Всичко за този вид строителство.
dr_slavov - напреднал
Не знам дали темата е за този раздел, но ако модераторите преценят може и да я преместят.
Моята теза е, нискоенергийна сграда е тази която разходва по-малко не само за отопление, а като цяло ресурси.

Та на темата. Единия от репортажите в новинарската емисия на БТВ в 19.00 тази вечер беше относно икономията на вода от тоалетното казанче. Ставаше въпрос, че при правилно използване на бутоните за различните нужди :-) може да се достигне до икономия от 6000л вода на месец при едно семейство от четири души.
Да развием малко темата. Имаме много отпадни води в домакинството които могат да се използват за промивни води в тоалетната. Мисля си основно за водата от пералнята и при къпане. От съдомиялната според мен е малко рисково.
В момента съм в процес на строителство на нова къща и сякаш ми се иска да реализирам проекта. Искам да спомена, че съм далеч от мисълта за изплащане на инвестицията. (поне на този етап). Първо ще намаля отпечатъка от моето семейство върху природата и второ ще е супер яко да видиш физиономиите на приятелите когато им покажа проекта действащ. :-D
Моята идея е:
Тръба от пералното до цистерна в мазата. От двете бани също. (Само от душ кабините. От мивките ми се струва рисково). Цистерната при напълване започва да прелива в канализацията.
От тази цистерна с помпа качвам водата в друга цистерна в подпокривното пространство. Втората е вързана към тоалетните казанчета и ги захранва по гравитация. Имам няколко неясноти:
1. Какви да бъдат размерите на цистерните?
2. Как да автоматизирам процеса?
2.1 Прехвърляне от цистерна 1 в цистерна 2 ?
2.2 Как да не остана без вода в тоалетните ако използваната вода е по-малко от консумацията в дете нули?
3. При по-дълго задържане на водата в цистерните могат ли да започнат някакви ферментационни процеси, гниене и т.н. ?
4. При положение, че идеята е за студен покрив, може ли да имам проблеми със замръзване?
Ако някой се сеща за други евентуални проблеми, моля да сподели.
Отворен съм за всякакви идеи и забележки.

Когато споделих идеята съпругата първото нещо което ми каза е: Вече няма да ползвам ароматизатор в тоалетната. От пералнята водата ще мирише на хубаво. :lol:
rositodor - специалист
1.Колкото по-големи толкова по добре.
2.1 Преливник!
2.2 Ами освен казанчето ще сложиш още една тръба(с чиста вода) ,която да влиза и тя в тоалетната..иии едно бозаджийско кранче.(това разбира се е за в краен случай)
3. Да ... ще замирише при по дълго застояване,нали знаеш че няма да е чиста водата.
4.Ако има постоянно количество вода (според тукашните температури) няма да замръзне!
estqwerty - специалист
първо през едно такова : http://sdinfo.ru/waste-water-heat-recovery/
после пак прави водата каквото си решил. :)
погледни земните кораби - там използването на отпадната вода е издигнато в култ за разлика от немските пасивни къщи.
Tsilkov - майстор
Ползвай задължително само вода от душа ! От чешмата и съдомиялната водата не само няма да чисти ами ще ти омазни тоалетните. От пералнята е под въпрос, но аз не бих рискувал че ако почне да се пени ще стане :lol:
Освен това не разкарвай водата нагоре-надолу из къщата - това води до загуби на енергия - топлинна и електро. Има готови модули които се монтират до тоалетното казанче, но може да направиш и сам. Като ти свърши "мръсната вода" с клапан от водопровода пълниш чиста.
Tsilkov - майстор
Ето пример от гугъла
http://inhabitat.com/sloans-innovative- ... rop-count/

P.S. Забравих да пиша че ако ти се занимава с водна система направо си направи резервоар от няколко хиляди литра за дъждовни води и го свържи и към тоалетните(освен поливането на двора).
vvg - специалист
Технопласт предлагат цистерни,септични ями,контейнери...погледни там
Идеята е страхотна, но все си мисля, че без филтриране и химикали във водата няма да стане. Дори във водата от душа си има разтворени мазнини и косми .....
Може да провериш какви химикали да слагаш в цистерната от типа на хлорна вар или нещо което слагат в химическите тоалетни и да се сложи един автоматичен дозатор.
Сега ми хрумна, че може да се ползва и топлинната енергия на тези води (от пералня, съдомиялна и банята) и да се направи термопомпа отпадна вода - вода.
Май идеята е по-реализуема в многоетажен блок, където има и повече хора и съответно повече отпадни води.
Поздрави и успех!

Тема "Оползотворяване на отпадни води" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: