Всичко за този вид строителство.
шоп - майстор
съб авг 03, 2019 5:59 pmNeposlushko написа:



Ами ела ти се пребори с нашите! Аз не мога да качвам и свързвам ей така тръби и панели без да се съобразявам и с мението на останалите от живеещите в жилището! Ела ти се пребори и ги убеди, че МОЖЕ И ДА ИМА ефект (евентуално) ....
Мъж ли си, дете, жена, старец?

Ако някое от моите "непослучни" деца ми споделят такава идея не само ще им предоставя прозорец за тестове, ами ще инвестирам 200-300 лева в проекта.
Знам какъв ще е резултата, но ще насърча опита.

П.П. Относно охлаждане с подземна вода...не откривайте тепърва студената и евтина вода.
У нас се охлаждам така с години.
Neposlushko - напреднал
съб авг 03, 2019 6:31 pmшоп написа:
съб авг 03, 2019 5:59 pmNeposlushko написа:



Ами ела ти се пребори с нашите! Аз не мога да качвам и свързвам ей така тръби и панели без да се съобразявам и с мението на останалите от живеещите в жилището! Ела ти се пребори и ги убеди, че МОЖЕ И ДА ИМА ефект (евентуално) ....
Мъж ли си, дете, жена, старец?

Ако някое от моите "непослучни" деца ми споделят такава идея не само ще им предоставя прозорец за тестове, ами ще инвестирам 200-300 лева в проекта.
Знам какъв ще е резултата, но ще насърча опита.

П.П. Относно охлаждане с подземна вода...не откривайте тепърва студената и евтина вода.
У нас се охлаждам така с години.
:D Млад съм.
Ами аз не се и опитвам да откривам топлата или студената вода. Само припомних И за тази възможност. И аз знам това.
На мен никой нищо не ме насърчава а само ми се карат и спъват идеите ми. Голяма война е вкъщи. Никой не вярва в мене никога.
После след време понякога си виждам идеите реализирани в даден проект или от някой... По телевизията или в статия...
:)
Свикнал съм. Аз обичам обаче да си изобретявам.
Преди време бях започнал да мисля и за съдомиялна с пара... без скъпи и вредни химикали и таблетки. Само със силата на парата. Но ми се присмиваха и ме обиждаха. Сега две фирми вече са пуснали такава съдомиялна и тя не използва никакви таблетки и друга скъпа химия и чистят ПРОСТО ПЕРФЕКТНО.
Потърсете си ги в нета Dishwasher with steam.... Едната е на LG.

https://www.lg.com/bg/saobshtenia-za-pr ... o-sadovete

Чао на всички засега. Дано да успея....
:)
Hursa - майстор
съб авг 03, 2019 5:28 pmNeposlushko написа:
Ами мисля по въпроса. Според мен, при положение, че панела покрива изцяло прозореца и е съвсем близо до него, то топлия въздух, който се образува вследствие на конвекцията отвън-навътре и преминаването на инфрачервените лъчи ДОРИ и през аргона между стъклата и ДОРИ и през четирисезонното външно стъкло, ще се охлади заради протичащата в панела по-студена вода.
Не трябва само да мислите и да четете само това, което се съгласува с идеята ви. (Няма такова понятие като „конвекция от вън навътре” - тя е вертикална, вследствие на изменение на плътността на газа при изменение на температурата му.) Инфрачервените лъчи от дълговълновата област (това което обикновено наричаме „топлинно излъчване” - преобладаващото излъчване на телата нагрети до около 300 градуса - се поглъщат и от обикновеното стъкло, така както и от водата (всъщност от стъклото малко по-добре, а водата има един минимум в тази област). Инфрачервеното излъчване с по-малка дължина - в диапазона от 3000 нм до около 2000 нм стъклото постепенно увеличава прозрачността си и почти достига прозрачността, която има във видимата област от спектъра. Обратно - водата в областта от 4000 нм до 2000 нм има област с понижена пропускливост като минимума го достига около 3000 нм. Водата е малко с по-ниска прозрачност и във видимата област. (Обратно - сухия въздух, както и аргона (целта за ползването на аргон е друга) - особено в такъв тънък слой е практически „напълно” прозрачен както за видимата област, така и за инфрачервената област от спектъра.)
Около 40 до 50% от енергията на слънцето, която непосредствено достига до земната повърхност се пада на тясна област от спектъра на електромагнитното излъчване, която наричаме „видима” (понеже се възприема от очите на човека). Около 40% от енергията му се пада на така наречената „близка” част на инфрачервената част от спектъра - а това е сравнително късовълново излъчване (с дължина на вълната от около 740 до около 2500 нм). По дълговълновото инфрачервено излъчване на слънцето (преобладаващата му част) се поглъща от т. н. парникови газове (газове от триатомни и „по многоатомни” молекули - въглероден двуокис, водни пари, озон, метан и др.) и прахови частици. Т. е. това излъчване, което наричаме обикновено „топлинно” - дълговълновото инфрачервено излъчване - практически не достига до нас непосредствено от слънцето , а се дължи на вторичното излъчване на нагретите от слънцето тела (най-вече) и от вторичното излъчване на тези парникови газове и прахови частици.
Какво ще постигнете, като поставите водна прослойка зад стъклопакета. Ще намалите постъпващото непосредствено от вън излъчване във видимата област и излъчването от тази късовълнова част на инфрачервената част на спектъра. Но това се постига и с покритието на стъклата (в по голяма или по в по малка степен в зависимост от това какво, стъкло ще бъде избрано) - например тези, които наричат „4 сезона” или „stopsol” - при това при по-значимо ограничаване на излъчването от инфрачервената област по сравнение с водата. И най-вече - водата поглъща това излъчване и съответно излъчва в „топлинната” област. Докато „stopsol” ще отрази голяма част от енергията - т. е. ще се нагрее по слабо. Можем разбира се да ограничим нагряването на водата извеждайки затоплената и подавайки относително студена. Но защо да охлаждаме така помещението, като тази студена вода може да се подаде с по-голяма ефективност в конвектор. Защо да поставяме такъв стъклопакет с вода вместо стъклопакет със стоп сол стъкло, което много по ефективно ще ограничи постъпването на слънчева енергия. Как да употребим тази топлина получена от водата, която ще бъде с относително ниска температура (може, но ще бъде с ниска ефективност). Много по-ефективно ще получим топлина от слънцето монтирайки слънчев колектор - дори на стената редом с прозореца.
А зимата - каква ще е ползата от това начинание? Тогава тази енергия, която ще се погълне от водния слой поставен зад стъклопакета - много по-ефективно ще се оползотвори, ако попадне във вътрешността на помещението и се погълне от предметите, пода и стените му.
Най-вече - как ще направите този „стъклопакет”. Вижте в цитираните от вас източници - как го правят - съвсем не е лесно, евтино и достъпно.
съб авг 03, 2019 5:46 pmNeposlushko написа:
Учени от Харвардския университет са разработили циркулационна система с микроскопични струйни елементи за прозорци, която позволява да се икономисва значително повече енергия и да се намали сметката за електричество. Същевременно количеството светлина, проникваща в помещението, остава същата. Такава система може да се използва за охлаждане на слънчевите панели върху покривите, което ще повиши техния КПД. Решението на инженерите имитира кръвообращението при хората и животните. Системата на кръвообращението се състои от множество малки кръвоносни съдове под повърхността на кожата, които се разширяват, когато ни е горещо. В резултат през кожата се отделя повече топлина. По подобен начин системата за охлаждане на стъклата има множество ултратънки канали, през които циркулира вода, когато стъклото се нагрява. Каналите се състоят от тесни дълги улеи, монтирани в тънък лист силикон, който се разстила над стъклото. Постъпващата вода има ниска температура и отнема топлината. В резултат на експерименти е станало ясно, че 150 мл вода са достатъчни, за да охладят пълноразмерен прозорец с 8 градуса.

Количеството светлина оставала същата - в сравнение с какво? Такава система можело да се използва за охлаждане на соларни панели - може би. Но правете разлика - как работи кръвоносната система за да охлади организма - кръвта нагрята при протичането си през вътрешните органи, извежда топлината през повърхността на кожата използвайки я като радиатор. Но вие желаете друго - в помещенията да е по хладно отколкото навън - това вече не може да се направи по принципа на такъв топлопренос. За да ви охлажда трябва по ниска температура от тази в помещенията. Охладили прозореца със 150 мл вода - с каква температура е била водата - не е коректно такова описание.
Може да се обори всеки от примерите които сте дали - не, че не са верни - просто не са практични за случая с прозореца, а някой са просто преувеличени.
Neposlushko - напреднал
нед авг 04, 2019 9:46 amHursa написа:
съб авг 03, 2019 5:28 pmNeposlushko написа:
Ами мисля по въпроса. Според мен, при положение, че панела покрива изцяло прозореца и е съвсем близо до него, то топлия въздух, който се образува вследствие на конвекцията отвън-навътре и преминаването на инфрачервените лъчи ДОРИ и през аргона между стъклата и ДОРИ и през четирисезонното външно стъкло, ще се охлади заради протичащата в панела по-студена вода.
Не трябва само да мислите и да четете само това, което се съгласува с идеята ви. (Няма такова понятие като „конвекция от вън навътре” - тя е вертикална, вследствие на изменение на плътността на газа при изменение на температурата му.) Инфрачервените лъчи от дълговълновата област (това което обикновено наричаме „топлинно излъчване” - преобладаващото излъчване на телата нагрети до около 300 градуса - се поглъщат и от обикновеното стъкло, така както и от водата (всъщност от стъклото малко по-добре, а водата има един минимум в тази област). Инфрачервеното излъчване с по-малка дължина - в диапазона от 3000 нм до около 2000 нм стъклото постепенно увеличава прозрачността си и почти достига прозрачността, която има във видимата област от спектъра. Обратно - водата в областта от 4000 нм до 2000 нм има област с понижена пропускливост като минимума го достига около 3000 нм. Водата е малко с по-ниска прозрачност и във видимата област. (Обратно - сухия въздух, както и аргона (целта за ползването на аргон е друга) - особено в такъв тънък слой е практически „напълно” прозрачен както за видимата област, така и за инфрачервената област от спектъра.)
Около 40 до 50% от енергията на слънцето, която непосредствено достига до земната повърхност се пада на тясна област от спектъра на електромагнитното излъчване, която наричаме „видима” (понеже се възприема от очите на човека). Около 40% от енергията му се пада на така наречената „близка” част на инфрачервената част от спектъра - а това е сравнително късовълново излъчване (с дължина на вълната от около 740 до около 2500 нм). По дълговълновото инфрачервено излъчване на слънцето (преобладаващата му част) се поглъща от т. н. парникови газове (газове от триатомни и „по многоатомни” молекули - въглероден двуокис, водни пари, озон, метан и др.) и прахови частици. Т. е. това излъчване, което наричаме обикновено „топлинно” - дълговълновото инфрачервено излъчване - практически не достига до нас непосредствено от слънцето , а се дължи на вторичното излъчване на нагретите от слънцето тела (най-вече) и от вторичното излъчване на тези парникови газове и прахови частици.
Какво ще постигнете, като поставите водна прослойка зад стъклопакета. Ще намалите постъпващото непосредствено от вън излъчване във видимата област и излъчването от тази късовълнова част на инфрачервената част на спектъра. Но това се постига и с покритието на стъклата (в по голяма или по в по малка степен в зависимост от това какво, стъкло ще бъде избрано) - например тези, които наричат „4 сезона” или „stopsol” - при това при по-значимо ограничаване на излъчването от инфрачервената област по сравнение с водата. И най-вече - водата поглъща това излъчване и съответно излъчва в „топлинната” област. Докато „stopsol” ще отрази голяма част от енергията - т. е. ще се нагрее по слабо. Можем разбира се да ограничим нагряването на водата извеждайки затоплената и подавайки относително студена. Но защо да охлаждаме така помещението, като тази студена вода може да се подаде с по-голяма ефективност в конвектор. Защо да поставяме такъв стъклопакет с вода вместо стъклопакет със стоп сол стъкло, което много по ефективно ще ограничи постъпването на слънчева енергия. Как да употребим тази топлина получена от водата, която ще бъде с относително ниска температура (може, но ще бъде с ниска ефективност). Много по-ефективно ще получим топлина от слънцето монтирайки слънчев колектор - дори на стената редом с прозореца.
А зимата - каква ще е ползата от това начинание? Тогава тази енергия, която ще се погълне от водния слой поставен зад стъклопакета - много по-ефективно ще се оползотвори, ако попадне във вътрешността на помещението и се погълне от предметите, пода и стените му.
Най-вече - как ще направите този „стъклопакет”. Вижте в цитираните от вас източници - как го правят - съвсем не е лесно, евтино и достъпно.
съб авг 03, 2019 5:46 pmNeposlushko написа:
Учени от Харвардския университет са разработили циркулационна система с микроскопични струйни елементи за прозорци, която позволява да се икономисва значително повече енергия и да се намали сметката за електричество. Същевременно количеството светлина, проникваща в помещението, остава същата. Такава система може да се използва за охлаждане на слънчевите панели върху покривите, което ще повиши техния КПД. Решението на инженерите имитира кръвообращението при хората и животните. Системата на кръвообращението се състои от множество малки кръвоносни съдове под повърхността на кожата, които се разширяват, когато ни е горещо. В резултат през кожата се отделя повече топлина. По подобен начин системата за охлаждане на стъклата има множество ултратънки канали, през които циркулира вода, когато стъклото се нагрява. Каналите се състоят от тесни дълги улеи, монтирани в тънък лист силикон, който се разстила над стъклото. Постъпващата вода има ниска температура и отнема топлината. В резултат на експерименти е станало ясно, че 150 мл вода са достатъчни, за да охладят пълноразмерен прозорец с 8 градуса.

Количеството светлина оставала същата - в сравнение с какво? Такава система можело да се използва за охлаждане на соларни панели - може би. Но правете разлика - как работи кръвоносната система за да охлади организма - кръвта нагрята при протичането си през вътрешните органи, извежда топлината през повърхността на кожата използвайки я като радиатор. Но вие желаете друго - в помещенията да е по хладно отколкото навън - това вече не може да се направи по принципа на такъв топлопренос. За да ви охлажда трябва по ниска температура от тази в помещенията. Охладили прозореца със 150 мл вода - с каква температура е била водата - не е коректно такова описание.
Може да се обори всеки от примерите които сте дали - не, че не са верни - просто не са практични за случая с прозореца, а някой са просто преувеличени.
__________

ОТГОВОР:
Уважаеми Hursa, благодаря ви за вашия коментар и информацията и данните, които сте написали и изнесли. Някои неща аз вече понаучих и сам и съм съгласен с много от написаното от вас. Мислех си, че начинанието ми ще е лесно, но се оказва че освен че не е лесно не е и така ефективно колкото си го мислех. Затова ще изоставя този проект и ще чакам пускането в търговската мрежа на иновацията за умни прозорци - NanoEC на екипа учени от лаборатория Лорънс Бъркли, САЩ за селективно нанокристално покритие с отделно филтриране на видимия електромагнитен спектър и инфрачервената част от светлинния спектър. Привеждам и няколко статии. Мисля че това отговаря най-пълно на нуждите ми и вече съм писал с някои въпроси на компанията, която е създадена за подготовка на продажбата на тези стъклопакети в техния уебсайт.
Давам първата статия на която преди години попаднах (вече има развитие по този проект, следя го и всеки момент ще бъде пуснат на пазара).


Smart Window, или какво представляват прозорците на бъдещето
от 27 фев 2014г.

Стъклото служи вярно на човечеството вече повече от 5000 години, а неотдавна учените създадоха нова нанотехнология за производството на динамично стъкло с композиционен състав, която би могла да изиграе ключова роля за минимизирането на разходите за електричество и вредата от въглеродните емисии – два от най-сериозните проблеми, пред които сме изправени в началото на XXI век . Основното предназначение на т.нар. смартглас (умно стъкло) е да бъде използван в направата на прозорци, които ще позволяват на хората да контролират преминаването на топлината и светлината независимо една от друга.

Подобни видове стъкло вече се използват в някои промишлени сектори, като например в строителната и автомобилната индустрия, но за строго специфични цели. Във високоскоростните влакове модел ICE 3, например, купетата са отделени от локомотива с електрохромови стъклени панели. Новият вид смартглас, за който става дума в тази статия, е разработка на инженери от Калифорния и Испания и би могъл да промени из основи функционалността на сградите и жилищата, в които живеем и работим. Но което е по-важното – да реши проблема със свръхконсумацията на електричество и замърсяването на планетата с въглероден двуокис.

През 2013 година екип от учени към Berkeley National Laboratory в Калифорния, ръководен от химика Делия Милирон, създаде първия по рода си прозорец с многослойно стъкло, изработено чрез нанокристална технология, който може да бъде "програмиран" с едно превключване на различни режими, така че да пропуска светлина, но не и топлина, топлина, но не и светлина, или да не пропуска нито светлина, нито топлина.

Наречен Universal Smart Window, това е първият по рода си прозорец, който позволява блокирането и съответно пропускането (отвън навътре) на топлина и светлина независимо едно от друго. Досега технологията даваше възможност за блокиране проникването на топлина през прозореца, но това винаги бе свързано със затъмняването му.

Революционният смартглас има композиционен състав, в който влизат два напълно различни един от друг и същевременно високопроводими, взаимодействащи си по специфичен начин материала – нанокристали на индиево-калаен оксид и стъклена матрица от ниобиен оксид. Когато бъде използван като покритие (тънък филм върху стъклото), индиево-калаеният оксид отразява инфрачервените лъчи, които причиняват затоплянето на въздуха, като на допуска навлизането на топлина вътре в помещението.

Посредством превключвател през стъклото преминава кратък електрически ток, който променя химическата природа на двата материала и променя ориентацията на техните молекули. Така се активират техните свойства за термо и/или светлозащита, а независимият контрол на тези свойства е възможен поради факта, че всеки материал реагира на различен волтаж.

Създателите на Universal Smart Window са уверени, че откритието им ще изиграе фундаментална роля в извеждането на тази индустрия на следващо ниво, както и че ще се превърне в основен компонент в изграждането на интелигентни градски инфраструктури. В това вярват и експертите от Siemens – компания със 150-годишни традиции в стъкларската индустрия и редица открития, довели до качествени промени в начина на живот на хората.

Експертите от министерството на енергетиката на САЩ са изчислили, че прозорците поглъщат около 30% от енергийните разходи в строителството на сгради. Смята се, че чрез енергоефективни прозорци, каквито са и динамичните, "умни" прозорци на Berkeley National Laboratory, в дългосрочен план потребителите ще могат да възвърнат до 70% от инвестициите, които са направили.


Линкове:
https://lifestyle.framar.bg/smart-windo ... 1%82%D0%BE

http://notrial.bg/news/it/nov-umen-proz ... -5190.html
Прикачен файл:
1smart-window_02.jpg
1smart-window_02.jpg (22.66 KиБ) Видяна 4024 пъти
Прикачен файл:
1smart-window.jpg
1smart-window.jpg (20.31 KиБ) Видяна 4024 пъти
Последна промяна от Neposlushko на ср окт 16, 2019 4:33 am, променено общо 3 пъти.
Neposlushko - напреднал
Ето и още една статия за същите нанокристални стъкла:

https://greentech.bg/archives/44596

Електрохимичен прозорец може да блокира топлината и светлината

Международен екип от учени са създали ново покритие за прозорци, което може да се включва чрез електрически механизъм за регулиране на количеството топлина и светлина, което постъпва в сградата.
Екипът от молекулярни и материални изследователи от САЩ и Испания е създал прозрачен филм, използващ нанокристали – микроскопични клъстери от атоми, които могат да променят дължината на вълната на светлината.

Умни прозорци и конкретно - електрохимически прозорци (които променят цвета или прозрачността си чрез електрически заряд) се разработват отдавна, но нашето решение е първото, което предлага интегриран контрол върху топлината и видимата светлина“, казва съавторът на проучването Делиа Милирън от Нацоналната лаборатория Лорънс Бъркли в Калифорния.

Проектираният от учените прозорец представлява електрохимична клетка с две стъклени плоскости, разделени от електропроводима течност – електролит. Филмът се поставя върху едното стъкло – така, че се създава електрод, който подава електрически заряд към втори електрод на другия прозорец.

При липсата на електрически ток прозорецът остава прозрачен. Когато обаче има заряд, кара наночастиците в покритието започват да блокират инфрачервените вълни, като прозорецът в същото време си остава прозрачен. Допълнителен заряд кара и светлината да бъде блокирана.

Според инженера от Университета на Тексас Брайън Коргел, който коментира изследването, жилищните и офис сградите съставляват около 40 на сто от потреблението на енергия и 30 на сто от енергията, свързани с емисиите на въглероден двуокис в Съединените щати. За да се пести енергия са необходими нови материали за по-добро регулиране на отоплението на сградите.

Новото изследване представлява „голям напредък в разработването на такива материали“, казва Коргел.

Е, има и някои въпроси, трябва да бъдат решени, преди новият материал да може да се използва в прозорците – включително замяната на силно запалимия литиев метал, използван като контра-електрод, и намирането на твърд електролит.

„Материалите, необходими за изграждане на електрохимичния прозорец, ще бъдат по-скъпи от конвенционалните материали за прозорци, така че допълнителните разходи ще трябва да бъдат балансирани от енергийните спестявания, които могат да бъдат постигнати чрез използването им“, казва Коргел.
Според Милирън, материалът е проектиран основно за сгради, но може да бъде полезен и за прозорците на коли или самолети.
Прикачен файл:
NanoEC SPU windows-2019-1.jpg
––––––––––––––––––––––––

Бележка: Понастоящем тъй като от години упорито следя и този проект, вече има създадена компания - Хелиотроп, която се готви да пусне стъклата под наименованието NanoEC.
В заключение смятам да комбинирам вкъщи вакуумните стъклопакети (вече съм им писал с въпрос за поръчка на такива стъклопакети), които отскоро се произвеждат в завод на AGC Glass в Европа плюс тези с нанокристално покритие. Така напълно ще заменя външните си ролетни щори и ще подобря както светлинния си комфорт (няма да стоя като вампир на полу-тъмно през деня) така и изолацията през зимата.
В момента следя няколко други проекта за вакуумни стъклопакети, които се развиват успоредно но с различна скорост в САЩ и в Швейцария.
Единия се нарича V-Glass и е дело на екип на учения Питър Петит, а другия е разработка на Матиас Кьобел, подпомогнат от Института за иновации Empa в Швейцария и се съфинансира с 3 милиона евро от ЕС защото е спечелил награда за иновации.
Намислил съм да търся начини как мога да комбинирам нанокристалния стъклопакет с вакуумен. Защото за жалост често така се получава, че не можем да имаме идеалното и пълноценно съчетание и трябва да си го направим сами... Ако обаче съчетаването на двата отделни проекта се окаже че е тежко за отваряемите ми части (крилата на прозорците и/или вратите) ще трябва да помисля как да изработя свой собствен прототип на вакуумен стъклопакет. Още преди години съм мислил с известни идеи и чертежи и по този въпрос.
Засега обаче като че ли проекта с нанокристален слой ми се струва най-комфортен и най-ефикасен. Честно казано и на мен ми се струваше доста неудобно да монтирам тръби, маркучи и да има риск от изпускане, спукване и течове от водните стъклопакети или плоскости.
Така че, това е на което окончателно съм се спрял и това остава.
Благодаря на всички ви за полезните съвети и информация! :)
Добър ден,

казвам се Милан Рашевски и се занимавам със стъклопакети с вода от 2011г. Идеята е много по-стара - първите патенти са от 70те години. Познавам колегите от Интелиглас и UPM (по това време бях студент в Мадрид). През 2013г. работих по темата с проф. Фушинобу в TokyoTech. От 2015г. съм в екипа на проекта InDeWaG заедно с арх. Димитър Паскалев, ЦЛ СЕНЕИ (БАН) и ИМех (БАН). Познавам и част от колегите от Fluidglass и GlassX. Разполагам с почти цялата налична литература по въпроса.

Демонстрационният павилион с водни стъклопакети е построен в кампуса на БАН 2, открихме го през октомври 2019г. По последна информация, това е шеста в света сграда с такива стъклопакети (4 в Испания, 1 в Катар и 1 в София). Може да се види отвън, а при заявка, мога да Ви разкажа повече за технологията на място. Потребителят Hursa е обяснил сравнително точно слънчевия спектър, като водата абсорбира много голяма част от радиацията в инфрачервения спектър и е почти прозрачна към видимия спектър - с други думи пропуска видимата светлина, а задържа инфрачервена топлина. Ако водната камера се загрее, започва да излъчва в дълбокия инфрачервен спектър. Ако се целят високи температури, е по-добре да е външна камера - за ниски температури и охлаждане, е по-добре да е вътре. Бих казал, че е почти наложително да се използва термопомпа. Употребата е много удачна за сгради с голям процент остъкляване, защото намалява охладителните товари и същевременно може да се използва като възобновяем източник на топлина - за съжаление нискотемпературна (при външна водна камера лятото могат да се достигнат температури около 45-50 градуса или малко по-високи при нисък дебит. За разлика от нискоемисийните стъкла, които "отразяват" топлината, водните стъклопакети я поглъщат и може да се използва за полезни нужди. Без видима промяна на фасадата - слънчевите колектори не винаги са част от желаната визия. С други думи - тези стъклопакети могат да изпълняват няколко роли: фасада, прозрачен нискотемпературен слънчев колектор и прозрачно лъчисто отопление/охлаждане. За многоетажни сгради наличната покривна площ не е достатъчна за покриване на 55% от собствените нужди с ВЕИ (според националния план за СБНПЕ по Директива 31 от 2010) с конвенционални колектори или PV панели, така че стъклопакетите с циркулираща течност са незаменими за високи сгради с много стъкло.

Тази технология има много предизвикателства и съвсем не е лесна. Издувахме и пукахме доста стъклопакети, прави ли сме доста прототипи и не бива да се подценява. За пакети по-високи от 60-80см хидростатичния натиск играе много съществена роля. Отделно загряването, плътността на стъклопакета във времето и т.н. Бъдещите разработки ще бъдат насочени към контролирано "възвратно" оцветяване. Ако някой иска да знае повече, може да ме потърси на 0889 467 466.

Поздрави

Милан Рашевски
шоп - майстор
пон юли 20, 2020 2:34 pmmrashevski написа:
За пакети по-високи от 60-80см хидростатичния натиск играе много съществена роля.
Жалко, че налягане 0,06-0,08 бара се явяват пречка.
Все пак не всички живеем в имоти с прозорци тип амбразури. Като сложим и % отваряеми части и теглото, което може да понесе обкова и идеята отива в ..... :snakeman:

Тема "Охлаждащ колекторен прозорец с течност - идея за иновация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: