• 1
  • 2
Всичко за този вид строителство.
вт окт 03, 2023 3:24 pmDido01 написа:
Здравейте,

Доста се рових, четох, гледах клипове, но никъде не откривам отговор на следния въпрос:
до каква степен гипсокартонът изолира.
......................................................................................................
Благодаря за отделеното време, ще съм благодарен за всякакъв опит!
Гипскартон, естествено.
Плътност, kg / m3- -500...900
Топлопроводимост, W / (m · deg) -0.12...0.2
Топлинен капацитет, J / (kg град) -950

За изолационни се приемат материалите с коефициент под 0.25.
За мазилката ме мързи да търся- смятам го за безпредметно дори.

Ще уморите Чапара от смях и даже се стараете.

пп. Кой обясни на човека основните въпроси, а именно "абсорбацията" на хлад и топлина?
Както е модерно да се казва- "Строго индивидуално е".
Едно е да смяташ топлоизолация на дом който ще се обитава постоянно (ежедневно) в добре преценено и обозримо бъдеще (доколкото е възможно). Икономическият ефект, господа, него поставят на първо място прагматичните.
Съвсем друго е вила, която ще посетиш два или три пъти в зимният сезон.
Представям двете крайности за разглеждане, а междинните варианти оставям на фантазията на всеки (строго индивидуална е и тя).
Та, дом в който ежедневно пребивават хора, се отоплява (охлажда или климатизира) ежесекундно) има нужда от перфектна външна топлоизолация и нищо повече. Така, акумулиращият ефект (топлинен капацитет на ограждащите стени, подове и тавани) работи най добре за намаляване на температурните флуктоации (дискомфорт, когато са с голяма амплитуда, за кратко време). Вътрешна топлоизолация е ненужна, понеже това ще влоши донякъде поддържането на натрупаната енергия в акумулатора- стени, подове тавани. При резки промени на времето, климатът в този дом няма да има толкова гладка крива, представена на примерна графика.
Както "казах" и искам да потвърдя- вътрешна топлоизолация, в такова жилище, е напълно излишна, при наличието на добра външна.
Сега да разгледаме къщето за отдих!
Всичко е много яко. Всички ръчни и съвременни екстри- с една дума- SEL- Супер, Екстра, Лукс.
Да, ама не! Понеже някой е решил, че същата външна ТИ ще свърши същата работа и тук.
Коледа е, кучи студ, демек всичко перфектно.
Перфектната външна топлоизолация нищо не е свършила за нас- ми тя, топлоизолацията не топли.
В най лошият случай пристигаме и "палим" отоплителната инсталация в ......по обед на коледният ден.
Сградата се затопля изключително бавно, понеже всичката тази маса от непреброимо количество тонове има огромен топлинен капацитет, който попива всеки ват енергия, която се подава от ОИ.
Общо взето, празнуваме на студено и си тръгваме на топло.
Какво е нужно, за да се промени това?!
Вътрешна и то доста добра топлоизолация. Това не отменя изграждането на външна такава, понеже термомостовете не могат да се избегнат само с вътрешна и ще страдае от конденз и мухъл по тях.
Та, какво се случва?!
Палим, вътрешната ТИ спомага за по бързото затопляне на самите помещения с все посудата у тях - помещението е годно за коледно празнуване в добри условия.
Външната, освен гореизброените функции, спомага и да не губим така ценната енергия.
За вила са особено удобни и дистанционните екстри. Палим предварително- пристигаме на топло.
Е, губи се чара от цепенето на дърва, паленето на печки, пушек, суматоха, настроение......ама нали сме модерни и се стремим към по "високо качество на живот"?!!
Изводът, за мен, че вила си е скъпо удоволствие, от което губим не само пари, но и това е "строго индивидуално".
Предполагам ясно представих нуждата, както и функциите на видовете топлоизолационни системи, и тяхното рационално ползване По Света и у нас.
Svetoslavoff1 - майстор
вт окт 03, 2023 9:06 pmMamaMy написа:
Гипскартона е чудесен за тавани и до там. За стени се ползва за да скрие някакви мизерии.
А какви мизерии се въдят зад него, особено на селска къща... Видях го с очите си. Съседи през няколко къщи си купиха готова, от строителя. Голяма радост в началото! Мина не мина година и нещо и свалиха всичкия картон от стените, обработка от фирма срещу разни буби и подобни и наново измазване на всички стени.
Когато "сачове" се заловят с арт керамика, обикновено тъй става.
resistbody - майстор
Машинна мазилка естествено, по-евтино и по-здраво... картон само за стени и реконструкция на стари сгради..
Заблудил съм се, че човекът пита кое е с по топлоизолационни свойства.
resistbody - майстор
чет окт 05, 2023 7:15 amТрифон П.Трифонов написа:
За изолационни се приемат материалите с коефициент под 0.25.
За мазилката ме мързи да търся- смятам го за безпредметно дори.
Гипсовата мазилка на Кнауф е с 0.24 по спецификация.
чет окт 05, 2023 8:12 amresistbody написа:
чет окт 05, 2023 7:15 amТрифон П.Трифонов написа:
За изолационни се приемат материалите с коефициент под 0.25.
За мазилката ме мързи да търся- смятам го за безпредметно дори.
Гипсовата мазилка на Кнауф е с 0.24 по спецификация.
Супер!
А гипсова ли е най здравото и подходящо, въобще?
  • 1
  • 2

Тема "Гипсокартон или мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: