Всичко за този вид строителство.
Slavov99 - специалист
Здравейте, след доста четене реших и аз да споделя един проект, с който съм се захванал-построяване на къща, насочена към това да е нискоенергийна. Концепцията и технологията, която съм избрал-стоманобетонен фундамент, стоманена носеща конструкция и сандвич панели. Стоманената конструкция е вътрешна, частично видима в интериора. Стените са планирани от 120мм ПУр+80 или 100 мм каменна вата, затворено с картон. Покрив 150мм ПУр, 80 или 100мм каменна вата, картон. Под 100мм ХПС(върху плочата), водно подово, 40мм замазка и настилки, вероятно гранитогрес. Към момента конструкцията е вдигната и се изчаква доставка и монтаж панели. Сега съм на етап избор на дограма. Вариантите са Етем Е75, Кьомерлинг Алукап 88 и очаквам оферта и от Рехау. По тази точка приемам съвети и препоръки. Разликата между Етем и Кьомерлинг е ~30%. Въпросът е срещу тези 30-% повече реално какво получавам при алуминиевата система- по-дълъг живот или чисто дизайнерски елемент?
Tsilkov - майстор
Алуминия дава по-дълъг живот и малко линейни разширения. Разбира се ПВЦ-то от отдавана се е доказало че издържа и то.
Theshooter02 - помощник
нед апр 25, 2021 5:10 pmSlavov99 написа:
Стените са планирани от 120мм ПУр+80 или 100 мм каменна вата, затворено с картон. Покрив 150мм ПУр, 80 или 100мм каменна вата, картон. Под 100мм ХПС(върху плочата), водно подово, 40мм замазка и настилки, вероятно гранитогрес. Към момента конструкцията е вдигната и се изчаква доставка и монтаж панели.
Въпрос: Стенната вата външно или вътрешно ще я слагате? Как решавате въпроса с евентуален конденз стени или покрив?

Поздрави и успех в начинанието! :o
Slavov99 - специалист
Ватата ще е вътре, освен термо изолация ще служи и за звукоизолация. Според няколко калкулатора няма опасност от конденз по вътрешната част на панела, точката на роса е вътре в него, поради това мисля да се откажа и от паробариера под картона.
BLUEPUPIL - майстор
нед апр 25, 2021 5:10 pmSlavov99 написа:
Концепцията и технологията, която съм избрал-стоманобетонен фундамент, стоманена носеща конструкция ===

На прав път си!


Прикачен файл:
1qwer.jpg
Чираче - майстор
съб май 08, 2021 8:05 pmBLUEPUPIL написа:



На прав път си!



1qwer.jpg
Съгласен съм, но без тия тонове излишно желязо от картинката. Има и други варианти. И ми омръзна да слушам за разни измислени паропрегради или разни други измислици.
vladtod - специалист
съб май 08, 2021 3:39 pmSlavov99 написа:
Ватата ще е вътре, освен термо изолация ще служи и за звукоизолация. Според няколко калкулатора няма опасност от конденз по вътрешната част на панела, точката на роса е вътре в него, поради това мисля да се откажа и от паробариера под картона.
Не знам дали знаеш, но каквато и изолация да сложиш от вътре , ръмене на дъжд се чува сякаш вали градушка. Гаража ми е 80 мм сандвич панел и е ужасен звука.
BLUEPUPIL - майстор
нед май 09, 2021 9:02 pmЧираче написа:
Съгласен съм, но без тия тонове излишно желязо
от картинката. Има и други варианти.
Ето ти една оглозгана конструкия.



Прикачен файл:
01QWAS.jpg
Slavov99 - специалист
Според вас струва ли си панелите да са PIR вместо PUR?
Чираче - майстор
пон май 10, 2021 2:00 pmBLUEPUPIL написа:
нед май 09, 2021 9:02 pmЧираче написа:
Съгласен съм, но без тия тонове излишно желязо
от картинката. Има и други варианти.
Ето ти една оглозгана конструкия.
01QWAS.jpg
Имах в предвид, че няма нужда от тия тежки двойно Т профили. Може да се направи и с ферми.

Тема "“Метална” може би ниско енергийна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: