• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за този вид строителство.
BLUEPUPIL - майстор
Tsilkov написа:
The exceptional insulation properties of rigid polyurethane foam (PUR/PIR) are
achieved through the use of blowing agents. The thermal conductivity of the
blowing agent at a reference temperature of 10° C is considerably lower than
that of air [(λair = 0.024 W/(m·K)].
Eто ти го gechev.... # Изкключителните изолационни качества на твърдата полиуретанова пяна (PUR/PIP) са постигнати чрез употребата на раздуващи в-ва. Термичната проводимост на тези в-ва, при референтна температура от 10 гр.С е значително по-ниска отколкото тази на въздуха [(λair = 0.024 W/(m·K)].#
Tsilkov - майстор
Те даже са написани в цитата и не ти е нужно да разбираш дори английски:hydrocarbon pentane; HFC-365 mfc; HFC-245 fa. Ама "чукча не читател - чукча писател".
Честно казано ако темата беше друга дори нямаше да си губя времето да отговарям/пиша/разяснявам, ама все пак е за полиуретан в раздела за "нискоенергийни сгради" - вероятно и други хроа се запитват от къде идва тази ламбда с 50-100% по-добра от на стиропора и ватата. Линка които съм пуснал е доста полезен защото показва и как се движи тази ламбда в годините и при различните температури - нещо кето трудно може да се изнамери за стиропра например.
8180 - майстор
Без да се обиждате Колеги, ама да Ви обърна внимание, че едно е да се използват при производството дадени "суперкосмически" материали, друго е те да присъстват в крайното изделие в СЪЩЕСТВЕНО ОТНОСИТЕЛНО КОЛИЧЕСТВО.
Като толкова ги разбирате (аз НЕ), назовете относителното тегло на коментираните (разпенващи) материали, да преценим в какво количество те присъстват (задават характиристики), ведно с чудодейните си свойства в крайното изделие, което според приведеното, достига 700kg/m3 - съпоставимо с Итонг.
Дори изделията на Гечев са по-леки.
В приведеното е показано на стр. 10 как за 1-2-3 год., по-леките варианти се превръщат във Непор (почти) - съвсем естествено и разбираемо, чудодейните газове, първо (неочаквано) стават СО2, а после се заместват от ВЪЗДУХ :?
Сори, за мен - напудрен и подвеждащ рекламен материал, напълно в стила на останалите многословни (широкобюджетни) Европейски такива. :)

Може и да греша.

П.П. (33стр.): The information contained in this publication is, to the best of our knowledge, true and accurate, but any recommendation or suggestions which may be made are without guarantee, since the conditions of use and the composition of source materials are beyond our control. :yawinkle:
gechev - специалист
Аз, уважаеми господа предварително помолих без брошури. Цилков, много добре е написано и няма нужда от превод. Изчетох го всичкото ама най отгоре абревиатура и надпис на Федерацията на европейските производители на пенополиуретан. Колкото до разпенващия агент Въглероден двуокис и Пентан. Въглеродния двуокис се отделя при самата реакция, а допълнително се вкарва Пентан и малко алкохол. И двата газа са по тежки от въздуха, а обемното тегло на твърдата част /полимери/ и течна /алкохоли/ започва от 40 кг нагоре на кубически метър. Пентана е главния разпенващ елемент на стиропора. Много по тежък от въздуха и взривоопасен. Американската асоциация на производителите на пенополиуретан сертифицира всички които го монтират и произвеждат в противопожарни курсове с изпит и клас. Интересно, всички проектанти в България първо искат от мен сертификати и лабораторни протоколи и въобще хиляди доказателства за произвежданото от мен изделие, а не се задоволяват с брошури и рекламни материали както се задоволяват с чуждестранните такива. Много добре знаят обаче, че съм задължен да издавам Декларация за съответствие. Е тогава аз как да вярвам на рекламния материал не на един, а на цяла асоциация на производители? Няма го вакуума.
gechev - специалист
Забравих да добавя, че и стиропораджиите преди десетина години тръгнаха от ламбда 0,020 W/m.K. Явно полиуретана е тръгнал, като по нов материал по същия път. Можете да отворите стари теми. Защо ли се чудя, още има хора във форума смятащи, че студа влиза в къщата.
Tsilkov - майстор
8180 написа:
че едно е да се използват при производството дадени "суперкосмически" материали
Чак пък "суперкосмически". Стандартни промишлени химикали от които вероятно всяка година загиват средно между пет и петдест хиляди китайци от рак и белодробни заболявания :lol: (това последното само мога да гадая).
8180 написа:
друго е те да присъстват в крайното изделие в СЪЩЕСТВЕНО ОТНОСИТЕЛНО КОЛИЧЕСТВО.
То тоя момент го има със всички материали и продукти (не само строителни) - то по тая логика дай всичко да си произвеждаме сами и нищо да не купуваме.......
8180 написа:
Сори, за мен - напудрен и подвеждащ рекламен материал, напълно в стила на останалите многословни (широкобюджетни) Европейски такива. :)
Аз ви пускам обширен и щателно написан източник на информация които съм си играл да търся, ама вие пак "под вола теле" и теории на конспирациите. Ми пусни ми и ти един сериозен и достоверен документ писан от независим източник които да изследва, че ламбдата след 15 години е повече от 0,026.
Като не искаш рекламна брошура ето ти декларации за съответствие на които не пише въпросния дребен шрифт, че не носят отговорност:
http://www.technopanel.com/?mod=info&show=9
http://www.kingspaninsulation.ie/Dop.aspx
Първото е на голяма родна фирма, второто е на огромна световна. Щом смяташ, че мамят пускай едно дело и стани милионер - и после да почерпиш :partyman:
8180 написа:
В приведеното е показано на стр. 10 как за 1-2-3 год., по-леките варианти се превръщат във Неопор (почти)
Неопора е на деклариран 0,033 и то в началото на жизнения си цикъл при 10 градуса. Никои не си е играл да мери какво става след години и при друга температура (за разлика от хората писали материала към които дадох линк). Разликата от 0,026 и 0,033 не е малка и то при условие че сравняваме средностатистически полиуретан и възможно най-добрия стиропор.
gechev написа:
Забравих да добавя, че и стиропораджиите преди десетина години тръгнаха от ламбда 0,020 W/m.K.
Ако ми покажеш една брошура на BASF споменаваща ламбда 0,020 ще ти дам 1000 лева. По твоята логика ми е интересно производителите на полистиролбетон (които мерят в същите лаборатории в които и до ден днешен стиропораджиите декларират 0,028 и по-надолу) до къде ще стигнат? Предполагам до 0,12-0,15 W/mK.
gechev написа:
Явно полиуретана е тръгнал, като по нов материал по същия път.
Това наистина ли го написа или ми се привижда :lol: По-нов от кое - предполагам от дървесината?
gechev - специалист
1. За "суперкосмическо" в ракетостроенето се използва сепарирана тецова пепел. В нея има около 70% стъкловидни раздути от температурата сферички съдържащи азот. Те се смесват с разни глини и при изпичане се получава термоизолационна олекотена керамика издържаща на високи температури. В България смесват такива сферички или подобни с латекс и се получават боите "Термошилд".
2.Ако има разминавания в ламбдите то не са виновни производителите, а търговците в борбата да направят стоката си уникална. Наистина Цилков се помъчих да намеря ниска ламбда от стеропораджиите но все пак минаха 9 години от първата ми поява по "Стройко"-тата. Намерих обаче бол за XPS-a. В Гугъл има ламбди от 0,024 до 0,030 W/m.K. Интересна е ламбдата на нашия производител Фибран. Тя е 0,034 W/m.K
http://www.fibran.bg/frontend/new.php?aid=386&cid=58
3. Цилков, историята на EPS-a като изолационен материал датира от 1952 год. когато BASF го патентоват под името "Стиропор", както си му викаме свойски в България. Полиуретана е познат от някъде 1949 год. но не е използван за термоизолационни цели. Разпенването, като процес започва доста по късно, а производство от 1980 год. За справка Уйкито
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyurethane
В България първата установка за производство на полиуретан е закупена във Варна за нуждите на корабостроенето в 1994 год. /термоизолация на железото/.
egomen66 - майстор
Няма нищо лошо в иновациите в строителството. То едно време ходихме до пощата за телефон , а сега си го носим в джоба #-o .ЗАГЛАВИЕТО на темата е сбъркано....всичко друго но не и КЪЩА с метална....... .Примерно- БУНГАЛО ,БАРАКА и тн.
dobri_m - помощник
Фитилчо написа:
Това което си представям, но още не съм изпитал, на фаза строеж съм:

Да, предава се шум и то много шум, този тип конструкции са така.Аз лично се спрях на варианта дебели дъски, дебел EPS + вата и гипсокартон отвътре. Мисля да заменя неплътната вата с по плътна такава откъм по-шумните места.

Инсталации се прекарват без проблем, защото мисля да изнеса гипсокартона 3-4 см навън от металната конструкция посредством дървена конструкция и зад това нещо да пусна инсталациите. Освен това си мисля за няколко тръби Ф50 по периметъра на къщата пуснати в замазката с изводи през няколко метра, за всеки случаи.Но аз нямам стаи, защото правя Лофт :)

Колкото до плочките, не мисля, че е проблем да се лепят на гипсокартон, аз ще го пусна в банята и двоен.

За по тежките неща се пуска профил отдолу(бойлери,мивки,казанче+тоалерна/вградени и тнт) а може да се използват и дървените бичменца под гипсокартона, мисля е достатъчно здраво. мСъответно в профила самонавивните винтове са доста здраво нещо.

Спрях се на варианта с дъски, защото:
1: Не зная как се завършват тези панели отвън(сайдинг не харесвам, а този който харесвам-дървения изизсква много поддръжка)
2. Панелите са доста скъпи на прилична дебелина и шумоизолацията им е мега зле
Това, с което си се захванал звучи доста интересно. Добре си планирал и може би ще се получат нещата. Правил ли си някаква сметка на грубия строеж, имаш ли някаква цена на м2?
Чираче - майстор
Всеки с разбиранията и предпочитанията си. Някой ще познае ли какво има зад този гипскартон

Прикачен файл

P4130046.jpg
P4130046.jpg (29.16 KиБ) Видяна 4739 пъти
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "къща с метална конструкция и термопанели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: