• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
С кирпича ще имаш яко прахоляк. Защо ти е да я покриваш? Според мен едно от най-големите предимства на сламата е че може да си остане така и когато ти е необходимо да я извадиш/смениш.
Pasko - специалист
Tsilkov написа:
С кирпича ще имаш яко прахоляк. Защо ти е да я покриваш? Според мен едно от най-големите предимства на сламата е че може да си остане така и когато ти е необходимо да я извадиш/смениш.
За да има малкия тайно място, където да си крие негови "тайни неща". Ще е ниско за обитаване, но за ненужни вещи е идеаааално. Ще си говорим по телефона като се върна, че нещо връзката м/у конструктора и архитекта я няма и е сложил надзид от тухли и бетон вместо от дървена конструкция 50см за да компенсира височината на сламата.
Между другото, мнооого се изкушавам да заменя външната топлоизолация, която е 20см ,с 30см слама , но не знам как ще си измажа равно стените. Да не говорим за каменна облицовка на първия етаж. Последно се отказах от фасадната каменна вата ,заради цената от 215лв/кв без ДДС.!!! Минавам на стиропор .
Tsilkov - майстор
Щом е да го ползваш за склад кирпича направо е много зле като решение. Нареди си отгоре на сламата летви през 1 метър и върху тях накови дъски - направи ги на сегменти да можеш да ги повдигаш при нужда.
Ако искаш да ползваш слама и за стените трябва да и сложиш дървен скелет отпред ама то тогава да си беше направил дървена цялата къща - на тая тема мисля вече при тебе "мача е свирен" така че няма какво да я мислиш. Гледам по нета варианти и как мажат с глина, но е с някакви добавки защото не е като нашенския керпич а е доста галдка и включително я има в бял цвят.
Стиропора EPS80 20 см. с хубава мазилка идва на към 60 лв./м2. Покривна вата с ламбда 0,038 като я вземеш на едро идва около 40 елва на кубик.
ribnikolaevi - майстор
hristo_qn написа:
Това как ще стане в моят случай, когато терасата е върху 2-рата плоча... може ли някаква картинка все пак строителството не ми е занаята
Аз реших прекъсването на термо моста по този начин, терасата е на външния пояс, плочата на вътрешния и това което ги свързва е само арматурата.
Това решение от професионалист ли ти е дадено?
hristo_qn - специалист
Това решение от професионалист ли ти е дадено?
Конструктура ми реши да не рискува, при проверка на документацията му можеше да има и проблем. По проект бетона не трябваше да бъде прекъсван, аз обаче го прекъснах. Всъщност риск няма, понеже същите колони и пояси се дублират и във външния зид. Терасата е дълга 6 метра, но ширината и е само 1 метър. Момента на тази конзола е равен на товара по рамото. На първият и вторият етаж конзолните тераси са подпряни с 40 см зид от тухли единички на половината от дължината им. Арматурата е удвоена, като не е прекъсвана и преминава през фугата от 30 сантиметра. Най-високата тераса е на 3-я етаж, но тъй като в противоположната страна има същата тераса, то двете са свързани с 6 арматури по 18 мм, така че място за притеснения няма, дори при силно клатене от земен трус, а и ватата във фугата от 30 см ще играе ролята на амортисьор.
Естествено ,че ще се третира . Принципно се прави кирпичено мляко + водно стъкло и всяка бала се потапя преди да се нареди на плочата. Още не съм решил отгоре с какво да я покривам. Дали с по-гъст кирпич да я замажа или някакво ОСБ. Като му дойде времето ще пускам снимки. Естествено приемам и акъл!
Вместо тези упражнения един доста голям камион с вата ще излезе към 1500 лв.
ribnikolaevi - майстор
Създал си едни прекрасни условия за развитие на корозията. Поне вземи мерки да не влиза вода там и скоростта на корозия ще се забави чувствително. Иначе детайлът е с минаване с някакво покритие на армировката в зоната на прекъсване на бетона.
hristo_qn написа:
Момента на тази конзола е равен на товара по рамото.
И браво за това, че можеш да смяташ кое ще падне и кое не! Само не разбрах кой момент е равен на товара по рамото. Ама и не ме засяга... все пак ти си смяташ и си поемаш отговорността. Защо ти е да ни разясняваш колко безопасна къща си построил.
hristo_qn - специалист
Създал си едни прекрасни условия за развитие на корозията
Благодаря за критиката така светват сигналните ми лампи за по-голяма бдителност. Там където армировката преминава от външния към вътрешния трегер (през ватата - 30 см) наистина е много конфликтна точка за силен конденз, точно върху армировката. Ето как третирах арматурата в тази част - 5 пъти ги боядисах с грунд, след изсъхването тънко ги намазах с консервираща смазка и моментално ги обвих с алуминиево-битумна лента на (Ден Бравен). Там където арматурата влиза в бетона също е третирана 5 см от двете и страни са предварително грундирани, преди заливането на бетона. Така конденза сега ще е върху алуминиевата лента. След това следват 5 мм битом, смазка и 5 ката грунд. Според мен точно в тази част арматурата ще доживее влизането на България в най-новия съюз - Китайско-Азиатския, тъй като ние винаги сме с помиярите на първа линия.
Жалко, че досега нямаше зима и студ, правих проверки, но никъде не се появи конденз и влага. Пускам 2 кадъра които показват боядисаната арматура (като намеря кадри с битомната лента ще пусна и тях). На следващия кадър се вижда конструктивното решение на външния зид, то е като една ограда на къщата и по нищо не се различава от вътрешния и има същото количество колони и трегери. На снимката се вижда и как терасата е подпряна със зид от тухли 1-ки издадени 40см и дължина 2.20м.
Смених заложената в проекта арматура с 3 пъти по-дебела и я удвоих като бройка, точно заради тази точка на конденз. Изкоментирахме го многократно с конструктора ми. Между другото той е конструктора на козирката на стадион Берое в Стара Загора. Цялата е окачена на струни вече цели 35 години. Аз спокойно под нея си гледам мачовете. След като споделих това с теб да не дойдеш на стадион Берое с каска на главата [-X

Прикачен файл

DSC03494.JPG

Прикачен файл

DSC_6355.JPG

Прикачен файл

DSC03145.JPG
ribnikolaevi - майстор
=D> Не мога да повярвам, че някой го е направил! Адмирации!
Значи все пак си свършил добра работа. На повечето хора им се струва ненужно подобно упражнение, но не е точно така. Търсих линк да постна за един нещастен случай с деца на мост - тротоарният блок се разделя на две и пада във реката заедно с децата. За съжаление не го намерих. Но причината е точно подобен тип корозия - бетонът на тротоарния блок е излят на два етапа, без да се вземат мерки за добро сцепление между бетоните от двата етапа. Следва корозия в годините и трагедия ... Е, там е помогнала и лугата, но все пак, не обичам да се правят грешни неща. Затова и те зачепках в темата.
Още веднъж =D> . Напълни ми душата.

Не разбрах защо си качил тая схема за разпределението на опън и натиск в конзолен елемент. Ако искаш нещо да питаш, давай.
И една забележка: Опънът се бележи с плюс а натискът с минус. Но това не е важно.
hristo_qn - специалист
Не разбрах защо си качил тая схема за разпределението на опън и натиск в конзолен елемент.
В далечната 76-та година от един урок по физика съм запомнил, че при лост от първи род момента е равен на силата по рамото, а конзолата е точно лост от първи род. Товара на една конзола е равномерен от собственото и тегло и концентриран от товара приложен върху нея и целият този товар се разпределя в опън към арматурата и натиск върху бетона.
Между другото в мое отсъствие точно след декофрирането на терасата бяха стоварили върху нея 6 палета тухли и 20 пакета лепило - прилоша ми като видях това.
ribnikolaevi - майстор
Явно добре си запомнил уроците по физика. Но пък и ние инженерите учим нещо след това, във ВУЗ-а. Например, че разпределения товар не е само от собствено тегло. Та те така. Сили, лостове, рамена. Ама ако ти е грешна концепцията и със SAP2000 пак ще изкараш грешен резултат.
Честно казано, не вникнах в конструкцията ти, но щом са ти направили пробно натоварване и е издържала, не би трябвало да имаш проблеми.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нискоенергийна къща в проект" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: