• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко за този вид строителство.
Boxo - напреднал
Здравейте,
Предстои ми остъкляване на нова къща, която искам да е нискоенергийна.
Поради това, че имам големи прозорци и тежки стъклопакети с три стъкла (6-4-6), избора ми се свежда до високия клас PVC профили, новите композитни профили или алуминеви профили с прекъснат термомост.
От изчетеното до сега по форумите и от лични наблюдения мога да изтъкна следните положителни и отрицателни качества на профилите:
Алуминиеви профили с прекъснат термомост:
+ Дълъг живот
+ Ниска поддръжка
+ Малки температурни разширения
+ По-добър външен вид (според мен)
- По-слаби топлоизолационни качества
- Висока цена
PVC профили
+ Добри изолационни качества
+ Ниска цена
- Големи температурни разширения
- Нужда от поддръжка
- По-кратък живот
Композитни профили:
+ Много добри изолационни качества
+ Здравина на профила
- От скоро на пазара и не е ясно, какъв ще им е живота и дали няма да имат някави други експлоатационни проблеми.
- По-висока цена от PVC профилите



Относно марките и моделите, съм разгледал доста варианти и но ще се спра само на тези, които съм сметнал за най-удачни от към цена-качество и фирми, които ще ги монтират.
PVC:
Trocal 88+
Schuco Si82
Rehau Synego
Композитни:
Rehau Geneo
Алуминиеви:
Altest WDS70
Etem E75

Понеже не искам след 20 години да ми се налага да сменям дограмата, сякаш засега изключвам PVC профилите.
Rehau Geneo ми влиза в бюджета, но най-много ме притеснява, че е нова технология и няма информация за това как ще се държи след 20 години примерно.
Ето защо съм се насочил към алуминиевите профили. Schuco и Reynaers излизат извън бюджета ми, Altest WDS е най-евтиния вариант, но няма средно уплътнение и с най-ниско тегло и поради това съм се спрял на Etem E75.

Лошото е, че във форумите най-вече има информация за PVC профилите. Поради тази причина искам да се насочим главно към алуминиевите и композитните профили. Ще се радвам някой, който има такива прозорци да сподели опит.

Въпросите ми са следните:
1. Имат ли място алуминиевите профили при остъкляване на нискоенергийни къщи. (Поради големите стъклопакети, профила няма да е много, но не мога да преценя, дали термомоста който се получава няма да е в конфликт с идеята за нискоенергийна къща)
2. Марки и видове алуминиеви профили с прекъснат термомост подходящи за нискоенергийни сгради (опит и теория :-D )
3. Марки и видове композитни профили (опит и теория :-D )

Благодаря на всички, които ще се включат в темата.
zz_stefanov - майстор
Какво разбираш под нужда от поддръжка за PVC и липса на поддръжка за алуминий.
naB4o - специалист
Давам мнение като потребител, а не като производител/монтажник и т.н.
Аз сложих у дома Синего на Рехау, имах оферти и за Генео. В магазина имаше и двете, разликата беше малък превес към Генео, а цената нагоре в пъти. Генеото си е също ПВЦ, а композитното там е армировката (армиращия профил в профила). А дали ще сложат композитните профили или ще сложат нормални при производството, зависи от фирмата и колко е коректна. Заложих на Синегото, заради цената, по-ми хареса профила на външен вид, общтата роводимост на профила заедно с пакета падна около или под 0.7-0.8 в/м²К или както беше там еденицата. И двата профила имаха средно уплътнение, което ми хареса в изпълнението. Трета година съм с него, като поддръжка - нормалното почистване 2-3-4 пъти годишно според замърсяване/запрашаване.
Усеща се по-малкото изстиване (топлозагуби) сравнено с предходната пвц дограма и 24 мм пакет. Сегашния пакет е 44 мм, 4с/б/к - 4-16-4-16-4 като е с топъл кант (оскъпи с 5-600 лв) и допълнителен аргон (50-60 лв+). Става дума за 17 м² дограма в панелен апартамент.
Успех с избора.
Hursa - майстор
Boxo написа:
Композитни:
Rehau Geneo
Тези ли имате в предвид?
radius - майстор
Къде пише че пвц-то се разпада след 20 г.? Нека първо да изясним това.
naster - майстор
Аз имам приятели с ПВЦ от 95-та, по нищо не дава признаци да е за кофата. И аз избрах немска пвц пред гръцка алуминиева заради цената: за нашата къща разликата беше 15 хил. лв.
Boxo - напреднал
съб авг 03, 2019 1:38 pmzz_stefanov написа:
Какво разбираш под нужда от поддръжка за PVC и липса на поддръжка за алуминий.
Предполагам, че поради по-големите температурни разширения, PVC дограмата ще има нужда от по-честа настройка на отваряемите части в сравнение с алуминевите. Освен това с времемето повърхността на PVC профилите става по-грапава и по-трудно се почиства. Това са от лични наблюдения, но не с най-високия клас PVC профили - там може и да не е така и това се опитвам да разбера.
naster написа:
Аз имам приятели с ПВЦ от 95-та, по нищо не дава признаци да е за кофата. И аз избрах немска пвц пред гръцка алуминиева заради цената: за нашата къща разликата беше 15 хил. лв.
Въпроса е дали качеството нa PVC профилите от 95-та и тези сега е еднакво, защото навремето профилите може да са идвали от Германия, но сега не е много ясно от къде идват, въпреки че всички производители на дограма твърдят, че идват от там.
При мен раликат между Rehau Synego и Rehau Geneo e 1500лв, a между Rehau Geneo и Etem E75 e 3500лв и именно затова не мога да взема решение. Ако разликата беше 15000лв нямаше да има дилема.
radius написа:
Къде пише че пвц-то се разпада след 20 г.? Нека първо да изясним това.
На всякъде пише, че живота на една PVC дограма е 20-30 години. И аз съм съгласен, че ако самата дограма е със северно изложение, сигурно може да изкара и 40 години, но какво правим с тези с южно и западно изложение? И все пак вече основно ползват рециклирана палстмаса за профилите, което значително намалява живота им според мен.
naB4o написа:
Генеото си е също ПВЦ, а композитното там е армировката (армиращия профил в профила). А дали ще сложат композитните профили или ще сложат нормални при производството, зависи от фирмата и колко е коректна.
Поне по това, което съм чeл профила на Geneo-то е изработен от фиброкомпозит ( PVC смесено с фибростъкло). Вътре за по малките прозорци може да няма армировка, но за по-големите заложиха метална армировка. Не съм срещал композитна армировка, но може и да има. Това, което ме притеснява в този нов материал, е че е на пазара от 10 години и няма данни, как ще се държи във времето!
Hursa написа:
Boxo написа:
Композитни:
Rehau Geneo
Тези ли имате в предвид?

Да това е профила , но за съжаление поради големината на прозорците при мен фирмата, която ми даде оферта иска да сложи метални профили вътре за да усили профила. А и тези изолационни вложки вътре, не ми ги предлагат.
zz_stefanov - майстор
пон авг 05, 2019 12:42 amBoxo написа:
съб авг 03, 2019 1:38 pmzz_stefanov написа:
Какво разбираш под нужда от поддръжка за PVC и липса на поддръжка за алуминий.
Предполагам, че поради по-големите температурни разширения, PVC дограмата ще има нужда от по-честа настройка на отваряемите части в сравнение с алуминевите. Освен това с времемето повърхността на PVC профилите става по-грапава и по-трудно се почиства. Това са от лични наблюдения, но не с най-високия клас PVC профили - там може и да не е така и това се опитвам да разбера.
........
Ако са спазени допуските предвидени от производителя при проектирането на дограмата и последващ правилен монтаж (монтажниците да не са раздули рамката, изкривили плоскастта....) проблеми не трябва да имаш. След неправилен монтаж съм имал проблем, че въпреки всякакви настройки палците не достигат до насрещниците или да се докосват само с връхчетата при което може да се прояви сезонност.
Наложи ми се да настройвам над двеста механизма на обект където не се затваряха добре. Първоначално мислех че са избягали настройките, но после научих че така е издаден обекта. На друго място където настройките бяха направени добре, след осмата година нищо не беше мръднало.
Като цяло, освен избора на качествен профил, много е важен качествения монтаж.
Калпавите монтажници могат да окепазят и най скъпата дограма.
VLADO66 - майстор
И качествения обков също има значение.Не знам на Etem колко са дебели профилите като материал, но бера ядове с една дограма на Alumil.За да докарат цена близка до PVC-то, профилите са тънки и леки като хартия.Врати увисват, дръжки се отскубват, стоперите на вратите където ги има потъват във вратите.В къщи имам Rehau златен дъб от 2005 година и въобще не е избелял никъде, нито се е налагало да правя реглаж някъде.
EDI - майстор
Точно този РЕХАУ и аз го имам от тогава 2004-2005, не съм ги пипнал вече 14 години за нищо.Единия джам е изток-юг, нито е избелял, нито се е променила геометрията.Жената само бърше с парцала.Та едновремешните профили не са като сегашните.Да не говорим за металните укрепващи профили вътре.То и с ламината е така, този в кухнята е от 2005-а година, преживя наводнение и нищо му няма.Като режа стари парчета от него и нови със същата дебелина, разликите са огромни - и в тялото и в покритието.Вероятно сега такива качествени профили за дограма няма или ако има, трудно се намират.Моето лаишко мнение е качествена ПВЦ дограма и пакет и качествен монтаж, независимо от цената, не се купува всяка година.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Дограма - Алуминиева, PVC или Композит?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: