• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Всичко за този вид строителство.
naster - майстор
Бохо, нашата дограма избрахме да се монтира пред зида на дървена конструкция, дюбелирана в бетоновите елементи и частично в тухлите. Инспирация почерпих от пасивната къща във Войнеговци след доста въпроси към собственика. Дограмата му е алуминиева
Boxo - напреднал
пон авг 12, 2019 7:18 amnaster написа:
Бохо, нашата дограма избрахме да се монтира пред зида на дървена конструкция, дюбелирана в бетоновите елементи и частично в тухлите. Инспирация почерпих от пасивната къща във Войнеговци след доста въпроси към собственика. Дограмата му е алуминиева
Naster, Благодаря за информацията. Сякаш и аз повече клоня към алуминиева дограма. Пасивната къща във Войнеговци ми е малко далече, че да почерпя инфомрация от там, но по това което гледах в нета за нея видях, че е с дограма Alumil Supreme S91. Нямам оферти за профили Alumil, но си мисля, че S91 ще ми излезе извън бюджета. По-скоро Alumil Supreme S77 ми изглежда по-близък до Etem E75. Някой има ли поглед върху профилите на Alumil? VLADO66 беше написал, че били тънки.
naster - майстор
Аз по-скоро визирах начина на монтаж, а вметката, че е алу беше единствено, за да допълня, че е възможно и алу дограма да се монтира пред фасадата. Всичко това поради съмненията как да се хване дограмата на предния ръб на тухлата. И още един плюс за монтаж пред зида: само винтът минава през профила, а не целият дюбел. Само като съвет. Иначе алумил излезе и от нашия бюджет. 15000 разлика спрямо кьомерлинг, но тук говорим за 46 м2 по спомени, и двата вариантаса сертифицирани за пасивна къща. Дано е от полза
Boxo - напреднал
вт авг 13, 2019 11:03 pmnaster написа:
Аз по-скоро визирах начина на монтаж, а вметката, че е алу беше единствено, за да допълня, че е възможно и алу дограма да се монтира пред фасадата. Всичко това поради съмненията как да се хване дограмата на предния ръб на тухлата. И още един плюс за монтаж пред зида: само винтът минава през профила, а не целият дюбел. Само като съвет. Иначе алумил излезе и от нашия бюджет. 15000 разлика спрямо кьомерлинг, но тук говорим за 46 м2 по спомени, и двата вариантаса сертифицирани за пасивна къща. Дано е от полза
Благодаря за съвета. На този изнесен монтаж ме притеснява дървената конструкция. Тука трудно се мамира качествен дървен материал. Вие какъв материал ползвахте за рамката и как го обработихте против гниене и гадини?
naster - майстор
Материалът е иглолистен от изсушени и обработени в автоклав слепени греди 5/10/1300. Предлага се от почти от всички борси, но го правят в Jaf, с. Мусачево. Цената е височка, ок. 1100 лв/м3 по спомен. Преди изолацията мисля да му намажа още един слой Бохемит, ей така да се намирам на работа
Boxo - напреднал
Още малко информация за Алуминиевата дограма:
За по-здрави сглобки на ъглите трябва да се използва ъглонабивна машина. Освен здравината, това позволява да се сложи обков за PVC прозорци на алуминиевите, което до колкото разбрах е по-добрия вариант.
Относно цветовете, специално ЕТЕМ предлагат заводски боядисани профили, като цената им е 5-10 % по скъпи от белите. Явно фирмите за дограма не ползват тази екстра и когато предлагат цветни профили, купуват бели и после задължително през прахово, а от там цената е 30% нагоре, не само на дограмата, а на цялото изделие :? Дали качеството на фабрично боядисания профил е еднакво с това на боядисаното в някой цех за прахово боядисване? Единствения минус е, че трябва да се чака повечко време за производство на цветя в завода.
Относно широките алуминиеви профили с прекъснат термо мост, подредбата според мен е следната:
Viva Aluminium TBO 70 - Най-лекия и съответно най-евтиния профил. 39мм изолатор. 3 уплътнения
Altest WDS70 - Профил с по-дебели стени и малко по-висока цена. 34мм изолатор. 2 уплътнения
Етем 75 - Висококачествен алуминие профил. 39мм изолатор. 3 уплътнения.
Schuco и Reynaers не ги разглеждам, тъй като са значитлено по-скъпи и излизат извън бюджета ми.

Ще се радвам някой да сподели още информация за алуминиевите профили.
tarlyo - специалист
Ако знаеш английски...
https://www.alumil.com/docs/default-sou ... f4a77ee_40

Алтеста го забрави - кофти изолация, иначе е тежък профила.
Вива-та сигурно е най-тънък, тези винаги са гонили ниска цена, а и онай-отскоро произвеждат алуминий.
vitorio83 - специалист
съб авг 03, 2019 8:54 pmnaster написа:
Аз имам приятели с ПВЦ от 95-та, по нищо не дава признаци да е за кофата. И аз избрах немска пвц пред гръцка алуминиева заради цената: за нашата къща разликата беше 15 хил. лв.
Произвежда се в София, не е гръцка.
Boxo - напреднал
пет окт 25, 2019 11:22 amvitorio83 написа:
съб авг 03, 2019 8:54 pmnaster написа:
Аз имам приятели с ПВЦ от 95-та, по нищо не дава признаци да е за кофата. И аз избрах немска пвц пред гръцка алуминиева заради цената: за нашата къща разликата беше 15 хил. лв.
Произвежда се в София, не е гръцка.
Коя марка се произвежда в София а не в Гърция?
naster - майстор
Може би имаше предвид Етем, а аз говорех за Алумил.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Дограма - Алуминиева, PVC или Композит?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: