Всичко за този вид строителство.

Бихте ли си посторили пасивна къща?

57%
Да.
20
14%
Не.
5
29%
Да, ако не е много скъпо.
10

Общо гласове: 35

nelina_london - специалист
Абсолютно споделям виждането на naster.
Единственото по-скъпо нещо е дограмата.
Инвестирането в повече изолация,особено на стените се увеличава само с процент.
Конкретно при нас, разликата между стандартния 10см ЕПС и това,което сложихме -20 см на стени и 33см на еркери и част от шайбите,доведе до поскъпване от 2500лв на 250м2 изолация.Толкова е и сумарното поскъпване на фибран за под и вата за тавана.
Тези допълнителни разходи лесно се компенсират от избора на рекуператор +климатик и инсталацията им,вместо заводска термопомпа с подово.
ky-kyy - майстор
Като чуя "пасивен" и се присещам за пасивен хомосексуалист.....Та и пасивната къща, ще е някоя педерастка работа....
naster - майстор
Определено сме далече още. “Виж непрочетените теми” са 75-80% “Отопление”.
resistbody - майстор
Аз до пасивна няма да докарам, но се стремя нискоенергийна... тея дни ще ходя да гледам една смятана да бъде пасивна... въпреки това пак е предвидено отопление..
naster - майстор
Пасивна не означава непременно без отоплителна система. Всичко зависи какви топлозагуби има. Според тях се подбира и изгражда отоплителната система. Аз се надявам да я докарам до пасивна, но дори и да достигна 20-25, а не 15 кв/м2а ще съм доволен.
nelina_london - специалист
Отделих време да разгледам внимателно данните за сертифицираните пасивни къщи в България.Повечето са с 25-26 см ЕПС,дори графитен на стените,20-30 XPS на пода и 30-50см изолация на покрива.
Друго нещо прикова любопитството ми.
Навсякъде бе опомената квадратура (treated floor are TFA) и спрямо нея дават разбивката с отоплителния demand.

Прикачен файл:
20200204_231924.jpg
Много ми е странно изключването на стълбището,при положение,че там има отопляем обем.Това под вратите е още по-странно...Само килера под стълбището влиза на 50%.
Не разбрах ,външният контур на стените до thermal envelope влиза ли ?А вътрешните стени?
По пътя на логиката са изключени.
Защо никъде в характеристиките на въпросните къщи не бе опоменат обема?
Отоплителният товар е различен при височина на помещението 2,50м и 3м.,да не говорим за емпорета...,а навсякъде присъства само мярката kwh/m2 ..
При нас (нискоенергийна къща)е изчислено 36kw/m2,но са ни увеличили обема на стаите ,като са добавили по 20см във височина или по погрешка,или аз не разбирам ,но е смятано по отопляемо РЗП,не по TFA .И други грешки,но да не изпадам тук в излишни подробности.
И естествено,тук не влиза COP на климатиците,които са определени с обща мощност от 10 KW за чиста отопляема площ,без всички стени,от 200м2.
resistbody - майстор
Тая където ще гледам е с 30епс отвън и 20 хпс на пода и в основите.. ама тоя план където си го качила не е на къща а на котора..
nelina_london - специалист
Това е нагледен пример от нета,как се изчислява квадратурата за въпросните 《15 kw/m2 .
speka_rs - майстор
ср фев 05, 2020 12:28 amnelina_london написа:
Това е нагледен пример от нета,как се изчислява квадратурата за въпросните 《15 kw/m2 .
Нели ще си позволя да те поправя, че не са 15 kw/m2, а 15 w/m2.
Да не стават грешки при четене. Че разликата е има няма 1000 пъти.
nelina_london - специалист
Ааа,не тук не съм се объркала . :-D Под 15 kwh/m2 за година.
По-точно се води kwh/m2a ,като последното "а" е annual ( годишно).

Тема "Бихте ли си посторили пасивна къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: