Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
Доста неща се изписаха откакто е създаден раздела, но никои не писа за една много важна тема - съществуващите сгради та се реших да отворя "раздумката" :lol:
На практика съществуващите сгради са повечето и темата е изключително полезна - даже повече от тази за новите.
От няколко години (маи даже повече от 5 станаха) Passiv haus institut направи по "либерален" стандарт за саниране на сгради понеже е ясно че те са по-голямата част от сградния фонд - EnerPHit.
На практика той използва пак нещата от Pasiv house standart и се базира на изчисления на PHPP, но е по-либерален поради две причини:
1. При старите сгради не винаги могат да се решат всички термомостове и въздухоплътност, а при специфични сгради като паметници на културата не може да има външна изолация.
2. Щом сградата е съществуваща значи така или иначе има някаква съществуваща отоплителна инсталация и няма нужда да гоним разход под 15kWh/m2a - при нови сгради това е наложително за да спестим пари от изграждане на отоплителна инсталация(например една хубава система с подово и котел струва няколко десетохиляди + изграждане на самото котелно помещение).

Какви са разликите като изисквания - http://passiv.de/downloads/03_certifica ... hit_en.pdf.
Накратко (може и да има грешки) има два начина:
1. Сертификация на база годишен разход на енергия изчислен с PHPP да е под 25kWh/m2a
2. Сертификация по вложени компоненти от пасивни сгради - прозорците са същите, стените са същите (при вътрешна изолация е допустимо дори U<0,35Wm2K!) но термомостове почти не се съблюдават и въздохонепроницаемостта е допустима до 1h вместо 0,6h.

Ето и едни много добре онагледени примери от Англия:
http://ukpassivhausconference.org.uk/si ... 20talk.pdf
BLUEPUPIL - майстор
Първа стъпка при санирането е сеизмично укрепване на конструкцията. Най-тежко ще бъде положението за сгради строени преди 1987 година. Ако останат пари се правят следващите стъпки-- смяна на електро и ВиК исталации, дограми и топлоизолации.
Tsilkov - майстор
Нямах предвид дъжавно/бюрократичното саниране, а такова което човек сам(финансово) да направи за да подобри собственото си жилище и да намели сосбтвените си сметки. Най-нагледен е последния линк в горния ми пост.

Тема "Саниране на съществуващи сгради по EnerPHit стандарта." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: