Всичко за този вид строителство.
hett - напреднал
Вписва ли се камината във формата нискоенергийна къща?
Приемаме, че говорим единствено за уюта който създава, а не като основно отопление.

Най-вече ме тормози това - самия комин не е ли една голяма пробойна/термомост от гледна точка
на енергоефективността?

Ако въпроса е задаван вече - извинявам се и моля да ме насочите към темата.
iliya_i - майстор
нед фев 14, 2021 7:45 pmhett написа:
Вписва ли се камината във формата нискоенергийна къща?
Ти за сертификат (или медал) за енергийна ефективност на къщата ли се бориш или за къща, удобна за живеене?

Най-ефективна е къща в която не се живее - енергийни разходи 0.00 лева.
hett - напреднал
нед фев 14, 2021 8:03 pmiliya_i написа:
нед фев 14, 2021 7:45 pmhett написа:
Вписва ли се камината във формата нискоенергийна къща?
Ти за сертификат (или медал) за енергийна ефективност на къщата ли се бориш или за къща, удобна за живеене?

Най-ефективна е къща в която не се живее - енергийни разходи 0.00 лева.
Въпроса е - комина е ли голяма пробойна? И съответно - има ли смисъл от много изолация една къща, ако комина е голяма пробойна?
Нямам никаква представа изолират ли се, не се ли комини и т.н. Нищо не разбирам от комини и камини.

Не говорим за сертификати и подобни.
iliya_i - майстор
пон фев 15, 2021 8:26 pmhett написа:
нед фев 14, 2021 8:03 pmiliya_i написа:
нед фев 14, 2021 7:45 pmhett написа:
Вписва ли се камината във формата нискоенергийна къща?
Ти за сертификат (или медал) за енергийна ефективност на къщата ли се бориш или за къща, удобна за живеене?

Най-ефективна е къща в която не се живее - енергийни разходи 0.00 лева.
Въпроса е - комина е ли голяма пробойна? И съответно - има ли смисъл от много изолация една къща, ако комина е голяма пробойна?
Нямам никаква представа изолират ли се, не се ли комини и т.н. Нищо не разбирам от комини и камини.

Не говорим за сертификати и подобни.
По принцип функцията на комина е да е топъл. Ако е направен както трябва (съответно изолиран в откритата част) няма как той да прави пробива в перфектната изолация. Особено пък когато се ползва по предназначение.
chapara - майстор
И освен че истинската камина има клапа за да не Флиза Дет Мароз :-D
Lisko - майстор
Да споделя малко факти от личен опит.
1. Къщата не е с претенции за "енергийно ефективна".
2. Камината въобще не е с претенции за енергийно ефективна, но е кеф да виждаш пламък от истински дърва и да чуваш пукането.
3. Има клапа, клапата се отваря на макс при работа (всички други някогашни опити за полу-отваряне са завършвали с одимяване).
4. Като стане време за лягане и вече няма пламък, остава жарава. Ако затворя клапата с цел "да не бяга топло през комина" само след минути започва да мирише на дим и сензора за дим почва да пищи.
5. Оставям я отворена и на сутринта не съм забелязал да е нещо много студено и отоплението да се е включвало повече от нормалното. Понякога съм я забравял 2-3 дни отворена, тъй като няма никакви признаци по които да се усетя.
6. Когато идва коминочистач ми каза че при необходимост да дърпа яко, се отваря входната врата. По този начин има откъде да дръпне. Този трик може да се ползва ако в първите минути при палене димът се връща. Ползвал съм трика изключително рядко. Казвам го по-скоро за илюстрация, че когато няма отворена врата/прозорец, загубите на топъл въздух през комина са малки.
preslav - майстор
вт фев 16, 2021 5:06 amLisko написа:
Да споделя малко факти от личен опит.
1. Къщата не е с претенции за "енергийно ефективна".
2. Камината въобще не е с претенции за енергийно ефективна, но е кеф да виждаш пламък от истински дърва и да чуваш пукането.
3. Има клапа, клапата се отваря на макс при работа (всички други някогашни опити за полу-отваряне са завършвали с одимяване).
4. Като стане време за лягане и вече няма пламък, остава жарава. Ако затворя клапата с цел "да не бяга топло през комина" само след минути започва да мирише на дим и сензора за дим почва да пищи.
5. Оставям я отворена и на сутринта не съм забелязал да е нещо много студено и отоплението да се е включвало повече от нормалното. Понякога съм я забравял 2-3 дни отворена, тъй като няма никакви признаци по които да се усетя.
6. Когато идва коминочистач ми каза че при необходимост да дърпа яко, се отваря входната врата. По този начин има откъде да дръпне. Този трик може да се ползва ако в първите минути при палене димът се връща. Ползвал съм трика изключително рядко. Казвам го по-скоро за илюстрация, че когато няма отворена врата/прозорец, загубите на топъл въздух през комина са малки.
+1
nelina_london - специалист
И според мен,на теория не е препоръчително,а на практика коминът няма да се усеща.
Когато проектирахме,архитектът ни посъветва ако има камина за спорадично използване,да има някаква клапа горе ,предполагам ръчна,при изхода на комина.Решихме,че не искаме камина,но имаме подобие на комин за въздуховодите.Да ,вътре е натъпкан с вата,но има пусната тръба за аспиратор,която стои отворена в кухнята.ПВЦ е и има от онези смешни гравитачни клапи близо до комина.
Понеже,къщата все още не се отоплява, ми е лесно да замервам движението на температурата вътре,спрямо външната.
Определено ,не съм усетила разлика от аспирационната тръба.
Вчера,при -11 °вън,вътре бе 15,а като пекна слънце и достигна 0°вън,вътре бе 22°.
За сравнение имаше случай,в който бяхме забравили един прозорец на ножица за 2 дни.Вън беше около нулата,а вътре температурата бе паднала с 3° до 12°.Преди отворения прозорец,вътре бе 16°.
Моят извод е,че коминът не може да се сравни с друг отвор,с директно постъпване на студен въздух.
Единствено ако има рекуператор,трябва да се съобрази с наличието на камина и балансирането/разбалансирането на потока.
schuldiner - майстор
Lisko, нямаш ли тръба входящ въздух? Ако не може по най-късия път през стената, поне през комина. Да ти гори кислорода в уплътнено помещение е опасно. В този смисъл камина и пасивна къща... то става, ама иска умна автоматизирана система за контрол на горенето. С ръчна се губи икономията.

Тема "Вписва ли се камината във формата нискоенергийна къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: