• 1
  • 2
Всичко за вашата тераса или балкон
Гост - специалист
Мазилката на тавана на терасите, започна да пада на парчета, на доста места при леко усилие се отлепва и откъртва.
Правена е преди доста години с вароциментов разтвор.
Тъй като не съм работил досега с такъв материал- с какво е удачно да го заменя и да изпълня ремонта на таваните?
Снимки ще кача тия дни, ако е необходимо.
Hoвoceлckи - майстор
Първо как стои въпросът с мокренето отгоре? Имаш ли идея каква искаш да е новата визия на таванчето? Пак проста (пердашена) мазилка? Нямаш против шпакловка (гладка) и някаква добра съвременна мазилка?
Гост - специалист
терасите са открити, мокрят се, затова и мазилката се компрометирала (проникналата вода замръзва, а тази зима имаше доста минусови температури и резултата е налице)
Проблема е, че не ми се сваля цялата мазилка от терасите, която е ~2 см. дебелина, a само участъците, където се сваля лесно- няма смисъл да свалям здравата- излишна хамалогия...
А добра съвременна структурна мазилка някаква ще е с дебелина 2 мм.
Hoвoceлckи - майстор
За това и попитах. Искаш да изкърпваш. Взимаш добър бетонконтакт, какъвто решиш/намериш. Пясък, вар и вместо цимент например СМ16. Едва ли си мазал таван?
Нещо по въпроса за мокренето отгоре не може ли да се мисли?
nikolov333 - майстор
В най-масовите случаи мазилката на терасите се овлажнява от оливане на вода от горната тераса по ръбовете, поради липсата на водооткапни лайсни на долния ръб на терасата. Навремето поради липсата на такива изобретения за подмазвали челото на плочата с мозайка, като са я оставяли да "виси" около сантиметър заради оливането на водата. При компрометиране на тази мозайка от напукване или "прегаряне" на материала водата подлизва и се просмуква между мазилката и плочата и с времето мазилката пада. В стария ни блок терасите са така и след като веднъж ги мазаха, след две години падна пак..явно от не добре подготвената основа. Втория път под ходих кардинално.. грунд, теракол с мрежа и водооткапна лайсна и бяла циментова шпакловка за финал. Не е мърдала от тогава до сега..
Hoвoceлckи - майстор
Е, той иска с хоросанова мазилка, само падналото. От мрежата не виждам необходимост в този случай. Може обаче да се дръпне една ръка лепило върху грунда и после да се измаже. Все пак се опасявам, че непадналото едва ли се държи здраво и няма да падне в последствие. Подлизването е фактор в такива случаи и ако е налице, обезателно трябва да се оправи. Вместо мозайка челата се облепват и с плочки ...
Гост - специалист
Да, точно с мозайка е изпълнено челото на терасите. Искам да изкъртя и сваля това, което пада лесно. Това, което е зраво ще ми е трудно да сваля. Пък и не е малко квадратура- общо три тераси на етаж са, като две са по цялата фасада на къщата ;-( .На долния етаж щетите са по- малко, тъй като отгоре има тераса, а не само стреха и съответно-по- малко вода...
Иначе благодаря за идеята да сложа водооткапна лайстна. Имам останало лепило за топлоизолация и мисля, че то ще свърши работа.
nikolov333 - майстор
Задължително трябва да се оправят челата на плочата на терасата иначе и новата мазилка няма няма да изкара дълго..
Гост - специалист
nikolov333 написа:
Задължително трябва да се оправят челата на плочата на терасата иначе и новата мазилка няма няма да изкара дълго..
Съгласен съм. Причината е ясна- задължително ще оправя челата. Е, вида ще се промени- няма да е пръскана мозайка, а ще е някаква структурна мазилка, ама ще се преживее някак ;-)
didoni_ - специалист
Гост написа:
Мазилката на тавана на терасите, започна да пада на парчета, на доста места при леко усилие се отлепва и откъртва.
Правена е преди доста години с вароциментов разтвор.
Тъй като не съм работил досега с такъв материал- с какво е удачно да го заменя и да изпълня ремонта на таваните?
Снимки ще кача тия дни, ако е необходимо.

Изключваш ли вероятността от подмокряне на плочата от горе,
дето е направен пода с мозаечни плочки.Поради нарушена цялост
на фугата и просмукване от там.
  • 1
  • 2

Тема "Мазилка на таван- моля за съвети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: