• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Всичко за този вид строителство.
nikolov333 - майстор
От началото на темата ми е интересно имаш ли повече снимки освен тези в първия пост от началото с основите и рандбалките и защо избрахте такъв вариант. :?:
naster - майстор
Нямам спомен защо избрахме такива основи. Баща ми е строителен инженер - негова е била идеята. Може би за икономия... Спорен е фактът обаче от какво се спестява точно - по-малко бетон, но повече кроене на шперплат и повече джилязо.
nikolov333 - майстор
Мислех си дали при този вид основи термомоствете ще са по-малко и позволява ли по-добра възможност за изолиране от традиционните ивични основи..
naster - майстор
Едва ли има някакво енергоспестяващо предимство - рандбалките са по 25см дебели. Наистина като площ от застроената е нищожна разликата, дори си мисля, че заради повечето армировка дори би, теоретично, "влошило" коефеициента на топлопроводимост. Така или иначе, изолацията ще е върху бетоновата настилка - ок. 10-12 см.
Руди - майстор
Вариантът с единични фундаменти и рандбалки спестява изкопи.
Ако се правят ивични основи, навсякъде трябва да се стигне до
здравата почва. Докато рандбалките нямат нужда да са "стъпили
на здраво", те се носят от фундаментите или от колоните.
Откъм кофраж, бетон или армировка не е голяма икономията.
Прикачен файл:
imr.jpg
imr.jpg (64.74 KиБ) Видяна 3344 пъти

Откъм изолация, някъде в Русия изолират рандбалките отдолу и
отстрани, което доста подобрява топлоефективността.
nikolov333 - майстор
Това с изолирането имах предвид и аз, но в случая не са спестили много с изкопа, а почвата ми изглежда с добра структура поне по снимките в първия пост... В случая аз бих топлоизолирал изцяло рандбалките и плочата, външно с 10см фибран + 10см вътрешно, върху плочата.
naster - майстор
Точно така. Околовръст рандбалките и бетоновата настилка до ръба на кота 0м са изолирани с 10см ХПС (справка стр. 6), като след завършване на вертикалната планировка ще се добавят още 10см ХПС, за да се изравни с общата дебелина на изолацията. Предстои върху бетоновата настилка да се положи останалата изолация (комбинация от вата или ХПС 10-12см).
a_atanassoff - помощник
пет окт 26, 2018 5:29 pmnaster написа:
Настъпи моментът да започна да връщам споделения с мен опит в строителството и комплексния подход към нискоенергийните сгради. Поради увеличения интерес към проекта ни, започвам да споделям информация по напредъка.

Еднофамилна жилищна сграда с РЗП 220 кв.м. двуетажна, без мазе и плоча над горния етаж. Стоманобетонна конструкция: стъпкови фундаменти, рандбалки Б25, бетонова настилка, колони, греди... Външна зидария с дебелина 25 см, керамични блокове с вертикални кухини.

Започнахме с изкопа втората половина на юли, но поради валежите строителните работи започнаха през август. В момента се кове шперплат на основния двускатен покрив. Има и втори двускатен по-малък над балкона, и едно малко скатче над кухненския килер.

И за да обясня какво и е нискоенергийното на сградата, в плана са предвидени:
- еднообемна и опростена конструкция без еркери, тераси върху тавани на помещения и т.н.
- юг-югозапад и изток-югоизток изложения за основните помещения
- минимални термомостове, предимно от основите към зидовете
- изолация над бетоновата настилка 10см ЕПС/вата, според настилките
- Външна изолация ЕПС до 20см (още търся доставчик, засега само от Чехия)
- изолация с вата в подпокривно пространство 30 см
- дограма с "троен" стъклопакет с топъл дистанционер
- рекуператор за въздуха
- БГВ/отопление с кондензен котел на природен газ
- с бъдеща възможност за слънчеви тръбни колектори и буфер
Здравейте, naster!
В крайна сметка, колко Ви струваше от 0 до и включително покрив? Доколкото виждам от писаното в темата, не сте строил с фирма "от А до Я", а по-скоро Вие сте организирал проекта - използвал сте фирми за различни проектни части, но не и 1 изпълнител за всичко. Така ли е :?:
Поздрави :)
naster - майстор
От нула до покрив, но за грубия строеж, или с довършителните?

Грубото е малко под 100к без ддс, но имайте предвид, че е строено 2018...
До "тапа" бяха още прибл 65к: турбозол, ел/вик, дограма, ГК и фина шпакловка.
В тези пари не е включена ОВИ частта (цените са почти само за м-ли, тъй като е собствен труд, изкл ще е само инсталация за каналния климатик, +300 лв.) - камина; и вентилационна система с рекуператор и канален климатик, очаквана крайна стойност прибл. 12к.
Други довършителни като настилки, бани с оборудване, боя, врати, кухня, мебели и т.н. но цените там варират много, прибл. 85к.

Аз лично не намерих фирма от А до Я.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Нискоенергийна къща... може би" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: