Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
Нали за това някои рекуператори за ПК имат режим "камина".Вкарват повече въздух,отколкото изкарват-действат разбалансирано.
Вярно,че няма да е най-икономичното решение,но едва ли романтиката с камината ще е по-честа от два пъти седмично.
brick - специалист
вт фев 16, 2021 12:15 amchapara написа:
И освен че истинската камина има клапа за да не Флиза Дет Мароз :-D
Дед Мороз влиза през вратата, така че клапата ще те опази изключително от Санта:
Чем Дед Мороз отличается от Санта-Клауса (21 фото) - вж. точка 5, сори за офтопика Изображение

Инак клапа имаше още печката на баба ми на село едно време, и като дете се чудех защо е сложена, след като баща ми ме беше инструктирал строго да не я затварям никога заради риска от отравяне с въглероден окис (оксид на новговор).
Lisko - майстор
вт фев 16, 2021 8:33 amschuldiner написа:
Lisko, нямаш ли тръба входящ въздух?
Какво е това?
Christo - майстор
ср фев 17, 2021 7:11 pmLisko написа:
вт фев 16, 2021 8:33 amschuldiner написа:
Lisko, нямаш ли тръба входящ въздух?
Какво е това?
За да гори правилно камината, трябва да влиза свеж въздух от някъде под огнището(най-общо казано). В противен случай, камината смуче въздух от стаята. В стаята се създава понижено налягане заради излизащия през комина топъл въздух и през неплътностите на дограмата прониква студен въздух от вън и камината започва съвсем да не топли. Ако дограмата е качествена, горенето се затормозява заради липса на кислород и камината почва да пуши. Проблемът се решава, както картинките на schuldiner показват.
Lisko - майстор
чет фев 18, 2021 2:40 pmChristo написа:
ср фев 17, 2021 7:11 pmLisko написа:
вт фев 16, 2021 8:33 amschuldiner написа:
Lisko, нямаш ли тръба входящ въздух?
Какво е това?
За да гори правилно камината, трябва да влиза свеж въздух от някъде под огнището(най-общо казано). В противен случай, камината смуче въздух от стаята. В стаята се създава понижено налягане заради излизащия през комина топъл въздух и през неплътностите на дограмата прониква студен въздух от вън и камината започва съвсем да не топли. Ако дограмата е качествена, горенето се затормозява заради липса на кислород и камината почва да пуши. Проблемът се решава, както картинките на schuldiner показват.
Нямам такава тръба. Всяка къща трябва да има някакви неплътности, защото не е само огъня дето иска кислород. Хората вътре също дишат.
resistbody - майстор
нед фев 21, 2021 9:11 amLisko написа:
Нямам такава тръба. Всяка къща трябва да има някакви неплътности, защото не е само огъня дето иска кислород. Хората вътре също дишат.
Пишеш на грешното място, в нискоенергийните и пасивните се целит точно това и вентилация с рекуператор.. точно за това е темата за камина... иначе на моята не ефективна постройка имам ф110 под камината да си смуче отвън...
Andri01 - майстор
На камината и трябва въздух за две неща. Въздух около димохода,който се затопля и излиза в стаята. И второ-въздух,който да влиза директно в камерата -за изгаряне. Интересно ми е как вкарваш този въздух директно в камерата? Отворите на камините за въздуха са малки,намират се отпред и подават директно в камерата. Защото ако има тръба само за външен въздух,то той ще охлажда стаята/ освен с рекуператор, разбира се/ и после ще влезе в камината за изгаряне. При мене дограмата е дървена и не особено уплътнена. Само като се пусне ширма,се налага да се отвори малко вратата към коридора
Svetoslavoff1 - майстор
Някои камини имат опция за отвор отдолу, от който да се вкара външен въздух. Аз така бях подготвил навремето да вкарвам външен въздух в горивната камера, но понеже и при мен е дървена дограма, а и по вратите си има аралъци, та все отлагам да го довърша.
Andri01 - майстор
Е, това е идея наистина. Директно с тръба ?! Но не се ли отразява на горенето-студен въздух е все пак?

Тема "Вписва ли се камината във формата нискоенергийна къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: