Всичко за този вид строителство.

Бихте ли си посторили пасивна къща?

57%
Да.
20
14%
Не.
5
29%
Да, ако не е много скъпо.
10

Общо гласове: 35

VLADO66 - майстор
Хубаво е да се разровите в целия раздел за пасивните къщи viewforum.php?f=80 там има доста неща за четене и отговори на вашите въпроси.Жалко, че колегата Tsilkov отдавна не съм го виждал тук, иначе щеше да ви отговори накратко
nelina_london - специалист
Благодаря за съвета!Разделът съм го изчела няколко пъти,но не срещнах да е коментирано за TFA и понеже naster го спомена ,се загледах в квадратурите на сертифицираните къщи,които се различават чувствително от РЗПтата.
Тоест ,отопляемото ми РЗП е 266м2,а TFA около 195.
И като платя първата сметка за отопление ,да не я разделя на 266м2 и да ги сравня с пасивната .
Арх.Цилков е проектирал нашата сграда,и може да ми даде отговор.Целта бе по-скоро дискусия и реално потребление /сравнение на пасивна къща,спрямо обикновена или нискоенергийна.
naster - майстор
съб фев 01, 2020 8:23 amnaster написа:
Нали затова е пасивна, под 10 вата/м2 топлозагуби на “обработена подова площ”. Treated floor area
Edit: Да се чете "...под 10 вата/м2 топлинен товар..."

И... да, площта, където може да се стъпи, т.е. само светлите площи. Обемът го пренебрегват според мен, защото сертифициращият институт прилага единствено методологията с РНРР софтуера си, където има допуски и препоръки: светлите височини наистина биха варирали малко 2.5-3.5м примерно, тъй като с по-малко никой няма да работи, а с повече няма да излезнат сметките.
speka_rs - майстор
ср фев 05, 2020 8:53 amnelina_london написа:
Ааа,не тук не съм се объркала . :-D Под 15 kwh/m2 за година.
По-точно се води kwh/m2a ,като последното "а" е annual ( годишно).
В такъв случей аз съм със грешка, но Владо говореше в началото за 20 W/m2, а ти за 15 kwh/m2 на година който са съвсем различни неща.
Не искам да изглежда като заяждане, а да бъде по скоро като конструктивно изясняване на мерните единици.
Последна промяна от speka_rs на ср фев 05, 2020 6:27 pm, променено общо 1 път.
naster - майстор
Точно така, грешката е вярна. Едното мери топлинния товар/м2 (необходима мощност да удоволетвори топлозагубите), а другото топлинните загуби/м2 на годишна база (функция на топлинните съпротивления на материалите и денградусите за региона).
nelina_london - специалист
Аз си дрънкам ,без да вникна в същността.
Добре,че naster,пак е внесъл яснота.

Топлинният товар го изчисляват като сбор от топлозагуби +загуби от вентилация.В нашият проект е стая по стая,накрая сумарно.
Аз приемам като по-голям коректив годишния,защото там определят изразходените киловати по различните месеци и добивам по-ясна цялостна представа за целия отоплителен сезон.
Оставам на мнение,че липсата на обем в изчисленията е некоректна ,спрямо общия резултат.Разликата между 250 и 350 см във височина е доста голяма. PHPP е доста детайлен,пропускът е в самия стандарт /критерии/показатели за придобиване на заветния сертификат.
resistbody - майстор
ср фев 05, 2020 9:58 pmnelina_london написа:
... за придобиване на заветния сертификат.
Файда ??? от тоя сертификат в България ...
VLADO66 - майстор
чет фев 06, 2020 1:31 amresistbody написа:
ср фев 05, 2020 9:58 pmnelina_london написа:
... за придобиване на заветния сертификат.
Файда ??? от тоя сертификат в България ...
Засега единствената файда е, че можеш да се освободиш от данък сгради за 10 години, само че не съм наясно дали сертификата и паспорта на сградата са едно и също нещо и дали биха го признали в общината.Ако на него пише сграда клас А, не би тлябвало да има проблем.
naster - майстор
Навсякъде, където съм чел, официалните показатели са наистина топлозагубите на м2 за година (15Квата), но се приема И топлинния товар на м2 (10вата). Това са по-старите стандарти, включващи и общо 120Кват/м2а за всички енергийни нужди като БГВ, осветление, и т.н. После, мисля, ги намалиха на 60... Лично за мен нулево-енергийните и пасивните плюс къщи не са представлявали интерес, разглеждайки диапазона на стандарта. Там възможностите са безкрайни, но резултатите са непропорционални на стойността на инвестицията и срока на откупуване.

Веднага след като посетих пасивната къща и се запознах с разликите спрямо нискоенергийната, установих, че стъпката нагоре е много по-малка, отколкото си представях. Направих си мой калкулатор в ексел с всички ламбди, сечения, квадратни метри, денградуси и т.н. Със сигурност имам някой термомост, който съм пренебрегнал в голямата картина. Но за мен и влошено представяне в рамките на 20-30% в топлозагубите, би бил добър резултат. Когато целиш просто максимален комфорт и здравословна среда, а не сертификата.
nelina_london - специалист
Трябваше да сложа кавички на заветен сертификат,естествено,че е ненужен.За него и блоуър тест трябва.
Защо си мисля,че преди няколко години промениха закона за данъците...и тези с клас А не ползват облекчения :? ?
Ако пък ползват ,да се напъна за енергиен поспорт,защото по проект се разминавам на косъм с клас А за цялостна консумация.
Колкото до нулево енергийните,също съм на мнение,че не са моята бира....ако си накичим целия двор с фотовоалтаици,може да минем и без изолация и други стандарти :)
Трудно ми е с цитатите от телефона ,но арх.Цилков бе на същото мнение като naster,за малката разлика между нискоенергийна и пасивна.Или по-скоро удовлетвореността на неговите клиенти от нискоенергийните резултати,затова никой не напирал за пасивни.

Тема "Бихте ли си посторили пасивна къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: