Всичко за този вид строителство.
kalin7 - специалист
Здравейте,

Имам нужда от съвет как да постъпя с вътрешната и външната мазилка на къща изградена изцяло с блокчета от пенополистиролбетон. Всички бетонови компоненти от къщата, като колони и греди са вкарани в полистиролбетона с цел да избегна термомостове. Като минималната дебелина от околната среда до въпросните бетони са 12см. Т.е. имам да измазвам само полистиролбетон.
Постарали сме се стените да са максимално прави, като най-големите отклонения измерени с мастар 4 метра са около 5-6мм има и единични по големи до 8-10мм но те са на отделни блокчета, които бяха с нарушена геометрия. Разбира се има и някои, които надстърчат малко (отново заради геометрията на блокчетата), но те ще бъдат рендосани и докарани до нивото на стената.
За външно съм се спрял на вароциментова мазилка, но повече такива искат минимум 10мм дебелина на слоя. Пък ние си играхме толкова много за да изкараме стената равна а сега да сложим 2 см мазилка си е грехота. То първоначалната идея беше само да се шпаклова, но и в това не съм 100% сигурен дали ще даде положителен резултат, защото все пак блокчетата не са чист бетон, а при по силно въздействие поддават и лесно се ронят (пр. подпреш една дъска и тя се хлъзне на страни по стената остава след нея реска дълбока в зависимост от усилието, което е приложила дъската и нейната тежест). Другото което ме притеснява е че самия полистиролбетон при минаване с ръка се рони. Не падат парчета, но ме притеснява, че никога няма да успея да го почистя до здраво. Колкото и да го мия и почиствам винаги седи като прашен. Поради тази причина се чудех дали да не го мина с някакъв грунд от рода на бетон контакт преди да започна мазането. Също така при мазането да използвам ли мрежа, защото действително дебелината на слоя няма да е голяма. Между редовете на блоковете има фуги между 2-4мм където сме слагали разтвор за да ги залепим и там ще може да влезне мазилка и да държи.
Завършека на външното ще е най-обикновена драскана мазилка.
Също така може ли да ми предложите и на коя марка да използвам материали, защото като цени са доста близки всички. Гледах на Weber, Теразит, Боро, Cerezit, Baumit и др, разбира се и близкия бетонов възел с техния разтвор, но ми се иска всичко да го направя по една система, която да е с добро съотношение цена качество.

Забравих да опиша, че има едни 45 см от земята нагоре, където сме зидали блокчетата по-навътре в контура на къщата, с цел да сложим XPS. Та молбата ми за акъл, с какво да залепя XPS-а за блокчетата и дали да ги дюбелирам, което е малко под въпрос, колко ще държи тъй като аз дюбелите на ръка мога да ги забивам във въпросните блокчета и така да ги вадя.


За вътрешната мазилка нямам никакви идеи към момента тъй като външната ми е приоритет за момента преди зимата. Но всякакви препоръки са добре дошли.

Предварително Благодаря.
Последна промяна от kalin7 на пет окт 18, 2013 12:53 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Запълни фугите с циментова шпакловка и грундирай с дълбокопроникващ грунд.Шпакловай с мрежа /над 130гр./м2/.Марисан предлага продукти с добро съотношение цена/качество.
gechev - специалист
Kалине, тези неточни блокчета от моите ли са /ТИВИТ/. Ако са от моите тези 8-10 мм разлика само на някои ме вълнуват, защото тази грешка трябва да е по голяма от няколко броѝки. Два от размерите ни се режат със строго фиксирани циркуляри 300 мм и 450мм и само размера 250 мм е зададен на компютъра. Ако компа прави грешка и е задал по голям размер грешните блокчета трябва да са много повече от няколко и трябва да взимам мерки, че Стандарта ми позволява грешка -/+ 3 мм. Досега грешки са ставали при рязане на плочи за вътрешна изолация, но там размера не е фиксиран на компа и се мери ръчно. Иначе полистиролбетона го покриѝ, както Владо те посъветва с мрежичка и го намокряѝ преди да го шпакловаш. Ако си лепил с лепила от рода на теракола, мрежата е задължителна за обиране на разликите от температурните разширения.
kalin7 - специалист
В събота бях написал един много дълъг и подробен коментар, но в последствие се отказах да го постна.
На кратко. Да блокчетата са ТИВИТ и разминаванията, за които споменах са действителни и реални.
Също така качеството на блокчетата които получих на обекта се разминаваше доста от това, което видях във фабриката.
Хубавите правилни блокчета с твърдост каквито видях първоначално, бяха около 40-45% в реалност.
Не искам да пиша дълги коментари, защото темата не е за тях, а за това с какви материали да ги измажа/шпакловам.

Още веднъж имам повод да благодаря на VLADO66. До момента той ми е помогнал най-много с конкретни идеи и съвети.

@VLADO66
Понеже в спецификацията на посочената от теб шпакловка пише до 5мм, как да процедираме на местата където имаме по голяма дебелина на слоя?
Здравейте,
понеже съв нов във форума и няма как да пиша лично съобщение на колегата Калин, затова влизам в тази тема.
В момента планираме изграждането на нова къща и се чудя за тези Пенополистирол бетонови блокчета на Тивит, ако може да споделиш в крайна сметка доволен ли си от тях, добра ли е изолацията и как си се справил с измазването на стените.

Благодаря предвалително
O.K. разбира се ,че не е късно.
Но ми напиши някакъв мейл за контакт, защото аз не мога да пускам отговори на лични.Много странни са правилата в този форум.

Весели празници и на теб.
Жоро
kalin7 - специалист
Честита Нова Година :)

За да не се чудят и други (трябваше да го напиша веднага но исках да изчакам малко да видя реалния резултат).

Отвън измазах с продукти на Ceresit. Ceresit CT16 - грунд за мазилка, първи слой мрежа 160гр/кв.м. + Ceresit CT85, втори слой CT85 и накрая силикат силиконова мазилка CT175 2мм.
Стана много добре и здраво, а се оказа, че самата мазилка, колкото и да изглежда невероятно има някакъв самопочистващ ефект. Пролетта едни пилета бяха оцвъкали мазилката жестоко и лошо ми стана като я видях, и докато се чудя как да я изчистя за месец и половина почти нищо не си личеше.

Отвътре първо с бетон контакт и след това с Knauf MP75L машинна гипсова мазилка/шпакловка. От това покритие също съм доволен.

За блокчетата.
Плюсове:
1. Лесно се обработват - с машина или на ръка използвайки трион с видии се реже много лесно (даже прекалено лесно). Много полезно, когато трябва някакъв специфичен размер или просто да се оформи тухлата според нуждите.
2. Бързо се работи - блокчетата са с оптимален размери и 2-ма човека без да се напрягат много могат доста бързо да зидат стени.
3. Към блокчетата може да се вземе разтвор от същия материал за да се избегнат термомостове - забъркан обаче по начина от опаковката става мнооого сухо и изобщо не лепи, а като стегне ... не е и много здраво - рони се лесно. С този проблем се справихме добавяйки малко повечко вода към разтвор и малко цимент. Става много здраво и удобно. Тук могат сега малко да ме нападнат, че съм нарушил изолационните качества. Дебелината на въпросния слой става около 5-6мм, колкото и да се опитвахме да го направим с дебелина 2 до 3мм, колкото е зърното на стиропора вътре, не успяхме.
4. Лесно се прекарват инсталации през него. Дали водопровод, електрическа или просто трябва да се вкопае нещо (пр. колекторна кутия). Пести се много време за разлика от класическите материали. Освен ако не си решил да правиш инсталацията от мостов кабел, който ще се поеме от мазилката. Аз правих инсталацията с гофрирана тръба и тухлите ме улесниха.
5. Размерите на тухлите позволяват да се гради много равно при желание. То е ясно, че на крив майстор и калибровани тухли да дадеш пак ще окриви стената.
6. Реално се минава само с шпакловка без мазилка. Което си е икономия.
7. Имат добра шумо- и топло-изолация. Аз строих с дебелина на зида 45см. и съм доволен. Вярно разхода си е голям тогава, но едното е за сметка на другото.


Минуси:
1. Някои тухли са толкова ронливи, че нямат ръб по тях. Такива тухли бяха около 10-12%. Ние го отдадохме на грешна пропорция в състава им или просто някакъв технологичен процес. Просто много се ронят и са нестабилни. С пръст можеш дупка да направиш... Повечето тухли бяха обаче хубави, равни и здрави. Пак казвам във фабриката бяха - много стегнати и изглеждащи здрави, но на обекта дойде малко по-различен материал.
2. Много лесно се обработват ... - това е като плюс, но и минус. С един трион влизам в къщата за 5 мин. без да пипам вратата :) Просто си изрязвам собствен вход където пожелая и нито външна нито вътрешна мазилката могат да ме спрат :) (говоря съвсем сериозно).
3. Няма дюбел, който да задържи нещо в тях. Това може би е най-големия и дразнещ ме мен проблем. То не бяха дюбели за газобетон (такива за тухла да не говорим пък за бетон изобщо и дума да не става) - скъпи, евтини, пластмасови, метални с всякакви захвати. Признавам си не съм пробвал от химическите дюбели - копаеш пълниш през дупката и чакаш да стегне. Принудих се да минавам на някакви супер ретро методи - дървени трупчета вкопани в стената на прилична дълбочина и с гипсово лепило. И всичко това разбира се трябваше да го правя преди мазилката. Т.е. трябва предварително да планираш къде ще имаш шкафове за кухня, къде телевизор ще закачаш и в банята бойлер евентуално. Ако ми се наложи да правя някаква промени в последствие ще бъде проблем :( И за да няма спорове каня всеки, който твърди обратното да монтира каквито дюбели иска и да закачим 80л бойлер на тях без да се откърти. Същото е и за монтажа на врати и дограма.
4. Самия материал лесно се деформира при удар или просто натиск. При по тежки "травми" пр. ако изпуснеш някоя греда при демонтаж на кофраж, спокойно гредата може да направи дупка 3-4 см. навътре в тухлата. Това за съжаление предразполага и по-лесна деформация, след финалното покритие/шпакловка.

Това, е което мога да кажа за материала. Като цяло съм 50/50 като удовлетвореност.
- Добра изолация, лесно се строи, лесно се правят инсталациите, пести се от мазилки.
- Кофти тухлите са много дразнещи, а не са малко, самия материал е мек и не на последно място проблема с монтажа на каквото се сетиш върху стената.

Аз си признавам, че реших да експериментирам (къща/вила ~50кв.м.) с тях повлиян от мнения тук от форума и безкрайните теми за топло изолация, пасивни и нискоенегрийни къщи в това число съм правил вкопани колони и трегери абсолютно навсякъде. Живот и здраве, основната къща, ще я правя с по-класически материали. Аз лично си го представям така - каменна вата, тухла , каменна вата или тухла, изолация (вата или стиропор), тухла.

До georgos и не само. Всеки, който иска да заповяда и да види нагледно всичко което съм описал. Къщата е само на 3км. от София (с. Лозен). Все още имам няколко неизмазани стени, които ще са с различно от описаното в началото покритие и за това могат да се видят самите тухли и техните качества - НА РЕАЛЕН ОБЕКТ и материал, който не е мостра.

Надявам се да съм бил полезен.

Успешна 2015.
Здравей Калине,
Честита Нова 2015 г. на теб и на всички майстори от форума.
Благодаря за споделената информация и за снимковия материал. Доста подробно си се справил със заснемането.
Аз в момента проучвам материали с които да строя моя нов, основен дом. За това трябва да съм доста внимателен и прецизен при избора на материали. Между другото къщата ще бъде в с. Лозен.
Нямам нищо против да се експерементира с новите технологий и затова се заинтересувах от тези блокчета на ТИВИТ. Коефициентите на термоизолация които дават са много добри. Идеята ми е без да залитам в посока на напълно пасивна къща да достигна близки до нея параметри на стените и прозорците.
Повечето хора които питам ме съветват да строя с тухли Поротерм,но за да постигна такова U<0.20 трябва да се слага и дебела допълнителна изолация. Абе ставам подозрителен когато много ми хвалят нещо. Пък и не съм сигурен,че г-та Немци са толкова благородни да ни продават нещо много хубаво на изгодна цена. Общо взето търся варианти и ако има такива които пък й са произведени в България трябва да ги подкрепим.
Мен също ме притесняваше здравината на стената и възможността да се закачат шкафове и други неща по нея. Явно в това отношение има проблем.
От фирмата ме изпратиха на един обект който го строят с техните блокчета ТИВИТ, училище в кв.Мусагеница. Срещнах се и говорих с техническия ръководител на обекта който много се въодушеви да ми разкаже за + и – на блокчетата. Те ги поставяха на широчина 25 см. и понеже било трудно да се редят идеално за права фасада слагаха 10 см EPS с който изправяха фасадите. Като се сметне при този вариант пак се получава U<0.20. Половината сграда я бяха пуснали в експлоатация и са имали проблем само с една мивка която се е откачила от стената ,но са я направии с химически дюбели и нямало проблем. Иначе собствениците били доволни от малкия разход на енергия за отопление.
По този повод аз също се замислих ако ползвам тези бетонови блокчета да правя по същия начин стените.
Доколкото разбирам във вилата не се живее и нямаш наблюдения как е с отоплението и охлаждането?
Ще се радвам от възможноста да видя готовата къща и как реално стоят нещата.

Поздрави.
mindless - специалист
Здравейте и от мен и ЧНГ!
Аз бях пред същата дилема преди време и имах същата цел да направя т.нар. нискоенергийна сграда. Краното решение взех като зидах с 30см Ytong Extra+ и изолирах с Multipor 10см. Получава се U от около 0.17. Релано като цена Ytong и Тивит нямат разлика, поне според ценовите листи на страниците на производителите. Като изолационни качества Тивит, според производителя е около 10% по-добър в това отношение, но дори най-лекия Ytong е 4 пъти по-издържлив на натиск и няма такъв проблем с дюбелирането. Фасадната изолацията е по-скъпа от EPS, но има доста предимства, за това реших, че си струва. Всеки материал има своите предимства и недостатъци естествено и всеки сам решава как да си харчи парите :). И преди да сте задали върпос, още съм в строеж, не съм приключил и нямам по-подробни впечатления от много неща, включително и от отопление.
Tsilkov - майстор
mindless написа:
и няма такъв проблем с дюбелирането
Сигурен ли си за дюбелирането? Според мен и двата материала са трагични на тая тема :sad: То не че при днешните тухли е детска играчка (и там се иска хубав дюбел и повечко занимавка) ама поне накрая има криво-ляво някакъв резултат :rolleyes:

Тема "Измазване на пенополистиролбетон." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: