• 1
  • 2
Всичко за вашата тераса или балкон
mcm - специалист
Здравейте, интересува ме следния въпрос, терасата ми е на 1 етаж, панел. Въпроса ми е: земята под терасата обща етажна собственост ли е или не. Пробвах със ЗУЕС но не откривам точно този казус. Предварително благодаря за отговорите.
KingLin - майстор
Обща е. Помня че имаше такъв спор м/у собственика на апартамент на 1 ет и собственика на мазата чийто прозорец беше запушен при заграждането на това въпросно място под терасата. Накараха го да си махне всички винкели и ламарини които беше ползвал за изграждането. Отделно сега при санирането финансирано от държавата накараха всички които имат подобни помещения да ги махнат.
alabal - специалист
Държавна или общинска е освен ако не сте я закупували допълнително иначе имате само отстъпено право на строеж.
шоп - майстор
alabal написа:
Държавна или общинска е освен ако не сте я закупували допълнително иначе имате само отстъпено право на строеж.
+1 към мнението на @alabal

Собствениците на панеляци имат панел, но не и земята под него. Ако утре тресне яко земетръса собствениците на панелки нямат нищо.... е може би ще имат право да платят за разчистването на бетонните отломки :shock:
mcm - специалист
KingLin написа:
Обща е. Помня че имаше такъв спор м/у собственика на апартамент на 1 ет и собственика на мазата чийто прозорец беше запушен при заграждането на това въпросно място под терасата. Накараха го да си махне всички винкели и ламарини които беше ползвал за изграждането. Отделно сега при санирането финансирано от държавата накараха всички които имат подобни помещения да ги махнат.
Колега, как ги накараха да ги махнат, със заповед на кмета или със хвърчащи листи - съобщения. При нас лепят съобщения, без подпис и печат, без цитирано правно основание, да се чуди човек защо не спазват реда да пуснат една заповед.
KingLin - майстор
Аз не живея там отдавна но питах майка ми и каза че са лепили бележки по вратите на входовете но не помни дали са цитирали заповед някаква. Интересното е че в момента пак имало помещения там след санирането.
iliya_i - майстор
mcm написа:
Колега, как ги накараха да ги махнат, със заповед на кмета или със хвърчащи листи - съобщения. При нас лепят съобщения, без подпис и печат, без цитирано правно основание, да се чуди човек защо не спазват реда да пуснат една заповед.
Щото ако пуснат заповед, тя ще е да дойде някой да я събори, за твоя сметка + съответната глоба за теб.
За сега те канят, да го направиш сам, без последствия за теб.
Не стига, че си заградил общинска земя, запушил си прозорците на хората, ами искаш и с духова музика и кокошка да дойдат да те поканят.
mcm - специалист
Споко iliya_i, споразумяхме се, няма да ми събарят нищо, за твое успокоение и прозорците на мазата под терасата ми, са на моята маза. Духовата музика и кокошката си ги задръж за теб - да ти се връща !!!
Чираче - майстор
mcm написа:
Споко iliya_i,
!!!
Интересен казус :? А чия собственост е мястото под терасите на тия от втория етаж нагоре? Техни, или твои? Ако са техни, ти нямаш тераса. А ако са твои, те нямат право на това място. От това следва, че ти нямаш право на мястото под терасата ти. Независимо, че прозореца на мазето ти е там. А това означава, че това място е обща част, както и покрива. За да го усвоиш, трябва на общо събрание всички да са съгласни, с писмен документ, нотариално заверен. Аз така го разбирам казуса.
mcm - специалист
По горе колегите са казали, общинско е мястото и общината се разпорежда. И на мен ми се искаше мястото да е етажна собственост, но за съжаление не е.
  • 1
  • 2

Тема "Казус за тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: