опитите да импрегнирате дървото с химически субстанции за да го направите негоримо са обречени на полвинчат успех и не заслужават вашите пари и доверие. Облицоването на стоманените (а защо не и на дървените) колони с каменна вата е едно елегатно решение,но трябва да е изпълнено почти перфектно. За любителите на красивата зидария е възможно около колоните да се иззида с камък или клинкери(фасадни/състарени тухли). Недостатък е отнемането на не малко площ ,което е вярно и за облицоването с каменна вата. ВТОРО-Прътовите кострукции(каквито са тези от стомана и/или дърво) имат неприятното изискване да работят в рамка,образувана от квадрати и триъгълници. За разлика обаче от стоманобетонната греда коята виси от тавана по средата на стаята, диагоналите на въпросната рамка направо преграждат помещението. Желанието да разпределите вътрешното пространство на вашата къща в унисон с вашите мечти ще срещне непреодолима съпротива от страна на конструктора(вината не е негова,а на строителните норми). ТРЕТО-За да заобиколите недостатъците на ПЪРВО и ВТОРО Ви предлагам едно почти перфектно решение касаещо колоните:правите ги от стоманобетон. Сечението им е малко по-голямо от традиционното защото в горния си край не са запънати от стаманобетонни греди, а стоят свободно и се изчисляват като конзоли. Предимсвото е,че не правите никакви други конструктивни елементи които да поемат хоризонталния товар(вятър,земетръс). Както стана ясно по-горе те могат значително да намалят вашата свобода при вътрешното разпределение на помещенията в бъдещия ви дом.
Термомостта ст. бет. колона е наистина тежък, но се решава доста находчиво, като колоните се поставят от вътрешната страна (тангентират) на външният зид. Плюс е, че подпорните разстояния намаляват. Минус е, че колоните са видими в помещенията, но с повече въображение вложено във вътрешното разпределение, този проблем се решава сравнително лесно. Категорично съм против дървени и стоманени колони и всички носещи вертикални елементи изградени от тези два материала.
Tsilkov - майстор
BLUEPUPIL написа:
Извода е правилен само , ако гледаш нещата от твоята камбанария.
Tsilkov написа:
за мен лично оптималните конструкции при полистиролбетона са дърво и метал.
BLUEPIL имаш някакво извратено желание да наложиш някаква "универсално перфектна" конструкция. Таква няма - ако имаше другите отдавна да са изчезнали :wink: .
BLUEPUPIL написа:
Минус е, че колоните са видими в помещенията, но с повече въображение вложено във вътрешното разпределение, този проблем се решава сравнително лесно.
Колоните са "мекия х..." - те обикновенно падат в равнината на вътрешния перпендикулярен зид(освен в ъглите де - там ще си остане "гурелче"). По интересно е какво се случва с плочите дето подпират "тивита" на всеки етаж, поясите на същия тоя "тивит"(хоризонтални и вертикални), гредите, местата дето се закачва дограмата (която пък от своя страна трябва да е в равнината на изолацията)....... Те сградите не са само конструкция!
BLUEPUPIL написа:
ПЪРВО-дървото и стоманата не издържат на високите температури от пожар.
Тука може да си поспорите сериозно с gechev - на сайта си е качил сертификати за огнеустойчивост (по спомени доооста сериозна). Аз в такива спорове няма да влизам - все пак темата е термомостове.
BLUEPUPIL - майстор
Tsilkov , Моля те, назови софтуер, за изчисляване на топлинни мостове.
gechev - специалист
Уважаеми приятели, нямам Вашето специално инженерно или архитектурно образование, но съм се постарал да направя един материал, който би Ви помогнал да проектирате по качествени сгради.
Цилков 1. Може ли огромното цялостно олекотяване на сграда от използването на Тивит да промени геометрията на стоманобетонната конструкция и колоните станат със сечение 20 см? Ако може, то XPS от 10 см би намалил до минимум термозагубите през стоманобетона./ Пример - 100 м2 стена от Тивит тежи с 30 тона по малко от стена с газобетон, който е наложен като лек материал.
100 м2 от подова замазка Тивит на 5 см тежат на плочата 2 тона, а обикновенно предпочитания пясъчно - циментов разтвор тежи 12 тона./. 2. Понеже темата е " Пасивни и Нискоенергийни сгради", как би разгледал стена от Тивит на 45 см. и колони 20-25 см с изолация от XPS - EPS на 20 - 25 см? Мисля че ще е много по добро решение от Поротерм 38 с EPS от 7 см. разглеждайки еднаква дебелина на стени. Ценово разгледано, ще бъде от полза на Тивита. Няма да споменавам липса на дюбелиране /трошене на тухлата/, паропроницаемост, екологичност, статично електричество и др.

BLUEPUPIL, Полистиролбетона е показал най висока от всички използвани материали огнеустойчивост - EI 180 min. Това е най високата изисквана от евростандартите. Действителната никой не я знае, може би EI 360 min. или EI 480 min. и аз не знам, защото прекъснаха изследването постигайки исканите от стандарта минути, но не и градуси. Пример /същата дебелина 12 см газобетон има EI 120 min. с постигната температура от 190 градуса. Тивит - за 180 минути само 49 градуса./ Но това някога го дискутирахме. Мисълта ми е, че метална колона в никакъв случай вградена в Тивит нама да потдаде и промени свойствата си. Клас на горимост А2 / негорим материал/.
Аз съм до тук. Проектантите сте Вие. :-D
Tsilkov - майстор
BLUEPUPIL написа:
Tsilkov , Моля те, назови софтуер, за изчисляване на топлинни мостове.
В другата тема сме го обсъждали, но то и тук си личи от скрийновете - Therm 6.3. Напълно безплатен е http://windows.lbl.gov/software/therm/6/index.html. За съжаление като всичко безплатно User friendly-то му клони към 0 :cry: На мен ми се наложи да ходя на курс за него - а по принцип не ми се налага.
Идеята на софтуера е че изкарва реален коефицент на топлопреминаване които не може да се сметне от простата формула U=ламбда/дебелина която се предлага за стени.
BLUEPUPIL написа:
Tsilkov , Моля те, назови софтуер, за изчисляване на топлинни мостове.
В другата тема сме го обсъждали, но то и тук си личи от скрийновете - Therm 6.3. Напълно безплатен е http://windows.lbl.gov/software/therm/6/index.html. За съжаление като всичко безплатно User friendly-то му клони към 0 :cry: На мен ми се наложи да ходя на курс за него - а по принцип не ми се налага.
Идеята на софтуера е че изкарва реален коефицент на топлопреминаване които не може да се сметне от простата формула U=ламбда/дебелина която се предлага за стени.
gechev написа:
Може ли огромното цялостно олекотяване на сграда от използването на Тивит да промени геометрията на стоманобетонната конструкция и колоните станат със сечение 20 см?
Това само конструктор може да го каже категорично (аз съм само обикновен архитект), но и с моите повърхностни познания виждам два технически проблема водещи до усложняване на ситуацията:
1. Конструкцията освен собствени товари има и полезни - хора, мебели, машини, сняг, покрив.... ако щеш и огън. Та колкото и да ги облекчи зидът и замазката (с тивита вярно много се облекчават) разликите няма как да станат двойни и тройни в натоварването.
2. Конструкцията освен че се изчислява на основни носещи товари има и допълнително оразмеряване спрямо други фактори. Например колоните може да "излезнат" на натиск, но 20/20 см няма да издържат на "изкълчване".....

Да не говорим че въпросния детайл с фибрана си има чисто технически (разбирай ценови) неудобства: трябва да се зареже поне 20-40 см. в Тивита (или Итонга), Фибрана е два пъти по скъп като цена на кубик спрямо стиропора, след него води скъпата фасадна мазилка и шпакловка.........
Последна промяна от Tsilkov на съб мар 22, 2014 11:46 pm, променено общо 1 път.
gechev - специалист
Цилцов, помогни ми в последното ти изречение. Не го разбрах.
BLUEPUPIL - майстор
gechev написа:
Може ли ....... колоните да станат със сечение 20 см?

Прикачен файл

WQ-2.jpg
gechev - специалист
BLUEPUPIL, това константна величина ли е? Не зависи ли нещо от цялостното натоварване? Значи дали сградата ще бъде облекчена или натоварена колоните ще бъдат 25 см. Това ли да разбирам. Защо тогава японците гонят леки материали за сеизмоустойчивост. Майната му на софтуера все пак в него може да са заложени по тежки материали. Не ми е ясно защо като сгрешат проектанти или строители ме търсят и дори не се пазарят. Тогава се сещат за леки материали, а иначе я карат по софтуера.
tretre - специалист
Не може да се промени геометрията на конструкцията заради по-лекия материал.
Японците строят с леки материали заради земетресенията.
Колкото е по-висока сградата толкова повече влияе тежестта и при хоризонталните натоварвания.
gechev - специалист
Eeee tretre, аз мислех, че тъпите японци строят по леко заради парите.

Тема "Изчисления на термомостове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: