Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
praseto написа:
Още веднъж цената съдържа (от вътре навън): гипсова шпакловка, варо-циментова мазилка, материал на зида, топлоизолационна система (лепило, EPS, дюбели, мрежа, шпакловка, мазилка) и всички видове труд.
Или си пуснал грешната таблица , или хич не си наясно с цените. Това кеото си дал като цена е в най-добрия случей цена на материали за зид, зидарски разтвор и труд. Къде ти топлоизолации, къде ти шпакловки - като ги сложиш тях всикчи стени отиват на 100+ лв./м2
Също така имай в предвид, че на една готова сграда площа на фасадата и е грубо : 40% зид, 30% прозорци, 30% бетонна конструкция (основна конструкция, пояси, щурцове, подливки на прозорците)
Аз също бях пускал подобна сравнителна таблица преди години, но не мога да изнамеря темата - имай предвид че тя е само теоретична. Това което ще платиш на твоя строеж е цена по отделни СМР-та спрямо твоя проект.
praseto написа:
Нещото което аз разбрах планирайки къщата си е, че от грубия строеж мога да оптимизирам разходи най-вече в зида и покрива.
Нещото което аз съм разбрал е, че в грубия строеж основно се пести като копаеш на ивци вместо масов изкоп и като се разбереш с бетоновия център да вземеш бетона без фактури и ДДС. Другото са "упражнения на мозъка" и умение да се пазариш, ама псоледното е "колкото-толкова".
Добре де, нека да приемем, само да приемем, че както казах информацията мие от построена жилищна кооперация от 2014 година с общо РЗП 2400м2. Да мащабите са различни и цените за труд и материали най-вероятно са поне с 30% по-ниски от стандартните. Идеята беше да се съпоставят материалите.
Също да предположим, че съм си сметнал прозорците. Виж за бетона не се бях замислил.
Всяко спестено ДДС е в + на всяка семейна къща. Това смятам, че е валидно за всички материали.
Когато имаш най-ниската база, която можеш да намериш остава единствено да натискаш докато стигнеш максимално близо до нея. Когато имаш време ти се отплаща.
Още веднъж ви уважавам безкрайно много и ценя мненията ви. Не претендирам за знания. Това което направих е да пренеса готови данни, които имах и да наглася формулите.
Tsilkov - майстор
praseto написа:
Добре де, нека да приемем, само да приемем, че както казах информацията мие от построена жилищна кооперация от 2014 година с общо РЗП 2400м2.
Аз ако беше разлика 30-50% изобщо нямаше да питам. На мен мисълта ми е че цифрите са ти грешни на някои места в пъти - явно не си взел рпавилна информация по една или друга причина.
Например (съвсем груби цени):
- 25 см зид Винербергер с труд и зидраски отвор отива на 35 лв./м2. С български четворки е около 30 лв/м2. Груба + финна маизлка отвътре е 12-20 лв/м2 и още 3-5 лв. за боя. Топлоизолация стандартна 8-10 см и обикновенна мазилка е 35-45 лв./м2. 20 см-овата с хубава мазилка ходи на 60 лв./м2. Общо 100-120 лв./м2
- Полистиролбетон само тухлите на 45 см. струват 68 лв./м2 според сайта на Gechev. После труд и зидарски разтвор поне 10 лв/м2. Външна циментова шпкаловка с хуабва мазилка е 20 лв./м2. Интериорната общо взета като на тухлата и тотала е пак 100-120 лв/м2.
- за 38 см Винербергер на старницата им има разбивка.....
StanZ - специалист
Tsilkov ме е изпреварил с цените. Признавам че прочетох темата диагонално. Ето и моите сметки с по скромни материали:

Тухли Винербергер - 10бр = 22лв
Тухли четворки - 33бр = 19.80лв
Зидарски разтвор ~ 5лв
Вътре - МАЗИЛКА КНАУФ ГИПСОВА МР75L ~ 3лв
Вън - ТИ ~ 25лв (това зависи от материалите)

Всичко за материали 55лв с поротерм или 52.80лв с четворки.
Труда за всички етапи общо е според майстора, договорката и района и се движи в рамките на 35-50 лв. Крайно с компромисите цената за квадрат е минимално 89лв

пп: от бързане съм допуснал грешка в разхода на зидарския разтвор, а той е двоен при зидане с четворки!
Бях много прав като казах, че колкото повече информация има в таблицата толкова повече ще ме убеждавате, че не става за нищо.
Шпакловка, мрежа и мазилка трябва на всичките материали приемаме, че е равна за всички. Махаме я от уравнението.
Бях допуснал грешка в описването на разходите. Първоначалното ми желание беше да го дам както го описах със вътрешната обработка, но после реших, че няма смисъл, ако някой иска да я променя. За това в последствие я извадих от цената, която представих. (поправил съм си поста)
Цената на материала за зида ги има.
Сложил съм за труд и материали (без ESP, защото то варира) 25лв/м2. Звучи много малко, наистина при условие, че в интернет намерих и цени от 30 лв/м2 само за труда. Но намерих и цени от 32лв/м2 за цялостно изпълнение с включени материли (ESP 8см). Така, че не е непостижима цена. Още повече, ако заложим на развали си сам пак ще я постигнем :)
Ето я обновена. Дано този път ви допада повече.
gechev - специалист
Тази тема е пълен шаш. Направете една читава таблица, че на човек да му стане ясно.
Tsilkov - майстор
StanZ написа:
Крайно с компромисите цената за квадрат е минимално 89лв
А графата допълнителни разходи (не бъркай с непредвидени) къде я пропускаш? Фери, изрезки, технологичен брак, допълнителни материали няма ли? Примерно всички тухли ще доидат под бройка на строежа 3974 (транспортирайки се и сваляйки се сами на площадката), нито една няма да се счупи, няма да се зиреже заради ъгъл, колона, щурц, прозорец, врата..... Стиропора и той под прозорците не само че се зарязва ами се зарязва под Г.......
praseto написа:
Шпакловка, мрежа и мазилка трябва на всичките материали приемаме, че е равна за всички. Махаме я от уравнението.
Е хуу де ама от тая таблица как да разберем че си я махнал(да не говорим че не виждам смисъла да я махаш), особенно пък като ни твърдиш че си сложил материал, труд и т.н. на самия обект(цялото СМР). Не ме разбирай погрешно - нямам намерение да се зяждам, но има прекалено много неясноти и неточности в таблицата. Другото кеото се сещам е че си изпуснал една изключителнов важна алтернатива при нискоенергините сгради - стена с дървен (или студени метални рпофили) скелет и вата в двете и разновидности - със стиропор+ мазилка и вентилируема с дървена ламперия.
praseto написа:
Но намерих и цени от 32лв/м2 за цялостно изпълнение с включени материли (ESP 8см).
В цените на фасадната изолация (включително тези на СЕК) има една голяма уловка - голяма част от тях са без фасадна мазилка и шпакловка или с някаква невъзможна :wink:
Пускам ти една оферта която имам под ръка - правена е преди две години, но цените са сравнително актулани. Фирмата е българска (разбирай сравнително икономично но все пак добро решение), заложени са минимални допълнителни разходи, но не и невъзможни. Абе с две думи доста релана средна разбивка на цените по която може да изчислиш и други дебелини и материали:
Изображение

На тази старница пък http://www.wienerberger.bg/%D1%81%D1%82 ... 0%BD%D0%B8 на последния линк отдолу има анлиз на цени макар и доста оптимистичен защото както писах според мен два пласта мазилка няма как да ти излезнат под 10 лв. (а тука е псиано 2,80 + малко труд)
честно казано не ми се спори. Аз ти казвам, че съм го взел от реална построена сграда, ти пак рипаш. Ми хубаво.
Още веднъж - който иска да ползва цените да приеме, че това е минимума, който би намерил.
Аз лично ще се постарая, да изнудя строителят да бъде максимално близко до тези цени. Колкото успея ще ми е файда. Знанието е сила.
mindless - специалист
Според мен няма място за спорове, просто таблицата на praseto е малко объркваща. Ако съпоставим цените от сайта на Winerberger с тези на praseto нещата изглеждат постижими:

От сайта на Wienerberger:
За 38 N+F = 48.48лв/м² без изолация
Oт таблицата на praseto:
За 38 N+F с 10см EPS = 10316/136 = 75,85лв/м²
От сайта на Wienerberger:
За 25 N+F Light с 8см EPS = 49,44лв/м²
Oт таблицата на praseto:
За 25 N+F Light с 20см EPS = 9926/136 = 72.98лв/м²
От сайта на Wienerberger:
За 4ка с 10см EPS = 50.99лв/м²
Oт таблицата на praseto:
За 4ка с 20см EPS = 8951/136 = 65,81лв/м²

т.е. ако приемем, че оптимистичните цени от сайта на Wienerberger са постижими, то и тези от таблицата на praseto са. Това, което ви обърква според мен е, че гледате лв/м² от таблицата на praseto, а тази колона се отанася само за материала за зидарията при това без труд и лепилен разтвор.
StanZ - специалист
praseto написа:
Здравейте,
... Целта е да се изчисли оптималната ТИ система и материала за зида ...
Колега, понеже се обърках вече кое смятаме и кое не, ще опитам да отговоря на цитираното. Таблиците ти са за '1м²" и аз ще отговоря за квадрат. Без да смятаме ъгли, водокапи, лайсни и др. за което каза Цилков.
Да разгледаме само случая с Винербергер 25 лайт, който заедно с четворките е и най масов и почти няма разлика в цената. Ето и цени на три производителя на ТИ системи (без ДДС) по нашите пазари. Максималната дебелина на EPS-a в калкулатора беше 100мм. Понеже търсим оптималната ТИС, пък и сме във форума за "Пасивни и Нискоенергийни сгради", коректно е да добавим още 100мм. Умишлено не съм избирал скъпите продукти:

Материали(цени) за 1м² :
Тухли - 22лв
Разтвор - 4 лв
ТИ - 24.50лв + 8.80лв(още 100мм) = 33,30 или 40лв с ДДС

Общо за материали 66лв. Как мислиш да ти стигнат 75 лв с труд :?

praseto написа:
Аз лично ще се постарая, да изнудя строителят да бъде максимално близко до тези цени. Колкото успея ще ми е файда. Знанието е сила.
Максимално близо до кое?! Да работи за слава! Пожелавам успех :)

Прикачен файл

ceresit system.jpg

Прикачен файл

weber system.jpg

Прикачен файл

rofix system.jpg

Тема "Сметка за зид и ТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: