Всичко за този вид строителство.
Dare_Devil - помощник
Предстои ми купуване и основен ремонт на къща, та се замислям по въпросите за подобряване на енергийната и ефективност. Докато фасадата е горе-долу ясна, остава въпросът с прозорците. И двамата със съпругата ми сме почитатели на големите прозорци и това води със себе си проблеми както със сигурността, така и с енергийната ефективност. По отношение на сигурността съм измислил плъзгащи, заключващи се кепенци, които ще могат да обезопасят къщата за достатъчно време, че да дойде СОТ (това е за моментите, когато не сме вкъщи). Тези кепенци ще пазят къщата и от прегряване от силното лятно слънце (повечето прозорци са южни), но се замислих за зимата - би ли имало някаква полза ако те от своя страна имат и слой термоизолационен материал, предвид, че не са плътно затворени (както си го представям, не виждам вариант в който не остава луфт от някой друг милиметър между кепенеца и фасадата).
naster - майстор
Имал съм подобна идея. Дори вместо изолация, бих ги реализирал с жалузи, за да осигурят движение на въздух при отворени прозорци и затворени кепенци. Ако не са плътно по фасадата, едва ли ще имат значителен ефект като топлоизолация. По-скоро като шумоизолиращи пана, ако мястото е шумно.
Dare_Devil - помощник
пон юли 13, 2020 11:16 amnaster написа:
Имал съм подобна идея. Дори вместо изолация, бих ги реализирал с жалузи, за да осигурят движение на въздух при отворени прозорци и затворени кепенци. Ако не са плътно по фасадата, едва ли ще имат значителен ефект като топлоизолация. По-скоро като шумоизолиращи пана, ако мястото е шумно.
Всъщност именно това ми се върти из главата - ако няма термичен ефект, то по-скоро може би бих ги реализирал във вид на жалузи, хем както казваш заради вентилацията, хем и заради визията на жалузите, която повече ми допада. Но пък ако има начин да има и термичен ефект - бих предпочел това пред възможността за вентилация.

<edit>

И възможно решение, което ми хрумна за обиране на тия луфтове между кепенците и стените:
Изображение
resistbody - майстор
Виж тези, на мен много ми харесват, сега дали се намират по напите ширини ме мога да ти кажа... но при отворено положение действа като сенник даже :)


Изображение
BLUEPUPIL - майстор
пон юли 13, 2020 11:40 amDare_Devil написа:
хем и заради визията на жалузите, която повече ми допада.

Прикачен файл:
0080.jpg

Тема "Кепенци на прозорците" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: