• 1
  • 2
Всичко за този вид строителство.
kr1100 - майстор
вт май 02, 2023 7:32 pmB0bi написа:
Ти попита "от къде ще се осигури тока". Аз само вметнах без нищо повече. Питащият споменава "от комшиите". Това все ми се струва, че принципно е незаконно, камоли енергото да го благослови. Виж като комбинация ("по ръба) може да мине.
Е от агрегата като идват на проверка от ЕРП то , иначе от съседа с кабел и му плащаш тока.
В тази държава само тъпотии от бюрокрацията от енергодружествата и от ВиК.
silent - майстор
А в оная тема за човека дет иска да прекара две тръби в мазето го пращаш при конструктори архитекти и бабички за подписи ....всичко в тая държава е направено с една единствена цел ..... да ти се ебе мамата без извинение ...едно време по соца електрифицираха де що има колиба по махалите ...наскоро гледах два километра стълбове извън селото...отдавна без жици за да се закара ток до една къща...частна къща....да ви пикам на демокрацията, хуманизма и човечноста на капитала....
hidrazin - майстор
пон май 01, 2023 10:15 pmst.filipov написа:
И в частност - ЕнергоПро/EVN и ВиК. Аз обаче не желая да ползвам услугите им.

Както вече се спомена проблема ще е с местното ЕРП - ЕнергоПро/EVN или който и да е друг мошеник от тоя сорт.
Всичките ЕРП-та си прокараха закони по които могат да изнудват клиентите да инвестират в развитието на мрежата им.
Нещо което трябваше да става за сметка на тяхната печалба - така беше преди много години.
Когато им подарихме парчета от работеща и печеливша енергийна система която дълги години източват успешно + клиентите.
Във вашия случай ще им изградите трасе 20kV и трафопост.
После ще ви ги "изкупят" на цена за присъединяване което ще определят точно толкова, колкото е и инвестицията ви.
Но това вече са ви го казали...
НАКРАТКО: Сетих се че тук, във форума, преди доста години имаше подобен казус.
Изрових го - Въпрос за автономно захранване
Не го четох отново и целия но си мисля че ще ви е от полза - поне като за начало.
Успех!
:partyman:
P.S.
пон май 01, 2023 10:15 pmst.filipov написа:
... тока възнамерявам да се генерира от 15-20kWp фотоволтаични панели и да се складира в батерии. Идеята е вилата да се ползва 2-3 дни в седмицата (без зимата), като отоплението няма да е на ток.
Преди година и отгоре изградихме и пуснахме в експлоатация подобна, напълно автономна система.
На ловна вила/хижа която е на поне 5 километра от най-близката "жица". :-D
Как са се оправили документално без ВиК и ЕРП не знам. Може да питам но ще трудно. Собственикът повечето време е в САЩ.
А, и за цена никога не е ставало дума - колкото са необходими.
Мога да помогна - в разуми граници и без ангажименти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон май 01, 2023 10:15 pmst.filipov написа:

По закон - за да се издаде разрешително за строеж искат да са налични предварителни договори с комуналните дружества. И в частност - ЕнергоПро/EVN и ВиК.

Въпросът ми е - може ли да се издаде разрешително за строеж на обект (вила), който по начало е проектиран да няма връзка с комуналните дружества?

Зависи от статуса на парцела
st.filipov - помощник
@hidrazin - благодаря много за съветите и изровената тема! Ще я разгледам детайлно, понеже изглежда наистина случая е подобен. Ако можете а намерите и някаква информация относно въпросната хижа - ще съм благодарен.

@n_a - парцелът попада в зона Урбанизирана територия с право на застрояване до 10м. Вилна зона е. Не е УПИ, но множество съседни парцели и парцелчета са вкарани в регулация (когато собствениците са минали през процедурата по създаване на Подробен Устройствен План за въпросните парцели).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет май 04, 2023 5:57 pmst.filipov написа:


@n_a - парцелът попада в зона Урбанизирана територия с право на застрояване до 10м. Вилна зона е. Не е УПИ, но множество съседни парцели и парцелчета са вкарани в регулация (когато собствениците са минали през процедурата по създаване на Подробен Устройствен План за въпросните парцели).
Хайде, виж какъв точно е статутът на имота
st.filipov - помощник
@n_a - Не съм сигурен, че разбирам въпроса.

Както казах, предназначението на парцела е за ниско застрояване до 10м. В зона Жв. Не попада във фонд земеделие. В процес на вадене на виза за проектиране. След като излезе тя - ще знам дали главния архитект на района иска да се прави ПУП, за да се даде разрешение за строеж, или ще се мине и без ПУП (това решение е пряка функция на настроението на гл. архитект).
В момента в имота няма изградени каквито и да е постройки.
Нещо друго ли се визира със "статут на имота"?

Поздрави.
kr1100 - майстор
пет май 05, 2023 7:59 amst.filipov написа:
.........Както казах, предназначението на парцела е за ниско застрояване до 10м. [/quote
.....Хайде споко .Написаното не се вързва с липсата на ПУП. как ще тръгнеш да строиш без ПУП ???
Докато си изкараш ПУП ще хванеш дълга брада.
st.filipov - помощник
пет май 05, 2023 9:39 pmkr1100 написа:
.....Хайде споко .Написаното не се вързва с липсата на ПУП. как ще тръгнеш да строиш без ПУП ???
Докато си изкараш ПУП ще хванеш дълга брада.
Чудесен въпрос.
Ето и част от отговора:
https://advokatibryamova.com/%D0%BA%D0% ... %83%D0%BF/

"КАКВО МОГА ДА ПОСТРОЯ БЕЗ ПУП?
Според чл. 12, ал. 2 от ЗУТ, „Застрояване се допуска само ако е предвидено с влязъл в сила подробен устройствен план и след промяна на предназначението на земята, когато това се изисква по реда на специален закон.” Тази законова разпоредба звучи категорично, но въпреки това има изключения, в които се допуска строителство в неурегулирани поземлени имоти.

Застрояването може да бъде разрешено въз основа на скица-копие от кадастрална карта (кадастрален план) или ситуационна скица, съставена от проектанта, които трябва да съдържат и данни за наличните сгради и съоръжения в съседните имоти, както и необходимите коти. Това е възможно, когато строителство се извършва в неурегулирани малки населени места.

ЗУТ съдържа определение за „малки населени места” и според възприетото от закона, това са селата, както и градовете с население до 30 000 жители. Необходимо е населеното място, където се извършва строителство, да отговаря на още едно условие – то да е „неурегулирано”, тоест да няма приет подробен устройствен план за съответната част от населеното място, където ще се строи."

Това е и информацията която получих от архитекта с когото работя. Или поне аз така разбрах нещата, но може да греша.

Поздрави.
hidrazin - майстор
чет май 04, 2023 5:57 pmst.filipov написа:
Ако можете а намерите и някаква информация относно въпросната хижа - ще съм благодарен.
Намерих. По-точно - сетих се. Писал съм на лични.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Строеж на вила без договори с "Енерго" и ВиК дружества" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: