• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Всичко за този вид строителство.
nikolov333 - майстор
От началото на темата ми е интересно имаш ли повече снимки освен тези в първия пост от началото с основите и рандбалките и защо избрахте такъв вариант. :?:
naster - специалист
Нямам спомен защо избрахме такива основи. Баща ми е строителен инженер - негова е била идеята. Може би за икономия... Спорен е фактът обаче от какво се спестява точно - по-малко бетон, но повече кроене на шперплат и повече джилязо.
nikolov333 - майстор
Мислех си дали при този вид основи термомоствете ще са по-малко и позволява ли по-добра възможност за изолиране от традиционните ивични основи..
naster - специалист
Едва ли има някакво енергоспестяващо предимство - рандбалките са по 25см дебели. Наистина като площ от застроената е нищожна разликата, дори си мисля, че заради повечето армировка дори би, теоретично, "влошило" коефеициента на топлопроводимост. Така или иначе, изолацията ще е върху бетоновата настилка - ок. 10-12 см.
Руди - специалист
Вариантът с единични фундаменти и рандбалки спестява изкопи.
Ако се правят ивични основи, навсякъде трябва да се стигне до
здравата почва. Докато рандбалките нямат нужда да са "стъпили
на здраво", те се носят от фундаментите или от колоните.
Откъм кофраж, бетон или армировка не е голяма икономията.
Прикачен файл:
imr.jpg
imr.jpg (64.74 KиБ) Видяна 539 пъти

Откъм изолация, някъде в Русия изолират рандбалките отдолу и
отстрани, което доста подобрява топлоефективността.
nikolov333 - майстор
Това с изолирането имах предвид и аз, но в случая не са спестили много с изкопа, а почвата ми изглежда с добра структура поне по снимките в първия пост... В случая аз бих топлоизолирал изцяло рандбалките и плочата, външно с 10см фибран + 10см вътрешно, върху плочата.
naster - специалист
Точно така. Околовръст рандбалките и бетоновата настилка до ръба на кота 0м са изолирани с 10см ХПС (справка стр. 6), като след завършване на вертикалната планировка ще се добавят още 10см ХПС, за да се изравни с общата дебелина на изолацията. Предстои върху бетоновата настилка да се положи останалата изолация (комбинация от вата или ХПС 10-12см).
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Нискоенергийна къща... може би" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: