• 1
  • 2
Всичко за вашата тераса или балкон
fichtenweg - специалист
Здравейте,

Това е тераса на първи жилищен етаж. С червено съм очертал приблизително терасата на 2рия етаж, а със синьо реалните граници на терасата от едната страна (тъй като не е изпълнена точно по чертежа). Въпросът ми е какви варианти за затваряне на терасата съществуват и естествено чисто технологично каква част от терасата може да се затвори - приоритетно търся да затворя по-дългата страна. Подчертавам, не искам да усвоявам терасата а само за я затворя.

На база на чертежа може ли да се каже какъв тип конструкция е най-подходяща и съответно съвсем ориентировъчна цена възоснова на избраната конструкция.

Изображение

Втори въпрос. Възможно ли е да се избие прозорец в дневната на стената която е 307. Тухлена е и на мястото където е предвиден прозореца няма носещи стени както се вижда на чертежа.
nikolovvd - майстор
За остъкляване на тераса 2х3 метра без козирка преди 3 години ми взеха към 1000 лв.
Изпълнението е с алумиева дограма и покрив от някакви плоскости пълни с XPS.
Не пишеш какво искаш да постигнеш с това мероприятие - предпазване от дъжд и сняг или от слънце, вятър, боклуци. А може би да затрудниш крадците?
Жилището ти явно е ново строителство, така че няма да е проблем да направиш врата, защото първо се изливат колоните, земетръсните шайби, плочите и после се изграждат преградните стени. Между апартаментите от тухли четворки, а между стаите в апартаментите от газобетон.
шоп - майстор
На този общ въпрос-общ отговор.

Можеш да използваш почти всички строителни материали.

За прозореца, а и не само за него. Ако имаш само един серт съсед-нищо не може да променяш без да имаш подписано разрешение от минимум 75% от живущите гласували на редовно свикано общо събрание.

П.П. Избиване на прозорец се води промяна на фасада и по-принцип процедурата е още по-сложна.

П.П.П. скицата ми изглежда позната. Или архитекта ми е познат, или обекта е в София, Младост 4 ?!
fichtenweg - специалист
@nikolovvd,

Благодаря за включването по темата и насоките. С мероприятието искам да постигна солидна защита от метеорологични условия, да се разбира сухо помещение еквивалентно на вътрешните пространства. Разбира се допълнителна функция би било охранителен буфер срещу злонамерени лица - както си предположил. В този ред на мисли според предложените варианти бих могъл да помисля за отделяне на по-голяма сума ако е необходимо. Все пак за момента имам идея да добия най-малко груба представа за евентуалните разходи в зависимост от опциите за изграждане на конструкцията.

Не разбрах идеята за вратата - вместо прозорец?

@шоп

Бих могъл да дам повече детайли за да не изглежда толкова общ въпроса, стига да знам каква допълнителна информация е необходима.
Отностно серт-съседите - такива нямам. От единия вече имам писмено съгласие, а на другия преди 2 години дадох писмено съгласие да си направи подобни промени, така че има да ми връща, тоест тази точка е отметната.

Относно П.П. - имам документирано основание.

Отностно П.П.П. - офф-топик, няма връзка с въпросите.
шоп - майстор
@fichtenweg
Покрива може да е поликарбонат, а стените да ги остъклиш с ал. плъзгаща дограма и стъклопакет.
Най-леко и непроменящо вида. Може и дървена к-я и битумни керемиди. Не си казал парапета колко е висок и плътен ли е?
Като цена 5000-10000лв.

Ти си щасливец ако имаш само двама съседа. Накарай вторият съседа да ти подпише, пред кмет, домооправител, нотариус или 3 свидетели, че това, че ти си му подписал нищо не означава :-D

П.П. Интересно ми е какво е това документирано основание? Минало ли е през подпис от гл. архитект на общината?

П.П.П. Ок не коментирам. Няма връзка.
fichtenweg - специалист
Благодаря за бързия отговор, парапетът е плътен - височина 70 см, дебелина 25 см. На първо четене предпочитам варианта - покрив-поликарбонат, а стените алуминиева плъзгаща дограма и стъклопакет. Вземането на подпис от 2рия не е проблем, както и от събрание на етажната собственост - всъщност съгласието така или иначе ще го събера първо за затварянето на терасата. Бих предпочел да се фокусираме върху техническия аспект на проекта, документално-административния ще го бистря аз :)

Тези 5-10 хиляди за затварянето на цялата тераса ли. А ако затворя само по-дългата страна до носещата колона?
Последна промяна от fichtenweg на пет юни 16, 2017 3:35 pm, променено общо 1 път.
nikolovvd - майстор
fichtenweg написа:
Не разбрах идеята за вратата - вместо прозорец?
По-скоро съм се объркал, мислейки, че става въпрос за врата. :-D В следобедна дрямка съм. :lol:
По морето съм виждал заведения с остъкление, което е по релси. Отделните елементи са стъкла около 60-70 см. широки и към 2.70-3 метра високи. В единият край има ролки, които позволяват на стъклата да се съберат в единия край и така терасата остава просторна. Ако намеря клипа ще го постна, защото и на мен ми хареса.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AN4wn4RLLVU[/youtube]
fichtenweg - специалист
@nikolovvd,

Знам точно какво имаш предвид, виждал съм на едно място такова изпълнение- хем имаш затворен балкон, хем отворен, но идеята ми е за нещо по-солидно и класическо, долу горе и аз така си го представях с плъзгаща дограма. Все пак мога да го ползвам за складиране и без това като за ново строителство е плащано като РЗП.

@шоп

Да повторя въпроса:
Тези 5-10 хиляди за затварянето на цялата тераса ли. А ако затворя само по-дългата страна до носещата колона?
Последна промяна от fichtenweg на пет юни 16, 2017 3:47 pm, променено общо 1 път.
nikolovvd - майстор
Знам за какво говориш. Живея в 144 квадрата мезонет. :lol:
Само едната ми тераса е 15 кв.м. :-D
fichtenweg - специалист
Да но съм сигурен, че терасите са ти симетрични спрямо тази отдолу и отгоре, а не като при мен - както на всеки първи етаж в ново строителство издадена напред. Поне моята не е толкова много издадена за щастие.
  • 1
  • 2

Тема "Затваряне на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: