• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Всичко за този вид строителство.
naster - майстор
съб окт 27, 2018 11:31 pmresistbody написа:
Да дам мойте 5 стотинки за камината...
Камината ще се използва като естетически акцент, не като основно отопление. Но това не означава, че не трябва да е изпълнена грамотно. Все още мисля за открита, но вградена камера като че ли ще е по-лесния вариант.

Това със свежия въздух го видях с тръба подава под горивната камера и вътре с клапа за регулиране. Имам казус по този въпрос: Как се вкарва този свеж въздух във въздухонепроницаемата обвивка на теоретично изолираната къща. Да хвана от рекуператора, а когато не се ползва се затваря клапа?
gnt69 - майстор
нед окт 28, 2018 7:59 amnaster написа:
Камината ще се използва като естетически акцент, не като основно отопление. Но това не означава, че не трябва да е изпълнена грамотно. Все още мисля за открита, но вградена камера като че ли ще е по-лесния вариант.
И аз да се включа с моите 5 стинки. Аз съм за вградена камера. Преди 10 тина години правих ТАКАВА по това филмче. Получи се много добре, много топли но от три години я паля само на коледа, щото по лесно да запаля котела на пелети. После отвън е въпрос на дизайн да се впише с околната обстановка. Моята се получи така.

Прикачен файл

камина.jpg
Gadnyara - специалист
Какъв е топлинния товар на къщата по проект?
Ако може да посочите и съпътстващите параметри - dT, обем...
Интересно е да видим (поне косвено) количествена оценка за нискоенергийността. :wink:
Успех в начинанието!
naster - майстор
Няма изчисления в част ОВК. Инвестиционния проект го направихме с печки на твърдо гориво. Сега тепърва ще се срещам с топлотехника, за да уточним вентилационната инсталация. Отопляемият обем е около 400м3. U=0.16W/m2K за стените, приблизително. Покрив и основи(настилка) не съм ги сметнал, но ще са съответно с по 30/10 см изолация от вата/вата или EPS.
nikolov333 - майстор
съб окт 27, 2018 11:31 pmresistbody написа:
..
Да дам мойте 5 стотинки за камината... не топли особено без ризи.. вуйчо ми има такава в механата и който е до нея е по тениска в другия край са с якетата... аз за моята механа заложих на такава с водна риза, е да не е толкова крсиво но е ефективно...

Заложи тръба за снабдяване със свеж въздух на камината, че ще ти изяде твоя...

За мастори трудно, повечето вече са на преклонна възраст...
+1.. у нашите камината е със собствен комин около 4м на последен етаж в панелен блок с панелна шапка и ефекта с потниците и якетата е същия. Минимума за мен при такава камина е поне да е с въздуховоди.. максимума е с водна риза, но всеки сам си решава..
naster - майстор
Височината на комина ще е около 6-7 m, а диаметърът макс. 180 mm. Намерих някаква формула за лице на сечението на комина да е 1/10 от “отвора” на камината към помещението?
nikolov333 - майстор
Опа..излъгал съм за височината у нашите.. и техния е 5 и нещо понеже не броих каратаванчето.. със сигурност сме допринесли за оцеляването на популацията на гълъбите през зимата..
venstano - специалист
пет окт 26, 2018 5:29 pmnaster написа:
Настъпи моментът да започна да връщам споделения с мен опит в строителството и комплексния подход към нискоенергийните сгради. Поради увеличения интерес към проекта ни, започвам да споделям информация по напредъка.

Еднофамилна жилищна сграда с РЗП 220 кв.м. двуетажна, без мазе и плоча над горния етаж. Стоманобетонна конструкция: стъпкови фундаменти, рандбалки Б25, бетонова настилка, колони, греди... Външна зидария с дебелина 25 см, керамични блокове с вертикални кухини.

Започнахме с изкопа втората половина на юли, но поради валежите строителните работи започнаха през август. В момента се кове шперплат на основния двускатен покрив. Има и втори двускатен по-малък над балкона, и едно малко скатче над кухненския килер.

И за да обясня какво и е нискоенергийното на сградата, в плана са предвидени:
- еднообемна и опростена конструкция без еркери, тераси върху тавани на помещения и т.н.
- юг-югозапад и изток-югоизток изложения за основните помещения
- минимални термомостове, предимно от основите към зидовете
- изолация над бетоновата настилка 10см ЕПС/вата, според настилките
- Външна изолация ЕПС до 20см (още търся доставчик, засега само от Чехия)
- изолация с вата в подпокривно пространство 30 см
- дограма с "троен" стъклопакет с топъл дистанционер
- рекуператор за въздуха
- БГВ/отопление с кондензен котел на природен газ
- с бъдеща възможност за слънчеви тръбни колектори и буфер
Да споделя моя скромен опит от строежа на подобна къща, който приключих към края на миналата година. Надявам се нещо да е от полза. Моята къща е РЗП 210м2, даже и снимки съм качвал някъде из темите,когато питах за съвети за отопление. Кота 0 на къщата ми е с надморска височина 1298м, на южен склон на Витоша. Активните ми помещения на първи и втори етаж са обърнати изцяло на юг, а бани тоалетни, гардеробна, сауна и фитнес са ми север. Къщата е с вътрешно стълбище между първи и втори етаж,което ми дава възможност да я отоплявам цялата с резервното ми отопление камина - без водни ризи, без въздуховоди и т.н. - чиста вградена чугунена камера на български производител от Пещера , облицована с гипсокартон и камък, с комин от керамични тела ф300. Единствено съм и добавил една клапа отогре да регулирам тягата на комина, че без нея беше като газова горелка :). Естествено и в долния край съм сложил една тръба ф50 за свеж вздух отвън. Другите особености на къщата са монтираната дограма на Salamander Bluev. 92 троен стъклоп. с две К стъкла и едно бяло вътре на нивото на външния ръб на зидарията, като няма обръщане с XPS, а направо се застъпва с EPS от външната изолация. За външна изолзация използвах системата на Baumit с перфорирания графитен EPS 16см и силиконова мазилка. Зидовете са ми от 25см N+F Winerberger. Над втори етаж нямам плоча, а двоен гипсокартон, 20см вата над него, след това още 10см вата между ребрата на двускатния ми покрив. Входната ми врата е на Hoerman, защото само те даваха Коефицент за топлопроводимост около 1. Основите са ми изолирани с 10 см XPS, както всички еркери и тераси. Основното отопление е само подово (без конвектори защото искам тишина) с червената тръба 17 на Rehau,кутии Oventrop, буфер 500л, Бойлер 300л, и към тях вързани термопомпа Zubadan 11kw, и четири колектора Vitosol 200fm(заради по-добрата изолация и възможността да не прегряват защото нямам басейн). Управлението измислих сам(мога да пускам и спирам всичко от телефон или компютър), а изпълнението мой близък с фирма за ОВК. За изминалия зимен сезон от декември до април, докато се работеше вътре(шпакловане, лепене на плочки и боядисване), сметките за електричество ми бяха от 100 лева до максимум за януари 200лв - отопление и машини. Към днешна дата в къщи с трите ми жени ходим боси и по къс ръкав с отопление само през прозорците и слънчевите колектори, без да съм включвал още термопомпата. На първи етаж е 22-25 градуса, а на втори - 25-30 градуса, при условие, че съседите около мен започнаха да припалват котли и камини от септември. Рекуператор не сложих, просто не останаха пари за него, а и не се убедих че ми трябва. Засега "рекуперирам" с боров въздух отвън през прозорци и врати.Това от мен. Пожелавам ти успех и читави майстори.
radius - майстор
Venstano, доста неща си направил като хората, но явно си скромен и не си ги споделял във форума. Поздравления!
Аз съм с подобни на твоите материали ( като ЕПС-а ми е 10см) и също имам много добри резултати. Вчера например разбрах от Боян ( от форума) за тези непрегряващи колектори, а ти дори си монтирал. И буфера ме вълнува как се отразявана на машината, как е свързан ( понеже се опитвам да оптимизирам работата на моя Екодан в преходните сезони), но за това на лични може би.
venstano - специалист
ср окт 31, 2018 11:13 amradius написа:
Venstano, доста неща си направил като хората, но явно си скромен и не си ги споделял във форума. Поздравления!
Аз съм с подобни на твоите материали ( като ЕПС-а ми е 10см) и също имам много добри резултати. Вчера например разбрах от Боян ( от форума) за тези непрегряващи колектори, а ти дори си монтирал. И буфера ме вълнува как се отразявана на машината, как е свързан ( понеже се опитвам да оптимизирам работата на моя Екодан в преходните сезони), но за това на лични може би.
Ще отговоря тук, а не на лични, защото и аз много неща научих от форума, а ако naster каже, че му спамим темата повече няма да пиша. Та буфера ми е 500л с една серпентина, която е вързана през магнитни клапани с колекторите. А те са хоризоталния модел закачен на триъгълни стойки под 30 градуса на терасата на втория етаж, за да мога да ги чистя от снега зимата.Термопомпата е вързана с трипътен винтил към буфера и горната серпентина на бойлера.Към долната серпентина са вързани колекторите с управление за задаване на приоритет, дали да топлят буфер или бойлер и до колко градуса да ги топлят. Управлението си управлаява една инверторна помпичка Willo и превключва с магнитните клапани къде да върти в зависимост от приоритет и температура. На изхода на буфера имам друга пома, която е за подовото и нейното включване мога да управлявам и настройвам през wi-fi контролерче спрямо температурата на буфера. Така на термопомпата остава само да я включа при нужда да доподгрее БГВ или да топли буфера по температура на поток, а не по стайна.Това е общо взето.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Нискоенергийна къща... може би" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: