• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко за този вид строителство.
Фитилчо - майстор
Малко да четете и за боята извънзаводско :wink:

http://www.powdercoatingusa.com/pdf/201 ... s%2038.pdf
Aluminum
Under normal conditions a single coat of Series 38 powder coating is
sufficient. In highly corrosive environments, as is found in coastal
regions or industrial atmospheres, a 2-coat system comprised of TIGER
Drylac Dryprotector 69/70000 plus a topcoat of Series 38 can be
beneficial. Both products are engineered to complement each other and
offer an excellent corrosion barrier. For objects exposed to extreme
conditions, especially where there is a possibility of filiform corrosion,
Chromate Conversion coatings or Chrome Phosphatizing has been
proven to be an excellent pretreatment choice
Здравейте,
да се включа и аз с едно питане.
Колебая се между алуминиева дограма на Етем Е75 и ПВЦ на KÖMMERLING 88 и двете са с обков MACO Multi Matic.
Ще сменям дограмата на къща в района на Перник и съответно зимата ще има радиатори под прозорците.
Колебанието ми идва от това, че на теория ПВЦ-то ще избледнее от слънцето след няколко години а пък алуминиевата има вероятност от течове и духане (това всичкото съм го чел от мнения по форумите) . Та, дайте някой съвет понеже найстина не знам на кое да се спра :?
miliad - майстор
пон юли 20, 2020 5:29 pmhtckaloqn написа:
Здравейте,
да се включа и аз с едно питане.
Колебая се между алуминиева дограма на Етем Е75 и ПВЦ на KÖMMERLING 88 и двете са с обков MACO Multi Matic.
Ще сменям дограмата на къща в района на Перник и съответно зимата ще има радиатори под прозорците.
Колебанието ми идва от това, че на теория ПВЦ-то ще избледнее от слънцето след няколко години а пък алуминиевата има вероятност от течове и духане (това всичкото съм го чел от мнения по форумите) . Та, дайте някой съвет понеже найстина не знам на кое да се спра :?
Това в червеното пък как го измисли?! Тъкмо теорията казва, че цвета няма да мръдне, а практиката.....
А това за течове и духане даже не ми се коментира.
Обикновенно крайната сума накланя везната
В апартамента в който работя дограмата е ПВЦ на 4-5 години, не знам каква марка е но знам че е била от по-скъпите. Цвят орех мисля. Та, гледам цялата е побеляла, без значение дали някога е огрявана от слънцето или не. Пробвах да изчистя едно петно с различни препарати, но резултат няма.
Имате ли идея на какво може да се дължи това?
miliad - майстор
На неподдържане. В много от новите сгради съм забелязал, че водата която се стича по фасадата оставя следи по дограмата. Варовик ли е, химия някаква ли, не знам.
А твоя случай не знам какъв е.
ср авг 07, 2019 12:44 pmnelina_london написа:
Само допреди 2 месеца бях изправена пред същата дилема за избор на дограма.В проектът ми е заложена дограма с UW <1.1.Да подчертая,че къщата е проектирана като нискоетергийна.
Ще посоча следните цени за 61 м2 прозоречна площ.
Рехау Синего -18 600лв
Рехау Генео -24 600лв
Етем Е75 с всички изолационни вложки -25.500
Кьомерлинг 88 -от 18 500лв до 22 000лв
Века82 МД -18 000лв
Саламандър Блу Еволюшън -28 000лв
Брюгман 5 камерна -24 000лв.

Спрях се на Синего.Ако разликата с Етем Е75 бе до 3000лв,щях да предпочета алуминия.
На въпросът ти дали алуминиевата дограма има място при нискоенергийните къщи-да,има.
Ако имаш големи прозорци с малко шпроси, разликата от 1 Uf при Синего до 1,26 при Етем Е75 е пренебрежителна в крайното Uw,но виж при малките прозорчета(както ще видиш в таблицата) на баните,Uw се изравнява с Uf.


20190807_121843.jpg


Това пък е таблицата на Етем Е75 от техническите брошури


20190807_121800.jpg


На Генео няма да публикувам,коефициентът е една идея по-лош от Синего,учудващо,предполагам заради армировките. Топлият дистанционер намалява с 0,1 крайното Uw. Стъклопакета е на Сейнт Гобен,идентичен с този,който бе публикувал naster.
Голяма дилема бе входната врата.Колкото и да харесвам Хьорман визуално, цената на вратата със страничен остъклен модул бе 3 пъти по-висока от тази на Етем Е75 за врати с плосък праг,а именно 4800лв спрямо 1650лв.
Нищо не е монтирано все още,за да споделя лични впечатления,но се надявам постът ми да е бил смислен.
Привет,
Строим край Самоков на около 1000 м.н.в
1. В крайна сметка избрахте Синего за пвц със студен дистанционер ли, тъй като разликата от 0.1 е минимлна, а се оскъпява не малко и реално пое ли 44 мм стъклопакет?
2. Останахте ли доволни от вратата с ЕТЕМ Е75 и с какъв пълнеж я изпълниха, защото при нас реално се явява външна и от нея се влиза в главното помещение без антре, та и тя ни е важна да е шумо и топлоизолорана що годе добре, че някои фирми ги пълнят само с фибран, а съм чел за звукоизолацията, че е добре да има и порест материал, каквото и да визира това?
2.1. Ако е удобно да споделите кой ви я направи врата за тази добра цена (че нас от Хьорман ни засилиха) и реално само чист алуминий ли беше врата или имаше и стъкло и с дръжки от двете страни ли беше, че сме с малки деца и не мога да им отключвам и заключвам при всяко излизане на някое дете на двора, а знам че се слагал някакъв електронен прекъсвач, ако е с топка вратата, но искаме да минимизираме електрониката.
3. Една и съща фирма ли ви изработи и дограмата и доволни ли сте от монтажа и дограмата, че в момента сме точно на този етап и от един месец сме на кръстопът?
До сега сме решили да или Синего или Генео пвц-то, като освен това имаме голяма витрина с плъзгане и повдигане (хебе шибе) 420 дълга на 240 висока, която след много мислене май ще изпълним с ЕТЕМ ЕS70 с троен уплътнител, защото с пвц не ни съветват макар, че Кьомерлинг има специална система Kommerling PremiDoor 88 разработена за това, но все пак било пвц, а за хебе шибе препоръчват повечето фирми да е с алуминий. Та това ние главоблъсканицата за сега.
nelina_london - специалист
Сложихме Синего с топъл дистанционер.Разликата в цената със студен бе 1лв/л.м.
Не разбрах въпроса с 44те мм,Синего е система с до 52мм стъклопакет.
От фирмата останах със смесени чувства.А,избрах тях ,защото само те бяха наясно с монтажа иначе ми беше все едно дали ще е Рехау,Кьомерлинг или Века,при идентична цена.
Проблемите дойдоха от голямата витрина,която бе монтирана със стъклодържачите отвън.
Мъдро решение е такива размери да се изпълняват с алуминиева.
Входната Етем не е лоша,при нас също е външна.Ако не ни трябваше странично остъкление щях да избера Хьорман,но така съпоставка бе грубо 2хил.лв (с дръжки и брава)срещу 5 хил.лв.
Вече съм забравила какви бяха спецификите на алуминиевият термопанел,който използваха.
Съветът ми е да не се използва ролкова брава,а ако искате дълга алуминиева дръжка да комбинирате тази брава с още една само с ключ.Ролковата изхвърля вратата и се налага чест реглаж на самата ролка и насрещник.Пробвахме с 2 модела брави,все едно и също,а автомат не искаме.
чет апр 15, 2021 7:57 pmnelina_london написа:
Сложихме Синего с топъл дистанционер.Разликата в цената със студен бе 1лв/л.м.
Не разбрах въпроса с 44те мм,Синего е система с до 52мм стъклопакет.
От фирмата останах със смесени чувства.А,избрах тях ,защото само те бяха наясно с монтажа иначе ми беше все едно дали ще е Рехау,Кьомерлинг или Века,при идентична цена.
Проблемите дойдоха от голямата витрина,която бе монтирана със стъклодържачите отвън.
Мъдро решение е такива размери да се изпълняват с алуминиева.
Входната Етем не е лоша,при нас също е външна.Ако не ни трябваше странично остъкление щях да избера Хьорман,но така съпоставка бе грубо 2хил.лв (с дръжки и брава)срещу 5 хил.лв.
Вече съм забравила какви бяха спецификите на алуминиевият термопанел,който използваха.
Съветът ми е да не се използва ролкова брава,а ако искате дълга алуминиева дръжка да комбинирате тази брава с още една само с ключ.Ролковата изхвърля вратата и се налага чест реглаж на самата ролка и насрещник.Пробвахме с 2 модела брави,все едно и също,а автомат не искаме.
Искате да кажете, че сте изпълнили голяма витрина с пвц ли, защото задължително ще я правим с алуминий особено при плъзгане с повдигане.
За ролкова брава ви разбрах и ви благодаря за съвета.
Това не съм сигурен дали го разбрах: "ако искате дълга алуминиева дръжка да комбинирате тази брава с още една само с ключ" имате предвид отвън да е с алумиева дръжка, а отвътре със стандартна дръжка ли, ако е така, то това не ни устройва, защото винаги ще трябва да има един дежурен на вратата или всяко дете ще трябва постоянно да си носи ключ, което е леко отегчително занимание, а и ще се губят ключове през ден :rolleyes: .
nelina_london - специалист
Да,голямата ни витрина е с ПВЦ,но е статична,няма отваряема част.
Ние също сме с две малки деца и затова избрахме ролкова брава с две дълги дръжки,а и не исках да се окажа заключена отвън в даден момент,но ролката избутва леко вратата и на моменти при силен вятър дори може да се отвори,ако не е заключена.
Вратата е хубава,но се оказва,че ролкови брави са предимно за автомат,когато става дума за външна врата.Не знам на Хьорман на какъв принцип са.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Дограма - Алуминиева, PVC или Композит?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: