Всичко за този вид строителство.
Здравейте,

чета от няколко месеца форума и както всички опитвам да избера най-подходящото за бъдещият ми дом зид. Тъй като четох много и общо взето ми липсваха цифрите се хванах да сметна колко би струвал зид с материали и труд с най-разискваните материали: Винербергер, тухла 4ка, Ytong и полистиролбетон. Целта е да се изчисли оптималната ТИ система и материала за зида, за U > 0,17 и да се съпоставят ценово.

Изображение

*Използваните данни за труд и материали (с изключение на основният материал за зида, които са от интернет) са на база построена жилищна кооперация през 2014г. с РЗП 2400м2*
Последна промяна от praseto на пет яну 16, 2015 12:14 pm, променено общо 2 пъти.
dokobg - специалист
Снимката не е активна. Качи я на друг сървър.
gechev - специалист
praseto написа:
Здравейте,

чета от няколко месеца форума и както всички опитвам да избера най-подходящото за бъдещият ми дом зид. Тъй като четох много и общо взето ми липсваха цифрите се хванах да сметна колко би струвал зид с материали и труд с най-разискваните материали: Винербергер, тухла 4ка, Ytong и полистиролбетон. Целта е да се изчисли оптималната ТИ система и материала за зида, за U > 0,17 и да се съпоставят ценово.

Изображение
Може да съм тъпичък и да не разбирам. Една тухла четворка е около 0.60 лв, умножаваме по 32 бройки в квадратен метър и получаваме 19,2 лв. без труд, лепила, хастарни мазилки, шпакловки и термоизолация от 45 лв на квадратен метър. Защо даваш 16,5 лв за квадрат?
gechev написа:
praseto написа:
Здравейте,


Изображение
Може да съм тъпичък и да не разбирам. Една тухла четворка е около 0.60 лв, умножаваме по 32 бройки в квадратен метър и получаваме 19,2 лв. без труд, лепила, хастарни мазилки, шпакловки и термоизолация от 45 лв на квадратен метър. Защо даваш 16,5 лв за квадрат?
Цена на тухлата 0,59 с вкл ДДС Без ДДС е 0,49
Цените са само за основният материал за зида на м2. Понеже на много хора (включае и аз), като чуя разликите в цените и ме заболява главата, без това да ми носи реална информация.
Под табличката ще видите "забележката", която описва какво е включено в цена ОБЩО.
yhv - специалист
Не че се заяждам, но като си тръгнал да правиш съпоставка защо не добавиш в тази хубава таблица още две три колони. В едната колонка сложи цена на изолация, в една цена на материал за зидане, и в една цена на труд за зидане. Понеже цената на лепилата е една, а цената на хоросана е друга. Както и труда за зидане на 4 е по висока от труда за зидане на широкоформатните тухли. Отделно и труд за полагане на топлоизолация. Предполагам и там цените ще са различни за различните дебелини едно е да положиш 10 см изолация друго е двадесет. Има нормативни изисквания към полагането в зависимост от дебелината. При 20 см (то направо си е зид), но трябва да се хваща със дюбели които да са по вече и по дълги, за да не ти я отлепи вятъра някой ден.
mindless - специалист
Ако под Газобетон А+ 300 се има предвид Ytong A+, си объркал λ-та на материала. λ-та е 0.11 и там при 20см EPS и 30см Ytong, ако приемем, че EPS-a е с λ = 0.03, за R на стената ще ти бъде 0.30/0.11 + 0.20/0.03 = 9.397 или U = 1/R = 0.106, а не 0.13, както си го сметнал.
И друго, което бих вметнал е, че не виждам реален смисъл да се зида с A+ при полежение, че разликата в цената с ExtrA+ e 6-7лв с ДДС на кубик, а при ExtrA+ λ=0.09 и сътветно за U се получава също 0.09, а това мисля, че покрива изискванията за пасивна сграда поне по отношение изолация на стената :).
gechev - специалист
mindless, объркваш двата коефициента. Единия е коефициент на топлопроводност, а другия е на топлопреминаване. Корегирай се.
mindless - специалист
Абсолютно нищо не бъркам, чрез R, което се води топлинно съпротивление на материала се смята U, което е коефициент на общо топлопреминаване. Като формулата е U = 1/R, а R се изчислява с помоща на λ-коефициента и дебелината на материала. Информация има тук, а ако не ми вярваш на мен ето я сметката направена в този калкулатор за топлопреминаване.

Колкото до "топлопроводност" и "топлопреминаване" мисля, че ти нещо бъркаш.
По принцип колкото повече информация има в табличката, която виждате толкова повече ще има коментари, че това или онова не съм сметнал както трябва. Данните (цена труд, материали и норми), които съм ползвал са от започната и завършена през 2014г кооперация. Да може и да имам грешка, но поне човек може да придобие представа.
Ако много настоявате утре ще ви дам подробната разбивка.
Още веднъж цената съдържа (от вътре навън): материал на зида, топлоизолационна система (лепило, EPS, дюбели, мрежа, шпакловка, мазилка) и всички видове труд.

Нещото което аз разбрах планирайки къщата си е, че от грубия строеж мога да оптимизирам разходи най-вече в зида и покрива. В момента правя няколко аналогични таблици за покрив и под. Ще ми е полезно ако може да ми дадете системи за двете с материал и дебелината му.
Последна промяна от praseto на пет яну 16, 2015 1:02 pm, променено общо 1 път.
mindless написа:
Ако под Газобетон А+ 300 се има предвид Ytong A+, си объркал λ-та на материала. λ-та е 0.11 и там при 20см EPS и 30см Ytong, ако приемем, че EPS-a е с λ = 0.03, за R на стената ще ти бъде 0.30/0.11 + 0.20/0.03 = 9.397 или U = 1/R = 0.106, а не 0.13, както си го сметнал.
И друго, което бих вметнал е, че не виждам реален смисъл да се зида с A+ при положение, че разликата в цената с ExtrA+ e 6-7лв с ДДС на кубик, а при ExtrA+ λ=0.09 и съответно за U се получава също 0.09, а това мисля, че покрива изискванията за пасивна сграда поне по отношение изолация на стената :).
Ползвам λ=0.16 за Ytong с плътност 500кг/м3. Взех го от стара информация, която бях събирал доста отдавна. Може и да не е правилна. Също в моето уравнение се включват дебелини и λ, и на другите компоненти от зида.
Честно казано газобетона го изключих доста отдавна като материал за строителство на къщата ми, за това не съм се и задълбочавал в него.

Тема "Сметка за зид и ТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: