• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15
Всичко за този вид строителство.
naster - майстор
Много полезно обобщение, благодаря. Звучи като подобен проект с добри резултати. Това само ме обнадеждава. Допълнително ще разпитвам за колектори, помпи, буфер и бойлери. Може и да ускоря задействането. Рекуператор е неизбежен, къщата е в София, повечето съседи са на твърдо гориво и вечер е “димка в сектор Г” положението. Исках да попитам защо изолацията на покрива не е изпълнена в един общ слой, предполагам е допълвана? Също така, 10см усещат ли се като достатъчни по външни бетонови елементи и еркери, термомостове и тн. Доволни ли сте от дограмата и коя фирма извърши монтажа?
venstano - специалист
ср окт 31, 2018 1:37 pmnaster написа:
Много полезно обобщение, благодаря. Звучи като подобен проект с добри резултати. Това само ме обнадеждава. Допълнително ще разпитвам за колектори, помпи, буфер и бойлери. Може и да ускоря задействането. Рекуператор е неизбежен, къщата е в София, повечето съседи са на твърдо гориво и вечер е “димка в сектор Г” положението. Исках да попитам защо изолацията на покрива не е изпълнена в един общ слой, предполагам е допълвана? Също така, 10см усещат ли се като достатъчни по външни бетонови елементи и еркери, термомостове и тн. Доволни ли сте от дограмата и коя фирма извърши монтажа?
Аз затова и реших да пиша, защото видях многото общи неща с твоя проект. А и да споделяме информация с останалите които четат и пишат в този форум. Не бях писал досега защото все още нямам достатъчно история с къщата(мина само една зима).За рекуператора щом като си в димката инвестирай задължително. Мой приятел си направи на апартамент от около 200м2 в София от българска фирма и е супер у тях. Изолацията ми на покрива не е допълвана, така е по проект. Причините съм забравил, когато сме го обсъждали с архитекта и ОВК-то,може да е било конструктивна особеност.Но проблеми засега нямам, къщата е топла, дори когато има слънце направо гореща. От дограмата (най-добрия профил на Salamander за пасивни къщи) засега съм доволен, избирах я между Komerling и Rehau като цена-характеристики, a от фирмата не особено, затова няма да я препоръчам. Обърни внимание на самия монтаж на дограмата и самия стъклопакет(външно К, бяло,вътрешно К),много е важно има тема за това. Както писах назад при мен е равнена с външния ръб и на котви, със паропропускливи мембрани и т.н, които не ми ги направиха точно както трябва, но така е у нас. Иначе хората вече я монтират изнесена в равнината на изолацията, което е малко по добре, но при мен нямаше избор кой да го направи, освен една фирма,която ми обяви някакви страшни суми.
naster - майстор
Точно ми предстои избора на доставчик за прозорците. И аз имам положително мнение за Саламандър, балансирани като цена-качество, но фирмата не е ясна на 100% (по-скоро фирмата ще определи профилната система, отколкото обратното).
съб окт 27, 2018 12:39 pmnaster написа:
Да, подозирах, пуснал съм запитване към Ангро. Много ценен съвет - благодаря! Както казваше г-н Пънчев, "Затова тази игра е толкова велика!"
Защо не пробваш с това: Минерални топлоизолационни плочи MULTIPOR
Коефициент на топлопроводност λD = 0,043 W/(mK)
Специф. топл. капацитет c = 850 J/(kgK)
Обемно тегло 100 ÷ 115 kg/m3
Паропропускливост µ = 3
Коефициент на абсорбция на звука αw = 0,35
Клас по реакция на огън клас A1 - негорим
Aбсорбция на вода (краткосрочно) < 2.0 (EN 1609:1996+A1:2006)
Якост на натиск > 300 kPa
Има размери от 50 мм. до 200 мм. през 25 мм.
naster - майстор
Цената на мултипор спрямо стиропора при 25 см дебелина е :rolleyes: двойна. Има ли някакви конкретни предимства на монтажа или изискване на финишно покритие, които да наклонят везните.
Hursa - майстор
За монтажа върху стена, като топлоизолация, според мен, по-скоро има недостатъци. Все пак е 5 до около 7 пъти по-тежък. А и евентуалното му "дюбелиране" съвсем не е като да се постави дюбел на стиропор.
Според мен има измама в коефициента на топлопроводност в брошурите им.
шоп - майстор
Мултипора определено не е евтин и основното предимство, което аз виждам е, че не гори.
Hursa - майстор
И ватата не гори. А и е в пъти по-пластична - което е голямо удобство при монтаж.
шоп - майстор
Аз сравнявах само със стиропор.

Ватата, според мен си е почти без конкуренция за момента за външна ТИ

Предимствата на мултипора според мен са за вътрешна ТИ и за хора, които не харесват ГК да дрънчи на кухо.

Лично аз тази пролет ще правия вътрешна ТИ на етаж 100м2
Още се чудя дали 5 см каменна вата на конструкция и 2 слоя ГК с дебелина 12,5мм + паробариера или 7.5 см мултипор
Клоня към мултипора.
Hursa - майстор
Но той е "силно" паропропусклив - а за вътрешна топлоизолация е голям минус (според мен). Но предлагащия го няма - може би ще предложи и доказателства за високите му топлоизолационни качества.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15

Тема "Нискоенергийна къща... може би" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: