Всичко за този вид строителство.
шоп - майстор
съб авг 03, 2019 5:59 pmNeposlushko написа:

Ами ела ти се пребори с нашите! Аз не мога да качвам и свързвам ей така тръби и панели без да се съобразявам и с мението на останалите от живеещите в жилището! Ела ти се пребори и ги убеди, че МОЖЕ И ДА ИМА ефект (евентуално) ....
Мъж ли си, дете, жена, старец?

Ако някое от моите "непослучни" деца ми споделят такава идея не само ще им предоставя прозорец за тестове, ами ще инвестирам 200-300 лева в проекта.
Знам какъв ще е резултата, но ще насърча опита.

П.П. Относно охлаждане с подземна вода...не откривайте тепърва студената и евтина вода.
У нас се охлаждам така с години.
Neposlushko - напреднал
съб авг 03, 2019 6:31 pmшоп написа:
съб авг 03, 2019 5:59 pmNeposlushko написа:

Ами ела ти се пребори с нашите! Аз не мога да качвам и свързвам ей така тръби и панели без да се съобразявам и с мението на останалите от живеещите в жилището! Ела ти се пребори и ги убеди, че МОЖЕ И ДА ИМА ефект (евентуално) ....
Мъж ли си, дете, жена, старец?

Ако някое от моите "непослучни" деца ми споделят такава идея не само ще им предоставя прозорец за тестове, ами ще инвестирам 200-300 лева в проекта.
Знам какъв ще е резултата, но ще насърча опита.

П.П. Относно охлаждане с подземна вода...не откривайте тепърва студената и евтина вода.
У нас се охлаждам така с години.
:D Млад съм.
Ами аз не се и опитвам да откривам топлата или студената вода. Само припомних И за тази възможност. И аз знам това.
На мен никой нищо не ме насърчава а само ми се карат и спъват идеите ми. Голяма война е вкъщи. Никой не вярва в мене никога.
После след време понякога си виждам идеите реализирани в даден проект или от някой... По телевизията или в статия...
:)
Свикнал съм. Аз обичам обаче да си изобретявам.
Преди време бях започнал да мисля и за съдомиялна с пара... без скъпи и вредни химикали и таблетки. Само със силата на парата. Но ми се присмиваха и ме обиждаха. Сега две фирми вече са пуснали такава съдомиялна и тя не използва никакви таблетки и друга скъпа химия и чистят ПРОСТО ПЕРФЕКТНО.
Потърсете си ги в нета Dishwasher with steam.... Едната е на LG.

https://www.lg.com/bg/saobshtenia-za-pr ... o-sadovete

Чао на всички засега. Дано да успея....
:)
Hursa - специалист
съб авг 03, 2019 5:28 pmNeposlushko написа:
Ами мисля по въпроса. Според мен, при положение, че панела покрива изцяло прозореца и е съвсем близо до него, то топлия въздух, който се образува вследствие на конвекцията отвън-навътре и преминаването на инфрачервените лъчи ДОРИ и през аргона между стъклата и ДОРИ и през четирисезонното външно стъкло, ще се охлади заради протичащата в панела по-студена вода.
Не трябва само да мислите и да четете само това, което се съгласува с идеята ви. (Няма такова понятие като „конвекция от вън навътре” - тя е вертикална, вследствие на изменение на плътността на газа при изменение на температурата му.) Инфрачервените лъчи от дълговълновата област (това което обикновено наричаме „топлинно излъчване” - преобладаващото излъчване на телата нагрети до около 300 градуса - се поглъщат и от обикновеното стъкло, така както и от водата (всъщност от стъклото малко по-добре, а водата има един минимум в тази област). Инфрачервеното излъчване с по-малка дължина - в диапазона от 3000 нм до около 2000 нм стъклото постепенно увеличава прозрачността си и почти достига прозрачността, която има във видимата област от спектъра. Обратно - водата в областта от 4000 нм до 2000 нм има област с понижена пропускливост като минимума го достига около 3000 нм. Водата е малко с по-ниска прозрачност и във видимата област. (Обратно - сухия въздух, както и аргона (целта за ползването на аргон е друга) - особено в такъв тънък слой е практически „напълно” прозрачен както за видимата област, така и за инфрачервената област от спектъра.)
Около 40 до 50% от енергията на слънцето, която непосредствено достига до земната повърхност се пада на тясна област от спектъра на електромагнитното излъчване, която наричаме „видима” (понеже се възприема от очите на човека). Около 40% от енергията му се пада на така наречената „близка” част на инфрачервената част от спектъра - а това е сравнително късовълново излъчване (с дължина на вълната от около 740 до около 2500 нм). По дълговълновото инфрачервено излъчване на слънцето (преобладаващата му част) се поглъща от т. н. парникови газове (газове от триатомни и „по многоатомни” молекули - въглероден двуокис, водни пари, озон, метан и др.) и прахови частици. Т. е. това излъчване, което наричаме обикновено „топлинно” - дълговълновото инфрачервено излъчване - практически не достига до нас непосредствено от слънцето , а се дължи на вторичното излъчване на нагретите от слънцето тела (най-вече) и от вторичното излъчване на тези парникови газове и прахови частици.
Какво ще постигнете, като поставите водна прослойка зад стъклопакета. Ще намалите постъпващото непосредствено от вън излъчване във видимата област и излъчването от тази късовълнова част на инфрачервената част на спектъра. Но това се постига и с покритието на стъклата (в по голяма или по в по малка степен в зависимост от това какво, стъкло ще бъде избрано) - например тези, които наричат „4 сезона” или „stopsol” - при това при по-значимо ограничаване на излъчването от инфрачервената област по сравнение с водата. И най-вече - водата поглъща това излъчване и съответно излъчва в „топлинната” област. Докато „stopsol” ще отрази голяма част от енергията - т. е. ще се нагрее по слабо. Можем разбира се да ограничим нагряването на водата извеждайки затоплената и подавайки относително студена. Но защо да охлаждаме така помещението, като тази студена вода може да се подаде с по-голяма ефективност в конвектор. Защо да поставяме такъв стъклопакет с вода вместо стъклопакет със стоп сол стъкло, което много по ефективно ще ограничи постъпването на слънчева енергия. Как да употребим тази топлина получена от водата, която ще бъде с относително ниска температура (може, но ще бъде с ниска ефективност). Много по-ефективно ще получим топлина от слънцето монтирайки слънчев колектор - дори на стената редом с прозореца.
А зимата - каква ще е ползата от това начинание? Тогава тази енергия, която ще се погълне от водния слой поставен зад стъклопакета - много по-ефективно ще се оползотвори, ако попадне във вътрешността на помещението и се погълне от предметите, пода и стените му.
Най-вече - как ще направите този „стъклопакет”. Вижте в цитираните от вас източници - как го правят - съвсем не е лесно, евтино и достъпно.
съб авг 03, 2019 5:46 pmNeposlushko написа:
Учени от Харвардския университет са разработили циркулационна система с микроскопични струйни елементи за прозорци, която позволява да се икономисва значително повече енергия и да се намали сметката за електричество. Същевременно количеството светлина, проникваща в помещението, остава същата. Такава система може да се използва за охлаждане на слънчевите панели върху покривите, което ще повиши техния КПД. Решението на инженерите имитира кръвообращението при хората и животните. Системата на кръвообращението се състои от множество малки кръвоносни съдове под повърхността на кожата, които се разширяват, когато ни е горещо. В резултат през кожата се отделя повече топлина. По подобен начин системата за охлаждане на стъклата има множество ултратънки канали, през които циркулира вода, когато стъклото се нагрява. Каналите се състоят от тесни дълги улеи, монтирани в тънък лист силикон, който се разстила над стъклото. Постъпващата вода има ниска температура и отнема топлината. В резултат на експерименти е станало ясно, че 150 мл вода са достатъчни, за да охладят пълноразмерен прозорец с 8 градуса.

Количеството светлина оставала същата - в сравнение с какво? Такава система можело да се използва за охлаждане на соларни панели - може би. Но правете разлика - как работи кръвоносната система за да охлади организма - кръвта нагрята при протичането си през вътрешните органи, извежда топлината през повърхността на кожата използвайки я като радиатор. Но вие желаете друго - в помещенията да е по хладно отколкото навън - това вече не може да се направи по принципа на такъв топлопренос. За да ви охлажда трябва по ниска температура от тази в помещенията. Охладили прозореца със 150 мл вода - с каква температура е била водата - не е коректно такова описание.
Може да се обори всеки от примерите които сте дали - не, че не са верни - просто не са практични за случая с прозореца, а някой са просто преувеличени.

Тема "Охлаждащ колекторен прозорец с течност - идея за иновация" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: